JSR

JSR v textech na iROZHLASU

|Milan Fridrich |Zprávy ze světa

Plavšičová se už v Haagu dozvěděla všechna obvinění

Bývalá prezidentka bosenské republiky srbské Biljana Plavšičová, která se včera dobrovolně dostavila k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu, je zde obžalována z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těchto trestných činů se měla dopustit během bosenské války.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

V Srbsku parlamentní volby

V Srbsku začaly ráno předčasné parlamentní volby. Šest a půl miliónu voličů bude rozhodovat o složení nového nejvyššího zákonodárného sboru republiky. Na 8700 volebních místností se otevřelo v 7:00 hodin našeho času.

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Jugoslávská vláda odvolala 17 velvyslanců

17 velvyslanců Jugoslávské svazové republiky se vrací domů. Rozhodla o tom jugoslávská vláda na včerejším zasedání v Bělehradě. Podle nezávislé bělehradské agentury Beta je mezi nimi i ambasador v České republice Djoko Stojičič. K diplomatům, kteří se vracejí domů, patří také velvyslanec v Moskvě Borislav Miloševič, bratr bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče.

|Zprávy ze světa

Koštunica navštíví Bosnu polooficiálně

Nový vůdce JSR přicestoval na kontroverzní návštěvu do bosenské Republiky srbské, aby se tu ve měste Trebinje zúčastnil pohřbu zpopelněných ostatků nacionalistického básníka Jovana Dučiče, převezených z USA, kde básník v roce 1943 zemřel. Dučič byl v Jugoslávii po desítky let "persona non grata" kvůli své kritice společného státu Srbů s Chorvaty a se Slovinci. Kolektivní vedení Bosny protestovalo, že tato návštěva je porušením diplomatického protokolu, protože nebyla zorganizována prostřednictvím Sarajeva. Koštunica zdůraznil, že jde o soukromou návštěvu. Čelní představitelé RS, kteří ho ve městě uvítali, však dali jasně najevo, že jeho návštěvu považují za oficiální.

|Zprávy ze světa

Ultranacionalističtí ministři srbské vlády podali demisi

Ministři za ultranacionalistickou Srbskou radikální stranu (SRS) Vojislava Šešelje dnes odstoupili ze srbské vlády. Uprostřed sporů mezi demokratickým táborem a socialisty o personálním složení příští srbské vlády dnes Socialistická strana Srbska (SPS) navrhla umírněného Milomira Miniče na funkci srbského premiéra. Demokratická opozice Srbska (DOS) navrhla na post vicepremiéra Nebojšu Čoviče.

|Zprávy ze světa

Jugoslávská opozice přebírá moc

Vedoucí činitelé srbské opozice dnes rozhodli o vytvoření "krizového výboru pro Jugoslávii", který by převzal vládní moc v Srbsku. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na opoziční zdroje. Hlavním úkolem výboru by bylo udržovat veřejný pořádek a překonat "mocenské vakuum". "Krizový výbor bude vykonávat funkce vlády Srbska," sdělil zdroj po schůzce opozičních předáků. Dodal, že opozice do 11:00 očekává odpověď představitelů Černé Hory - sesterské republiky Srbska v jugoslávské federaci -, zda se chtějí do činnosti tohoto výboru zapojit.

Prezidentské volby v Jugoslávii se mají opakovat

|Zprávy ze světa

Ústavní soud Jugoslávské svazové republiky rozhodl, že prezidentské volby z 24. září se budou opakovat. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Rádio Svobodná Evropa. Rádio uvedlo, že hovořilo s předsedou soudu poté, co soud ve středu rozhodl, že část voleb bude anulována.