Jozef Štibrányi

Zito po letech označil Josefa Masopusta za nejlepšího hráče své doby

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Josef Masopust a jeho dva jmenovci Jelínek a Štibrányi mají po roce nové zážitky z Brazílie. Bývalí reprezentační fotbalisté byli spolu s Klubem přátel Josefa Masopusta v Riu de Janeiru, kde se setkali s tehdejšími soupeři, poznávali místní zajímavosti a jak řekl jeden z organizátorů zájezdu Jiří Hora, dostalo se jim i velkého uznání. Hlavně prvnímu českému vítězi Zlatého míče.

|Jan Kaliba, David Nyč |Historie

Italové zapnuli motory až na Maracaná, spustili fotbalovou La traviatu

Před deseti dny v Praze hráli italští fotbalisté jako mátohy a čeští reprezentanti si drbali hlavu, že s nimi v utkání kvalifikace mistrovství světa jen remizovali. Teď se ale stejní Italové ukazují světu na Konfederačním poháru FIFA, který je generálkou na světový šampionát. A tahle akce je při utkání s Mexikem přiměla zařadit vyšší rychlostní stupeň.

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Historie

Dřív znali jen hřiště a hotel, teď se Masopust a spol. v Brazílii i vzdělávají

Když jezdili za fotbalem po světě před půl stoletím, znali většinou jen letiště, hotely a stadiony. Teď jsou vicemistři světa z roku 1962 Josefové Masopust, Jelínek a Štibrányi v Jižní Americe také kvůli fotbalu. Ale coby čestní hosté brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA si po letech užívají svůj výjezd úplně jinak.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Fotbaloví vicemistři světa z Chile 1962 znovu dorazili do Jižní Ameriky

Legendární fotbalisté Josef Masopust, Josef Jelínek a Jozef Štibrányi jsou čestnými hosty brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA, který začne v sobotu v hlavním městě Brasílii. Mají stříbrné medaile z mistrovství světa v Chile, teď už také stříbrné vlasy a vypravili se znovu na místo činu do Jižní Ameriky. A sotva v rozverné náladě přiletěli, přepadly je vzpomínky na jejich 51 let starý úspěch.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Best, Garrincha nebo Šimák. Životy mnoha slavných fotbalistů ovlivnil alkohol

Před třiceti lety zemřel nejlepší driblér fotbalových dějin, souputník Pelého a dvojnásobný mistr světa Garrincha. Tenhle Brazilec je asi nejslavnějším fotbalistou, kterému zasáhl do života alkohol. Není to ale rozhodně ojedinělý případ. Tahle společností hodně tolerovaná droga provázela, nebo přímo ničila životy mnoha výborných fotbalistů. Jiní ale zase prosluli tím, že se ho za celou kariéru ze zásady ani nedotkli.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Historie

Fotbaloví vicemistři světa z Chile nadchli i legendární Čáslavskou

Před jedenácti lety se stala Věra Čáslavská historicky druhou Sportovní legendou České republiky. Letos stála slavná gymnastka v podobný okamžik na pódiu znova. Přivítala v síni slávy českého sportu fotbalisty, kteří v roce 1962 vybojovali stříbrné medaile na mistrovství světa. A vůbec nešlo o jenom o oficialitu nebo studené zdvořilostní setkání. Pro legendy ze šampionáty z Chile to byl večer plný radosti a dojetí.

|Jan Kaliba, Mirko Vasić |Historie

Tři stříbrní 'Chilané' se vyfotili s Pohárem osvoboditelů. A nakupovali dárky

Fotbalovou Ligu mistrů letos vyhrála Chelsea, o vítězi její jihoamerické obdoby se rozhodne v následujících dnech. V atraktivním finále se utkají argentinský tým Boca Juniors a brazilští Corinthians. Teď je ale Pohár osvoboditelů ještě v rukou sponzorů, kteří ho využívají ke komerčním účelům. A díky tomu zažili nečekané setkání se slavnou trofejí také tři z pěti československých vicemistrů světa z roku 1962. Ti odletěli do Jižní Ameriky připomenout si a oslavit jubileum svého stříbrného úspěchu z Chile.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Stříbrní hrdinové promlouvají. Od finále fotbalového MS v Chile uplynulo 50 let

