Julian Assange

Skromný muž s bílými vousy. V plném sále v Jihlavě 'vystoupil' Julian Assange

|Simona Bartošová, Radek Kříž |Zprávy z domova

V Jihlavě se dnes na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů konala videokonference s mužem, který se už tři roky ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zveřejnil tajné dokumenty týkající se například války v Afghánistánu. S jihlavskými diváky v sále za zavřenými dveřmi diskutoval více než hodinu.

|Tomáš Pilát, Anna Kottová, Radek Kříž |Film

Videokonference s Assangem se v Jihlavě nesmí nahrávat. Zájemci si mohou přinést tužku a papír

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude zítra diskutovat s diváky na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Nemůže ale přijet osobně, protože se už tři roky skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Spojení se proto uskuteční prostřednictvím videopřenosu. Dalším velmi očekávaným hostem je Marija Aljochinová, bývalá členka skupiny Pussy Riot. Ta bude v pátek mluvit v Jihlavě o tom, jaké to je být oponentem Vladimira Putina a skončit kvůli tomu ve vězení.

| ČRo, Petra Hosenseidlová, Anna Kottová |Film

Pussy Riot i Julian Assange. Jihlava se připravuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů

Další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů začíná v Jihlavě v úterý 27. října. Nejočekávanějšími hosty jsou zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange a bývalá členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová. Pozvání pořadatelů přijal také syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen známý kvůli incidentu s kameramankou maďarské televize.

|Milan Kocourek, Eva Presová |Zprávy ze světa

Julian Assange zpochybnil u soudu švédskou žádost o vydání

Londýnský soud zahájil projednávání žádosti o vydání zakladatele kontroverzní databáze Wikileaks Juliana Assange do Švédska. Assange nadále odmítá veškerá obvinění ze sexuálních deliktů, je ale ochotný se švédskými vyšetřovateli spolupracovat. Rozhodnutí o vydání má padnout už zítra.

|Tomáš Pavlíček, Ivan Kytka, Mariana Zapotilová |Zprávy ze světa

Soud rozhodne, zda zakladatel WikiLeaks zůstane ve vazbě

Britský soud vyšší instance rozhoduje, zda vyhoví odvolání švédské prokuratury a ponechá zakladatele WikiLeaks Juliana Assange ve vazbě. Rozhodne se, zda Assange bude čekat dva či tři měsíce na soudní řízení o vydání do Švédska na svobodě spolu se svými přáteli, nebo tuto dobu stráví za mřížemi londýnské věznice ve Wondsworthu, říká spolupracovník Českého Rozhlasu Ivan Kytka.