Jurečka

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

Jak prošlo osekání registru smluv? Pomohla i klička s 'vypnutými' poslanci z ČSSD

O jediný hlas prošla ve středu výjimka pro státní podniky, které nebudou muset podle rozhodnutí poslanců zveřejňovat smlouvy v online registru. K osekání klíčové protikorupční iniciativy vládní koalice přispěla i trojice poslanců z ČSSD, která před opakovaným závěrečným hlasováním odešla ze sálu. Zákonodárci tím snížili počet hlasů nutných k přijetí zákona. Napoprvé návrh neprošel.

|Kateřina Golasovská |Zprávy z domova

Na alternativní oslavy 28. října dorazily tisíce lidí. Měl jsem štěstí, že jsem nedostal medaili, řekl Brady

Tisíce lidí se již půl hodiny před začátkem sešly na "alternativních" oslavách svátku 28. října na Staroměstském náměstí v Praze. Část politiků a osobností si tam připomněla vznik samostatného státu. Bojkotovali totiž oficiální ceremoniál na Pražském hradě kvůli sporům o ocenění přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. Právě ten na pódiu za mohutného potlesku převzal vyznamenání Františka Palackého z rukou rektora Palackého univerzity v Olomouci Jaroslava Millera.

|Lenka Jansová |Regiony

Turisté ani houbaři se nemusí bát zpřísnění vstupu do lesů. Proti je koalice i opozice

Turisté ani houbaři se pravděpodobně nemusí bát zvýšení pokut za porušení zákazu vstupu do lesa. Sankci až třicet tisíc korun zvažovalo ministerstvo zemědělství. Novela mysliveckého zákona měla zajistit větší bezpečnost lidí při honech a klid zvěře. Protože ale nesouhlasí ani koaliční, ani opoziční poslanci, neprošla by pravděpodobně novinka sněmovnou.

Jen třetina ovoce ve školách je od domácích farmářů, Jurečka chce jejich podíl zvýšit

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Nejen jablka a banány, ale také jahody, hrušky nebo švestky. Tak by mohla od září vypadat rozšířená nabídka pro základní školy, které jsou už sedmým rokem zapojené do evropského projektu Ovoce a zelenina do škol. Změny dnes projedná vláda. Ministerstvo zemědělství chce také do projektu víc zapojit domácí zemědělce. Ti zatím dodávají do škol necelou třetinu plodin.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Českou stížnost na různou kvalitu potravin podpořilo z EU jen Slovensko

Země Evropské unie nepodpořily Česko při jeho stížnosti na různou kvalitu potravin. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL na schůzce se svými kolegy v Bruselu poukázal na skutečnost, že potraviny se stejným obalem jsou v Česku často méně kvalitní než třeba v Německu. Podle Jurečky ale tuto českou stížnost podpořilo jen Slovensko.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

V biopotravinách by v budoucnu mohly být zbytky pesticidů nebo hnojiv

Biopotraviny možná v budoucnu budou moci obsahovat zbytky zakázaných látek, jako jsou pesticidy nebo hnojiva. Dnes zemědělec automaticky přijde o bio označení, pokud kontrola v jeho produktech takové látky najde. Ministři zemědělství zemí Evropské unie se ale v Lucemburku dohodli, že farmář o označení přijde jen v tom případě, že podobné látky použil úmyslně.

|Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová |Ekonomika

České potraviny by na trh v USA mohla 'dovézt' smlouva o volném obchodu

Ve Spojených státech v těchto dnech hledá nová odbytiště pro české potraviny mise vedená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Česko v tuto chvíli více zboží dováží, Jurečka ale věří, že se export českých firem může postupem času podařit zvýšit. Cestu ke stovkám milionů potenciálních zákazníků by měla pomoci otevřít i dohoda o volném obchodu, kterou se snaží dojednat Spojené státy a Evropská unie.

Proniknout na americký trh s potravinami není jednoduché, shodují se experti

|Lenka Kabrhelová |Ekonomika

Miliony potenciálních zákazníků a zajímavé zisky nabízí zahraničním obchodníkům americký trh. Proniknout na něj ale není jednoduché, shodují se experti i podnikatelé. Českým potravinářským firmám chce teď v jeho dobývání asistovat ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Během týdenní návštěvy zavítá kromě Washingtonu i do Virginie, Arkansasu a Texasu.

|Vladimír Kroc, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Jen jsme reagovali na ruské embargo, říká Jurečka ke kontrolám polských potravin

Podle polského ministra zemědělství Česko nepřiměřeně kontroluje polské potraviny a snaží se je dostat z českého trhu, chce si proto stěžovat v Bruselu. Praha to ale odmítá s tím, že kontroloři měří všem stejným metrem. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL připustil, že kontrola produktů především z Polska byla nařízena 19. srpna letošního roku. Jednalo se prý ale o krátkodobou reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU.

| ČTK, kov, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Jurečka zvažuje větší kontrolu dovážených potravin. Kvůli dumpingovým cenám

Pokud Evropská komise dostatečně nepomůže potravinářům a farmářům z EU, Česko by mohlo zpřísnit kontrolu dovážených potravin. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Opatření by mělo zabránit farmářům z okolních zemí, kterým kvůli sankcím vypadly prodeje do Ruska, aby snižovali ztrátu tím, že zboží prodají pod výrobní cenou na českém trhu.