Seriál Českého rozhlasu k výročí 50 let od mistrovství světa v Chile se dnes uzavírá. V Santiagu svedli přesně před 50 lety neznámí Čechoslováci sice neúspěšný, ale přesto krásný souboj o titul světových šampiónů se slavnými Brazilci, dosáhli jednoho z největších úspěchů v dějinách našeho sportu a bez nároku na milióny proslavili svou vlast.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 9. díl: co dělají stříbrní fotbalisté dnes

Za deset dní uplyne přesně padesát let od slavného finále mistrovství světa 1962 mezi fotbalisty Československa a Brazílie. Na trávníku coby hráči nebo v jeho těsné blízkosti jakožto náhradníci tenkrát pobývali hráči (bylo jich jednadvacet), kteří se nakonec stali vicemistry světa. Devět z nich už hraje nebeskou kopanou. Čím žije těch dalších dvanáct a jak se jim daří, o tom vám sami povědí v předposledním, devátém dílu vzpomínkového seriálu Jana Kaliby na tento sportovní úspěch.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile - 7. díl: fotbal za časů Pelého a Masopusta

Český rozhlas vám v těchto dnech nabízí rozsáhlý seriál vzpomínek na úspěch přesně padesát let starý, druhé místo československých fotbalistů na mistrovství světa v Chile. Jenže fotbal tehdy a dnes, to jsou dva naprosto odlišné světy. Po dnešním sedmém pokračování našeho vyprávění tak možná získáte pocit, že Čechoslováci v roce 1962 uspěli vlastně v úplně jiném sportu, než jaký bude k vidění třeba na blížícím se mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Seriál o MS v Chile, 5. díl: hvězdy držené režimem na uzdě

Fotbaloví reprezentanti, kteří se chystají na blížící se mistrovství Evropy, vědí, že je to pro ně velká šance. Právě na takovémto turnaji si totiž mohou nejsnáze vydobýt fotbalově atraktivní a finančně lukrativní zahraniční angažmá. Finalisté mistrovství světa 1962 v Chile, o kterých je i dnešní pátý díl našeho seriálu, před padesáti lety tuhle možnost rozhodně neměli.

Hrdina MS v Chile Štibrányi učil ve škole, překonal rakovinu a teď si užívá stáří

|Jan Kaliba, Jan Suchan |Historie

Právě dnes je to přesně padesát let od chvíle, kdy se začal rodit jeden z největších úspěchů v dějinách československého sportu. Podceňovaná fotbalová reprezentace na úvod mistrovství světa v Chile porazila vysoce favorizované Španěly 1:0. Zahájila tím cestu, která skončila až finálovou porážkou od Brazílie. Vzpomínat může i jediný střelec utkání proti Španělsku, dnes penzista Jozef Štibrányi, který po skončení kariéry vrcholového fotbalisty prožil 33 let jako učitel doma v Križovanech u Trnavy.

|Alena Benešová, Jan Kaliba |Historie

Rádiovka, baloňák a jelo se do světa. Jugoslávci se oblečení Masopusta a spol. smáli

Módní oblečení na těle a nagelované vlasy na hlavě. Taková bývá stereotypní představa profesionálního fotbalisty v myslích mnoha lidí. Existuje hodně příkladů, které jí dávají za pravdu. Ostatně taková vizáž není u fotbalistů nic nového, jak vám teď dokážeme v dalším pokračování našeho seriálu k padesátému výročí stříbrného úspěchu na mistrovství světa v Chile.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Hacienda bez teplé vody, tak bydleli před 50 lety vicemistři světa v Chile

Fotbaloví reprezentanti si užívají pohodlí lázeňského hotelu na soustředění v Rakousku. Během červnového mistrovství Evropy je pro změnu čeká pobyt v prvotřídním hotelu Monopol ve Vratislavi. My se teď ale v našem seriálu k padesátému výročí mistrovství světa v Chile, kde Čechoslováci vybojovali stříbrné medaile, přeneseme do jiné doby. To ještě luxusní ubytování pro fotbalové reprezentanty rozhodně nebylo samozřejmostí.