Kambodža

| ČTK, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Češce zadržené v Kambodži hrozí až 5 let vězení, je podezřelá z výroby drog

Kambodžská policie v úterý zadržela pět cizinců a obvinila je z nelegální výroby drog. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že je mezi zadrženými i Češka, které by mohlo hrozit až pětileté vězení. Server Cambodia Expats ale upozornil, že v Kambodži platí mimořádně přísné protidrogové zákony a tresty bývají mnohem přísnější.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Děti nevykuřovat a nepít alkohol. Češi učí kambodžské matky, jak pečovat o novorozence

Úmrtnost novorozenců je v České republice jedna z nejnižších na světě. Ne všude je ale lékařská péče na tak vysoké úrovni. Čeští aktivisté se proto už třetím rokem snaží šířit osvětu v Kambodži. Stačí jim k tomu mobilní telefon a hlasové zprávy, které učí Kambodžanky, jak v prvních týdnech správně pečovat o novorozence. Většina lidí v Kambodži žije na venkově, kde nemají ani internet ani televizi. Mobil ale mají skoro všichni.

| ČRo |Zprávy ze světa

Zemřel novinář z 'Vražedných polí' Sydney Schanberg, referoval o nástupu Rudých Khmerů

Ve věku 82 let zemřel bývalý korespondent listu New York Times Sydney Schanberg, který získal Pulitzerovu cenu za pokrývání událostí v Kambodži v roce 1975. Jeho články a vzpomínky se staly inspirací pro film Vražedná pole popisující nástup Rudých Khmerů k moci a následnou genocidu milionů lidí. S informací o úmrtí novináře přišel New York Times.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Zpravodaj ČRo: Kambodžské jezero pohltila výstavba, odejít musely tisíce rodin

Kambodžské jezero Boeung Kak zmizelo z mapy. Na jeho místě teď roste nová čtvrť pro bohaté a lidé, kteří žili na jeho březích, museli odejít. Jezero se stalo symbolem bezohledného řádění developerů spojených s místními zkorumpovanými politiky. Vypadá to jako příběh z doby divokého kapitalismu 19. století, je to ale dnešní situace v zemích třetího světa. Kambodža prožívá velký ekonomický boom, staví se továrny a byty, poptávka po půdě roste. A kdo má moc, může teď hodně vydělat.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Česko pomohlo na kambodžském venkově postavit téměř 2,5 tisíce bioplynáren

Lesy v jihoasijské Kambodži mizí rychlým tempem. V současnosti patří mezi země s vůbec nejrychlejším tempem odlesňování na světě. Zatímco před čtyřiceti lety pokrýval deštný prales tři čtvrtiny území, dnes jej najdeme už jen na třech procentech území. Počet obyvatel v zemi roste a pro venkovské obyvatele je stále těžší obstarat si třeba jen dřevo na otop a vaření. Řešení ale existuje: malé podzemní bioplynárny, na které lze napojit plynový sporák nebo plynovou lampu. Díky české podpoře bylo na venkově postaveno už skoro 2,5 tisíce bioplynáren.

Před 40 lety dobyli Rudí Khmérové kambodžský Phnompenh a zahájili teror

|Viktor Daněk |Historie

Rudí Khmérové slibovali Kambodžanům utopickou společnost - zbavenou nerovnosti, peněz i náboženství. Místo toho spáchali jednu z nejhorších genocid v dějinách lidstva. Zemřely při ní skoro dva miliony lidí - skoro čtvrtina kambodžské populace. Přesně před 40 lety dobyli Rudí Khmérové hlavní město Phnompenh, a teror tak mohl začít. Během pěti let řádění také rozdělili miliony rodin. Teď se je znovu snaží spojit kambodžská televize.

|Milan Slezák, Jan Prokeš, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Soud v Kambodži poprvé odsoudil vrcholné představitele Rudých Khmerů. Na doživotí

Soud v Kambodži poslal na doživotí dva nejvýše postavené dosud žijící představitele totalitního komunistického režimu Rudých Khmerů. Nuon Chea a Khieu Samphan spáchali podle verdiktu zločiny proti lidskosti. Během čtyřleté vlády Rudých Khmerů ve druhé polovině 70. let byly v Kambodži zabity nebo zemřely v důsledku hladomoru téměř dva miliony lidí. Oba muži vinu popírají.

|Tereza Jelínková, Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Kambodžané i 34 let od svržení Rudých Khmerů čekají na spravedlnost

Od okamžiku, kdy byl v Kambodži svržen režim Rudých Khmerů, už uběhlo 34 let. Pozůstalí po obětech zrůdného sociálního experimentu se až loni dostalo aspoň malého zadostiučinění. Mezinárodní trestní tribunál totiž odsoudil jednoho z vůdců režimu - bývalého velitele věznice S-21, známého pod přezdívkou Duch.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

V Kambodži drží smutek za mrtvého monarchu

V Kambodži začal týdenní smutek za zemřelého krále. Jeho ostatky včera letecky převezli z Číny do hlavního města Phnom Penhu. Bývalý kambodžský král zemřel v pondělí ve věku 89 let v Pekingu, kde od svého odstoupení z funkce střídavě žil.

|Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, bre, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

V Číně zemřel bývalý kambodžský král Norodom Sihanuk. Bylo mu 89 let

Králem Kambodže se stal Norodom Sihanuk v roce 1941. Na politické scéně země, která plnou nezávislost na Francii získala až v roce 1953, pak strávil přes 60 let. Po abdikaci v roce 2004 přesídlil do KLDR a potom do Číny, kde také zemřel. Na kambodžský trůn po něm nastoupil jeho syn, který v 60. a 70. letech žil v tehdejším Československu.