Kambodža

Češce zadržené v Kambodži hrozí až 5 let vězení, je podezřelá z výroby drog

| ČTK, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Kambodžská policie v úterý zadržela pět cizinců a obvinila je z nelegální výroby drog. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že je mezi zadrženými i Češka, které by mohlo hrozit až pětileté vězení. Server Cambodia Expats ale upozornil, že v Kambodži platí mimořádně přísné protidrogové zákony a tresty bývají mnohem přísnější.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Děti nevykuřovat a nepít alkohol. Češi učí kambodžské matky, jak pečovat o novorozence

Úmrtnost novorozenců je v České republice jedna z nejnižších na světě. Ne všude je ale lékařská péče na tak vysoké úrovni. Čeští aktivisté se proto už třetím rokem snaží šířit osvětu v Kambodži. Stačí jim k tomu mobilní telefon a hlasové zprávy, které učí Kambodžanky, jak v prvních týdnech správně pečovat o novorozence. Většina lidí v Kambodži žije na venkově, kde nemají ani internet ani televizi. Mobil ale mají skoro všichni.

| ČRo |Zprávy ze světa

Zemřel novinář z 'Vražedných polí' Sydney Schanberg, referoval o nástupu Rudých Khmerů

Ve věku 82 let zemřel bývalý korespondent listu New York Times Sydney Schanberg, který získal Pulitzerovu cenu za pokrývání událostí v Kambodži v roce 1975. Jeho články a vzpomínky se staly inspirací pro film Vražedná pole popisující nástup Rudých Khmerů k moci a následnou genocidu milionů lidí. S informací o úmrtí novináře přišel New York Times.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Zpravodaj ČRo: Kambodžské jezero pohltila výstavba, odejít musely tisíce rodin

Kambodžské jezero Boeung Kak zmizelo z mapy. Na jeho místě teď roste nová čtvrť pro bohaté a lidé, kteří žili na jeho březích, museli odejít. Jezero se stalo symbolem bezohledného řádění developerů spojených s místními zkorumpovanými politiky. Vypadá to jako příběh z doby divokého kapitalismu 19. století, je to ale dnešní situace v zemích třetího světa. Kambodža prožívá velký ekonomický boom, staví se továrny a byty, poptávka po půdě roste. A kdo má moc, může teď hodně vydělat.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Česko pomohlo na kambodžském venkově postavit téměř 2,5 tisíce bioplynáren

Lesy v jihoasijské Kambodži mizí rychlým tempem. V současnosti patří mezi země s vůbec nejrychlejším tempem odlesňování na světě. Zatímco před čtyřiceti lety pokrýval deštný prales tři čtvrtiny území, dnes jej najdeme už jen na třech procentech území. Počet obyvatel v zemi roste a pro venkovské obyvatele je stále těžší obstarat si třeba jen dřevo na otop a vaření. Řešení ale existuje: malé podzemní bioplynárny, na které lze napojit plynový sporák nebo plynovou lampu. Díky české podpoře bylo na venkově postaveno už skoro 2,5 tisíce bioplynáren.

|Viktor Daněk |Historie

Před 40 lety dobyli Rudí Khmérové kambodžský Phnompenh a zahájili teror

Rudí Khmérové slibovali Kambodžanům utopickou společnost - zbavenou nerovnosti, peněz i náboženství. Místo toho spáchali jednu z nejhorších genocid v dějinách lidstva. Zemřely při ní skoro dva miliony lidí - skoro čtvrtina kambodžské populace. Přesně před 40 lety dobyli Rudí Khmérové hlavní město Phnompenh, a teror tak mohl začít. Během pěti let řádění také rozdělili miliony rodin. Teď se je znovu snaží spojit kambodžská televize.

Soud v Kambodži poprvé odsoudil vrcholné představitele Rudých Khmerů. Na doživotí

|Milan Slezák, Jan Prokeš, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Soud v Kambodži poslal na doživotí dva nejvýše postavené dosud žijící představitele totalitního komunistického režimu Rudých Khmerů. Nuon Chea a Khieu Samphan spáchali podle verdiktu zločiny proti lidskosti. Během čtyřleté vlády Rudých Khmerů ve druhé polovině 70. let byly v Kambodži zabity nebo zemřely v důsledku hladomoru téměř dva miliony lidí. Oba muži vinu popírají.

|Tereza Jelínková, Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Kambodžané i 34 let od svržení Rudých Khmerů čekají na spravedlnost

Od okamžiku, kdy byl v Kambodži svržen režim Rudých Khmerů, už uběhlo 34 let. Pozůstalí po obětech zrůdného sociálního experimentu se až loni dostalo aspoň malého zadostiučinění. Mezinárodní trestní tribunál totiž odsoudil jednoho z vůdců režimu - bývalého velitele věznice S-21, známého pod přezdívkou Duch.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

V Kambodži drží smutek za mrtvého monarchu

V Kambodži začal týdenní smutek za zemřelého krále. Jeho ostatky včera letecky převezli z Číny do hlavního města Phnom Penhu. Bývalý kambodžský král zemřel v pondělí ve věku 89 let v Pekingu, kde od svého odstoupení z funkce střídavě žil.

|Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, bre, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

V Číně zemřel bývalý kambodžský král Norodom Sihanuk. Bylo mu 89 let

Králem Kambodže se stal Norodom Sihanuk v roce 1941. Na politické scéně země, která plnou nezávislost na Francii získala až v roce 1953, pak strávil přes 60 let. Po abdikaci v roce 2004 přesídlil do KLDR a potom do Číny, kde také zemřel. Na kambodžský trůn po něm nastoupil jeho syn, který v 60. a 70. letech žil v tehdejším Československu.