kandidáti

|Gabriela Hauptvogelová, dab |Regiony

Severočeši.cz budou v krajských volbách na Ústecku scházet, senátorka Dernerová post obhajovat může

Třetí nejsilnější blok v zastupitelstvu Ústeckého kraje, hnutí Severočeši.cz, se víkendových krajských voleb s konečnou platností nezúčastní. Rozhodl o tom krajský soud, který řešil spor dvou větví hnutí představovaný dvěma místopředsedy. Jeden kandidátku stáhl, druhý postup krajského úřadu zažaloval. Neúspěšně. Senátorka Dernerová a její kolega Doubrava naopak posty obhajovat budou.

|Anna Kottová, Marcel Šulek, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Český rozhlas představuje kandidáty do krajských zastupitelstev

Jaká je vize lídrů kandidátek pro váš kraj? Koho by si jejich strana zvolila za koaličního partnera? A jak se staví k místním problémům? Regionální stanice Českého rozhlasu daly všem kandidátům do krajských zastupitelstev prostor vyjádřit se v rámci takzvané předvolební vizitky. Krajská studia jich připravila celkem 269.

|Anna Kottová, Marcel Šulek |Zprávy z domova

Představujeme kandidáty do Senátu. Podívejte se, koho můžete volit

Šest otázek a stejný časový limit. Český rozhlas představuje všechny kandidáty do Senátu, kteří se rozhodli využít nabídku na natočení takzvaných předvolebních vizitek. Můžete si tak na jednom místě snadno porovnat, kdo usiluje o vaše hlasy. O senátorská křesla se letos utká celkem 233 lidí. To je o šest více než v předchozích volbách před šesti lety.

| ČTK |Zprávy z domova

Váňa, Harapes, Slováček, Vitásková. Senátorské křeslo chce přes 230 lidí

Do letošních senátních voleb by mělo být přihlášeno 233 kandidátů, tedy o šest více, než kolik jich kandidovalo v předchozích volbách před šesti lety. Vyplývá to z informací od registračních úřadů, tedy radnic v sídlech volebních obvodů. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16 hodin. Některá přihlášená uskupení jméno svého kandidáta zatím nezveřejnila. Přinášíme přehled všech dosud známých kandidátů.

| ČTK, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Rada Českého rozhlasu vybrala pět kandidátů na post generálního ředitele

Rada Českého rozhlasu zúžila seznam kandidátů na post generálního ředitele. V tajném hlasování vybrala šesti hlasy Jakuba Končelíka, Tomáše Němečka, René Zavorala a pět hlasů získal Michael Kralert a Tomáš Skřivánek. Radní na mimořádném zasedání vybírali z 26 přihlášek, které formálně splnily požadavky. Finalisté výběrového řízení své vize o budoucnosti veřejnoprávního média radě přednesou na zasedání 20. ledna. Nový ředitel musí být zvolen nejpozději do 3. února.

| ČTK, Mirko Vasić |Fotbal

O vedení FIFA se může ucházet pět kandidátů, o Platinim se teprve rozhodne

Volební komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) schválila pět kandidátů na post prezidenta. Jsou jimi jordánský princ Alí bin Husajn, prezident asijské konfederace, šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa, jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale a dva Evropané - bývalý generální sekretář FIFA Jerome Champagne a současný generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Přes kontrolu se naopak nedostal šéf liberijského svazu Musa Bility.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Itálii čekají předčasné prezidentské volby, jasného kandidáta zatím nemají

Prezidentské volby v Itálii nemají ani v den hlasování jasného kandidáta. Víc než tisícovka poslanců, senátorů a regionálních delegátů se sjede do Říma k odpolednímu prvnímu kolu. Jméno svého favorita oznámí vládní Demokratická strana jen dvě hodiny před samotným hlasováním. Dosavadní prezident Giorgio Napolitano letos rezignoval kvůli vysokému věku.

|Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Data: Kdo ve vaší obci kandiduje za jinou stranu než v minulých volbách?

Kandidátní listiny ke komunálním volbám obsahují spoustu informací, které nejsou viditelné na první pohled. Srovnáním letošních kandidátek s minulými se objeví třeba to, kdo změnil v průběhu uplynulých čtyř let stranu, za kterou kandiduje. Objeví se tak přibližně 15 tisíc politiků a některá hnutí, která vyrostla na základech nedávno zaniklých stran. V naší mapě si můžete prověřit kandidáty ve své obci.

|David Koubek |Zprávy ze světa

V Brazílii kandiduje Barack Obama, jmenovec prezidenta USA je jen částečně

Přezdívky jsou v Brazílii mnohdy důležitější než jména. Třeba fotbalistu Pelého zná málokdo občanským jménem Edson Arantes Nascimento. Bývalému prezidentovi se zase říká výhradně Lula. Zákony v Brazílii umožňují kandidovat ve volbách pod přezdívkou. Na kandidátkách do parlamentu je tak například Batman, bonbonový strýček či bambusová žena. Jeden z kandidátů si vybral jméno jednoho z nejznámějších politiků na světě, Barack Obama.

|Matěj Skalický, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Do Senátu chce řada známých tváří. Nejvíc šancí mají lékaři a učitelé, říká politolog

Dnes odpoledne skončila lhůta pro podání přihlášek do podzimních senátních voleb, které rozhodnou o třetině mandátech v horní komoře parlamentu. Do boje o 27 senátorských křesel vyšlou své kandidáty všechny parlamentní strany, některá neparlamentní uskupení i mnoho menších hnutí. Mezi 270 jmény je i řada známých tváří.

|Jana Čermáková, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Senát vybírá nové ústavní soudce. Očekává se, že uspějí všichni tři kandidáti

Odpolední jednání Senátu navštíví prezident Miloš Zeman. Chce tak podpořit své tři kandidáty na ústavní soudce. Horní komoře v dubnu navrhl prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, předsedu volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka a bývalého ústavního soudce a advokáta Jiřího Nykodýma.