Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s „aktivitami nepřátelských států“, je to reakce na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Podle The Sunday TImes britský útvar SO15 shromáždil důkazy o tom, že v době podezřelých úmrtí na britském území do Spojeného království přijeli, nebo z něj odjeli agenti ruské vojenské rozvědky GRU.
„Jako vrchní velitel rozhodně znám vaše jedinečné možnosti, včetně provádění speciálních operací,“ prohlásil podle agentury TASS Putin v Moskvě u příležitosti 100. výročí vojenské rozvědky.
Skripal Čechům pomáhal s odhalováním údajných ruských špionů na našem území. Zdroje Radiožurnálu jsou přesvědčeny, že ho už tehdy oba Rusové, vinění z otravy bývalého dvojitého agenta, sledovali.
Pravé jméno druhého z Rusů obviněného Velkou Británií z útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala je Alexandr Miškin. Jde o lékaře ruské vojenské rozvědky GRU.
„Když se občas na tu věc dívám, prostě se divím: přijeli nějací chlapi a začali v Británii trávit bezdomovce. Co je to za hovadinu? Copak pracují v čištění města?“ prohlásil Putin.
Dvojice byla na jaře otrávena nervově paralytickou látkou Novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok přežili. Britové z útoku viní Rusko.
Kosačov ve svém ironickém komentáři na facebooku uvedl, že na snímcích zveřejněných britskými úřady by mohli být britští herci. Pokud by se jednalo o ruské občany, už by je prý někdo dávno poznal.
„Vláda měla pravdu, když v březnu připsala odpovědnost za útok novičokem Rusku,“ prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Petrov s Boširovem jsou podle ní příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU.
Evropa čelí intenzivní a neutuchající teroristické hrozbě ze strany organizace Islámský stát, která přišla o svá území na Blízkém východě, řekl v Berlíně šéf MI5 Andrew Parker.
Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek přijal usnesení, v němž říká, že na území České republiky se nevyráběla a neskladovala žádná látka typu Novičok.
Prezident republiky Miloš Zeman vypustil do veřejného prostoru informaci o tom, že v Česku byl vyráběn a testován Novičok. Tedy látka, kterou byl otráven bývalý dvojitý agent Skripal.
Výroky prezidenta Miloše Zemana, že byl loni v Česku testován Novičok, vycházely ze zpráv tajných služeb. Národní bezpečnostní úřad ale na prezidenta nemůže: podle Ústavy není za své činy odpovědný.
V Salisbury, kde otrávili bývalého agenta Skripala a jeho dceru Juliji, začala rozsáhlá dekontaminace. Úřady vytipovaly devět míst, která budou muset vyčistit od zbytků nervově paralytické látky.
Jak píše britský deník The Independent, podezřelí jsou teď zřejmě v Rusku. List dále uvádí, že vyšetřovatelé prostudovali seznamy cestujících z letů do Spojeného království i z Británie do zahraničí.
Uzdravování bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcera Julije svědčí o tom, že nebyli vystaveni Novičoku. V sobotu to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruské tajné služby údajně nejméně pět let sledovaly bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. V dopise NATO to napsal britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill.
Ministr zahraničí Boris Johnson se ve čtvrtek po poledni nechal slyšet, že „není pochyb“, že za pokusem o vraždu někdejšího dvojitého agenta stojí Rusko.
Ruská komunita v Londýně má dlouhou a tragickou historii. Všiml si jí i autor příběhů Sherlocka Holmese. Jeho ruská hrdinka Anna umírá po požití jedu. Jak se zdá, Julii Skripalovou tento osud minul.
Dcera Sergeje Skripala, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena látkou Novičok, odmítla nabídku konzulární pomoci ze strany ruského velvyslanectví v Londýně.