kalamita

Metrové závěje zavřely na několik hodin tah z Varů do Plzně. Na většině míst byl obnoven proud

| ČTK, Jana Kosová |Zprávy z domova

Úsek silnice I/20 mezi Karlovými Vary a Plzní je už s velkou opatrností průjezdný. Silnice od Štipoklas po Bezvěrov byla v pátek na několik hodin uzavřena kvůli sněhu a extrémnímu větru. Místy byly až metrové závěje, silničáři proto na severním Plzeňsku vyhlásili kalamitní stav. Policie vyzývá řidiče, aby touto cestou raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona. Policie musela večer uzavřít silnici I/12 mezi Drmoulem a Trstěnicemi kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům.

|Jiří Fremuth |Regiony

Riziko kůrovcové kalamity se snižuje, hlavně díky chladnému počasí

Chladnější a na srážky bohaté jaro snížilo riziko kůrovcové kalamity. Té se obávali lesníci kvůli loňskému počasí, které naopak škůdcům přálo. Loni se totiž rozmnožily nejméně tři generace kůrovce a suché, teplé jaro v letošním roce by pak znamenalo pro lesy velký problém.

|Lenka Kabrhelová, Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Severovýchod USA zapadal sněhem. Ulicemi se projíždějí lidé na lyžích

Tisíce zrušených letů, neprůjezdné silniční tahy a zastavená osobní i veřejná doprava. Tak to vypadá ve velkých městech na severovýchodě Spojených států, přes které se přehnala sněhová bouře Jonas. New York i Washington se prakticky zastavily. Kalamita se vyžádala nejméně 19 obětí, stav pohotovosti platí v deseti státech. I přesto si někteří Američané závěje sněhu vysloveně užívají.