Nejlevněji lidé pořídí školní pomůcky pro děti v Africe nebo obyčejnou rybu, nejvíc - celkem 7 a půl tisíce - stojí kráva nebo oslík s povozem. Po nákupu v eshopu dostanou lidé osvědčení.
Přestože Magawa patří k druhu, který je mezi krysami největší, je ideální na vyhledávání pozemních min. Je totiž natolik lehká, že minu neaktivuje, a zároveň má výborný čich.
Čína spotřebovala mezi roky 2011 a 2013 více písku než Spojené státy během celého dvacátého století. Písek se využívá také ke zpevňování a rozšiřování povrchu v pobřežních oblastech.
V Mekongu, jedné z největších řek světa, je nejméně vody za posledních sto let. Za suchem stojí nedostatek dešťů, situaci ale zhoršují i vodní elektrárny na horním toku řeky.
Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli odsouzeni na doživotí. Oba byli shledáni vynnými z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
Na protest proti tomu, jak vláda premiéra Hun Sena postupuje proti opozici, odchází z Kambodže evropští i američtí investoři a humanitární organizace. Místo nich přicházejí Číňané.
Objevené náhradní matky měly za porod dostat v přepočtu 10 000 dolarů, v přepočtu asi 220 tisíc korun. Policie uvedla, že odhalená skupina už zákazníkům v Číně takto poskytla dvacet dětí.
Čtvrtý duben vyhlásila Organizace spojených národů Světovým dnem boje proti nášlapným minám. Ty zabíjejí a mrzačí desítky tisíc lidí ročně. Jednou z nejzaminovanějších zemí světa zůstává Kambodža.
Před 39 lety padl režim Rudých Khmerů. 7. ledna 1976 obsadila vietnamská armáda kambodžské hlavní město Phnomphen a ukončila hrůzostrašný sociální experiment, který stál životy až 2,5 milionu lidí.
Siem Reap (Kambodža)||Michaela Černá |Zprávy ze světa|Exkluzivně
Spolupracovnice iROZHLAS.cz Michaela Černá s obviněným mluvila přímo ve věznici v Siem Reap. "Chtěl jsem ji adoptovat," tvrdí Václav Pavlát o dívce, kterou měl podle tamních úřadů zneužívat.
Šestačtyřicetiletý Čech čelí v Kambodži obvinění z pohlavního styku s nezletilou osobou. Hrozí mu pět až deset let vězení. Muž prý jejím rodičům platil 20 až 50 dolarů, v přepočtu 440 až 1100 korun.
Kambodža se letos i přes období silných dešťů vyrovnala s povodněmi lépe než v letech předešlých. Na vývoji systému včasného varování se podílela i česká nezisková organizace Člověk v tísni.
Charita Česká republika je čerstvou nositelkou Královského řádu Sahametrei. Rytířský řád uděluje kambodžská vláda cizincům, kteří prokazují významné služby kambodžskému králi, nebo kambodžskému lidu.
Kambodžská vláda požádala soud o rozpuštění nejsilnější opoziční strany Národní obnovy. Podle Pnom Penhu její členové s pomocí Západu chystají státní převrat.
Kambodža zakázala vývoz mateřského mléka. Reagovala tak na činnost americké firmy Ambrosia Labs. Ta platila ženám za jejich mléko, které pak prodávala pasterizované ve Spojených státech za v přepočtu bezmála 500 korun za 150 mililitrů. Kambodžské ženy ale dostávaly mnohem méně a podle UNICEF tak tato praxe zneužívala chudé matky.
Zadrženou Češku, kterou kambodžská policie zatkla spolu s dalšími čtyřmi cizinci, obvinil soud z držení a prodeje drog. Hrozí jí trest odnětí svobody na dva až pět let.
Kambodžská policie v úterý zadržela pět cizinců a obvinila je z nelegální výroby drog. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že je mezi zadrženými i Češka, které by mohlo hrozit až pětileté vězení. Server Cambodia Expats ale upozornil, že v Kambodži platí mimořádně přísné protidrogové zákony a tresty bývají mnohem přísnější.
Úmrtnost novorozenců je v České republice jedna z nejnižších na světě. Ne všude je ale lékařská péče na tak vysoké úrovni. Čeští aktivisté se proto už třetím rokem snaží šířit osvětu v Kambodži. Stačí jim k tomu mobilní telefon a hlasové zprávy, které učí Kambodžanky, jak v prvních týdnech správně pečovat o novorozence. Většina lidí v Kambodži žije na venkově, kde nemají ani internet ani televizi. Mobil ale mají skoro všichni.
Ve věku 82 let zemřel bývalý korespondent listu New York Times Sydney Schanberg, který získal Pulitzerovu cenu za pokrývání událostí v Kambodži v roce 1975. Jeho články a vzpomínky se staly inspirací pro film Vražedná pole popisující nástup Rudých Khmerů k moci a následnou genocidu milionů lidí. S informací o úmrtí novináře přišel New York Times.
Kambodžské jezero Boeung Kak zmizelo z mapy. Na jeho místě teď roste nová čtvrť pro bohaté a lidé, kteří žili na jeho březích, museli odejít. Jezero se stalo symbolem bezohledného řádění developerů spojených s místními zkorumpovanými politiky. Vypadá to jako příběh z doby divokého kapitalismu 19. století, je to ale dnešní situace v zemích třetího světa. Kambodža prožívá velký ekonomický boom, staví se továrny a byty, poptávka po půdě roste. A kdo má moc, může teď hodně vydělat.
Lesy v jihoasijské Kambodži mizí rychlým tempem. V současnosti patří mezi země s vůbec nejrychlejším tempem odlesňování na světě. Zatímco před čtyřiceti lety pokrýval deštný prales tři čtvrtiny území, dnes jej najdeme už jen na třech procentech území. Počet obyvatel v zemi roste a pro venkovské obyvatele je stále těžší obstarat si třeba jen dřevo na otop a vaření. Řešení ale existuje: malé podzemní bioplynárny, na které lze napojit plynový sporák nebo plynovou lampu. Díky české podpoře bylo na venkově postaveno už skoro 2,5 tisíce bioplynáren.
Češi pomáhají v Kambodži chudým zemědělcům. Učí je lépe a efektivněji hospodařit. Jejich rady jsou překvapivě jednoduché, ale účinné. Velká kambodžská města nyní zažívají rychlý ekonomický růst. Venkov, kde žijí tři čtvrtiny obyvatel, zůstává chudý a dětská podvýživa není ničím neobvyklým.
Rudí Khmérové slibovali Kambodžanům utopickou společnost - zbavenou nerovnosti, peněz i náboženství. Místo toho spáchali jednu z nejhorších genocid v dějinách lidstva. Zemřely při ní skoro dva miliony lidí - skoro čtvrtina kambodžské populace. Přesně před 40 lety dobyli Rudí Khmérové hlavní město Phnompenh, a teror tak mohl začít. Během pěti let řádění také rozdělili miliony rodin. Teď se je znovu snaží spojit kambodžská televize.