Jugoslávie

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Bosna 25 let od války: Mladí odcházejí a politici se zabývají minulostí

Budoucnost Bosny a Hercegoviny je v Evropské unii. Na tom se shoduje většina představitelů této etnicky rozdělené země, kterou před 25 lety zachvátil konflikt s téměř sto tisící oběťmi. Další existence společného státu je přesto nejistá. Tvrdí to hlavní bosenský analytik Srečko Latal a na nárůst nacionalismu i nefunkčnost stávajícího politického sytému upozorňuje i Evropská unie.

V bosenském Sarajevu vzniklo muzeum připomínající hrůzy občanské války

|Tea Turková |Zprávy ze světa

Sarajevské muzeum válečného dětství dokumentuje zkušenost lidí, kteří vyrůstali v hlavním městě Bosny a Hercegoviny během konfliktu v 90. letech. Tvůrci v něm shromáždili unikátní kolekci nejrůznějších předmětů, které si dnes už dospělí lidé celá léta schovávali jako svého druhu památku. Atmosféru dětství na pozadí střelby a bombardování dokreslují rozhovory, ve kterých lidé popisují své zážitky z války.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

ICTY poslal Karadžiće na 40 let za mříže. I kvůli masakru v Srebrenici

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil bývalého politického vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiće ke 40 letům vězení. Uznal ho vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem. Rozsudek není pravomocný, 70letý Karadžić se proti němu hodlá odvolat. Osm let už Karadžić strávil ve vazbě.

|Tea Parkanová |Zprávy ze světa

Na chorvatské hranici jsou ještě od války miny. Běžence by měly varovat cedule

Na chorvatsko-srbské hranici se dodnes nachází zbytky minových polí, která tam vznikla za jugoslávské války v 90. letech. Právě tudy nyní – poté co Maďarsko uzavřelo svou hranici se Srbskem – směřuje proud uprchlíků, kteří se snaží dostat do západní Evropy. Podle úřadů by uprchlíkům nebezpečí hrozit nemělo – pokud si ovšem přečtou varování, kterými jsou nebezpečná místa označená.

|Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, Olga Kořánková, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Srbsko ani Chorvatsko za války v 90. letech genocidu nespáchaly, rozhodl soud

Srbsko za války v bývalé Jugoslávii nespáchalo v Chorvatsku genocidu, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Stejný verdikt vynesl i v opačném případě, ve kterém Srbsko vinilo z genocidy Chorvatsko. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V letech 1991 až 1995 při bojích na Balkáně zemřelo 20 tisíc lidí.

|Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Haagský soud zbavil obvinění chorvatského generála Gotovinu. Je volný

Chorvatský generál Ante Gotovina je osvobozen. Mezinárodní trestní soud v Haagu ho zbavil obvinění ze zločinů proti lidskosti. Těch se měl Gotovina podle obžaloby dopustit během války v bývalé Jugoslávii v polovině devadesátých let. Odvolací soud dnes všechna obvinění zamítl a osvobodil také dalšího chorvatského generála Mladena Markače. Jejich příznivci vítali nejnovější verdikt s nadšením. Gotovina by měl podle informací Českého rozhlasu ještě dnes v noci přistát v Chorvatsku.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Před 20 lety začala válka v bosenském Sarajevu. Země se z ní vzpamatovává dodnes

V Bosně si připomínají začátek téměř čtyřleté blokády Sarajeva. Dnes je to 20 let, co jugoslávská republika Bosna a Hercegovina vyhlásila nezávislost na Jugoslávii. S jejím oddělením nesouhlasili bosenští Srbové a začal ozbrojený konflikt mezi bosenskými Muslimy, Srby a Chorvaty, nejhorší v Evropě od 2. světové války. Má na svědomí téměř sto tisíc životů a země se z následků války dodnes nevzpamatovala.

|Josef Suk, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová |Regiony

Před 40 lety spadlo u Srbské Kamenice jugoslávské letadlo

Srbská Kamenice na Děčínsku si dnes připomíná 40. výročí letecké katastrofy. Na okraj obce se 26. ledna roku 1972 zřítilo letadlo jugoslávské společnosti JAT, které mířilo ze Stockholmu do Bělehradu. Pád z výšky přes 10 kilometrů přežila jen letuška Vesna Vulovičová, 27 cestujících a členů posádky zahynulo.