kalamita

Metrové závěje zavřely na několik hodin tah z Varů do Plzně. Na většině míst byl obnoven proud

| ČTK, Jana Kosová |Zprávy z domova

Úsek silnice I/20 mezi Karlovými Vary a Plzní je už s velkou opatrností průjezdný. Silnice od Štipoklas po Bezvěrov byla v pátek na několik hodin uzavřena kvůli sněhu a extrémnímu větru. Místy byly až metrové závěje, silničáři proto na severním Plzeňsku vyhlásili kalamitní stav. Policie vyzývá řidiče, aby touto cestou raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona. Policie musela večer uzavřít silnici I/12 mezi Drmoulem a Trstěnicemi kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům.

|Jiří Fremuth |Regiony

Riziko kůrovcové kalamity se snižuje, hlavně díky chladnému počasí

Chladnější a na srážky bohaté jaro snížilo riziko kůrovcové kalamity. Té se obávali lesníci kvůli loňskému počasí, které naopak škůdcům přálo. Loni se totiž rozmnožily nejméně tři generace kůrovce a suché, teplé jaro v letošním roce by pak znamenalo pro lesy velký problém.

|Lenka Kabrhelová, Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Severovýchod USA zapadal sněhem. Ulicemi se projíždějí lidé na lyžích

Tisíce zrušených letů, neprůjezdné silniční tahy a zastavená osobní i veřejná doprava. Tak to vypadá ve velkých městech na severovýchodě Spojených států, přes které se přehnala sněhová bouře Jonas. New York i Washington se prakticky zastavily. Kalamita se vyžádala nejméně 19 obětí, stav pohotovosti platí v deseti státech. I přesto si někteří Američané závěje sněhu vysloveně užívají.

|Zprávy z domova

Má to smysl, kalamita to potvrdila, obhajuje SŽDC kácení u tratí

Letošní intenzivnější kácení stromů kolem vlakových tratí se vyplatilo, tvrdí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle ní byly díky tomu následky ledovkové kalamity menší. Správa se kvůli kácení dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), která jí za nepovolené kácení hrozila pokutou. A údajně nadměrné zásahy do porostu podél kolejí kritizovalo i ekologické sdružení Arnika.

|Jitka Hanžlová, bre |Ekonomika

Pojišťovny se připravují na zvýšený počet pojistných událostí. Plnění by mělo být rychlé

Kalamita, která zasáhla Českou republiku, bude mít i ekonomické dopady. Kvůli výpadkům v dopravě se řada lidí nedostala do práce. Problémy mohou nastat i v rozvozu zboží. Kromě toho jsou stovky domácností bez elektřiny, protože pod tíhou ledovky popadaly stromy a přetrhaly vedení vysokého napětí. Hrozí i větší počet dopravních nehod. Na to se připravují pojišťovny.