kamiony

|Jiří Svatoš |Zprávy z domova

Jak odstraňovat sníh a led? Postavíme rampy, slíbili silničáři kamioňákům, nevznikla ale ani jedna

Řidiči kamionů v zimních dnech pravidelně řeší nepříjemné dilema: riskovat pokutu, nebo hazardovat se zdravím? Zákon totiž šoférům už skoro rok ukládá, aby ze střech aut odstraňovali sníh a led, jenže lezení po zledovatělých střechách návěsů odporuje pravidlům bezpečnosti práce. Ministerstvo dopravy proto na začátku roku slíbilo, že u českých silnic a dálnic vyrostou rampy, ze kterých by bylo možné námrazu bezpečně odstranit. Do začátku letošní zimy ale silničáři nepostavili ani jednu.

Na Liberecku sníh komplikuje dopravu, kamiony přes Harrachov ani Frýdlant do Polska neprojedou

| ČTK |Zprávy z domova

Pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů je uzavřen úsek silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově na Semilsku. Pro nákladní dopravu byla uzavřena i silnice 13 od Mníšku přes Albrechtice a Frýdlant do Polska. Důvodem je sněžení. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou.

|Ondřej Houska |Ekonomika

Evropským výrobcům kamionů hrozí rekordně vysoká pokuta

Několika výrobcům kamionů hrozí rekordně vysoká pokuta. Evropská komise už firmy jako Daimler, Volvo nebo Scania nějakou dobu vyšetřuje kvůli uzavření kartelu, tedy nepovolené dohodě, která narušuje hospodářskou soutěž. Deník Financial Times napsal, že by Komise mohla případ uzavřít už během příštích týdnů a na výrobce uvalit pokutu v přepočtu za desítky až stovky miliard korun.