Kaddáfího jednotky

|Martina Hanáčková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Kaddáfího stoupenci obsadili Baní Valíd, ke střetům prý došlo i v dalších městech

Situace v Libyi se vyostřuje. Stoupenci svrženého a zabitého Muammara Kaddáfího znovu převzali kontrolu nad městem Baní Valíd, které bylo na podzim poslední baštou libyjského diktátora. Ke střetům došlo podle nejnovějších zpráv také v Benghází a metropoli Tripolisu. Libyjský ministr obrany se stoupenci Kaddáfího v Baní Valídu údajně vyjednává.

|Klára Stejskalová, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová |Zprávy ze světa

NATO nad Libyí zůstane, shodli se ministři zahraničí v Berlíně

Severoatlantická aliance nepoleví ve vojenském zásahu v Libyi, bude v něm pokračovat, jak dlouho bude nutné. Potřebovala by ale víc letadel. Prohlásil to dnes v Berlíně na setkání ministrů zahraničí zemí NATO generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Krátce poté přišla zpráva o leteckém útoku na libyjskou metropoli Tripolis, který se snažily odrazit síly vzdušné obrany Muammara Kaddáfího. Aliance dnes diktátora opět vyzvala, aby dál nekladl odpor povstalcům, ale nic nenasvědčuje tomu, že by apel vyslyšel.

| ČRo, Ludvík Bortl |Zprávy ze světa

ONLINE: Zásah v Libyi - den druhý

Francouzské stíhačky zahájily v sobotu mezinárodní intervenci v Libyi. První pozemní cíl byl zasažen v sobotu v 17:45. Na vojenské akci v rámci rezoluce Rady bezpečnosti OSN se v Paříži dohodly Francie, Velká Británie, Spojené státy a souhlasili s ní také zástupci Evropské unie a Ligy arabských zemí. Prvním úkolem letadel je zabránit silám plukovníka Kaddáfího v útocích především na Benghází, tedy na druhé největší město v Libyi, které bylo hlavním centrem povstalců. Kaddáfí sice v pátek vyhlásil jednostranné příměří, pokračující útoky jeho jednotek ale byly důvodem, proč se spojenci rozhodli zaútočit.

| ČRo, Kateřina Křenová |Zprávy ze světa

ONLINE: Zásah v Libyi

Začala mezinárodní vojenská operace v Libyi. V 17:45 došlo k zásahu prvního pozemního cíle. V zemi zatím operuje na 20 francouzských letounů. Rusko vyjádřilo politování nad rozhodnutím západních zemí k útoku na africkou zemi.