kandidáti na prezidenta

| ČTK |Zprávy z domova

K podpoře prezidentských kandidátů vytáhněte občanku. Zeman podepsal novelu volebního zákona

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset na nominační petici připsat ke jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Novelu volebního zákona, která novinku zavádí, ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům. Nadále jich bude muset být nejméně 50 tisíc.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

K výběru prezidentských kandidátů přistupujeme zodpovědně a poctivě, říkají Iowané

Po měsících příprav dnes američtí prezidentští kandidáti projdou prvním skutečně zatěžkávacím testem. V Iowě začínají takzvanými volebními shromážděními primární volby, ze kterých vzejde kandidát republikánské a demokratické strany do podzimních voleb. Primárky potrvají několik měsíců, největší pozornost ale tradičně patří právě Iowě. Zemědělský stát si pozornost docela užívá.

|Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

Clintonová čelí další kritice kvůli aféře s e-maily, podle průzkumů ztrácí řadu voličů

Americká kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová má znovu problém kvůli skandálu s e-maily z doby, kdy byla ministryní zahraničí. Podle Bílého domu obsahoval nezabezpečený server e-maily označené jako ‚přísně tajné‘. Skutečnost, že Clintonová během působení ve vládě používala soukromý e-mail, ovlivnil i volební kampaň. Podle průzkumů už kandidátka kvůli skandálu ztratila důvěru řady voličů.

|Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Budou mít USA opět ‚dva‘ prezidenty? Clintonová je favoritkou demokratických primárek

Devětašedesátiletá Hillary Clintonová už v americké politice sehrála několik rolí. Byla senátorkou, první dámou, ministryní zahraničí a teď chce dobýt nejvyšší metu a stát se historicky první ženou v čele Spojených států. V prezidentské kampani se zatím vyjádřila pro přísnější zákony na kontrolu zbraní, striktnější vízový režim či vyšší zdanění bohatých Američanů.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Kandidát na prezidenta Sanders se hrdě hlásí k socialismu, chce zavést placenou mateřskou

Jasnou favoritkou na prezidentskou nominaci Demokratické strany je už dlouho Hillary Clintonová. Americké primárky ale umí překvapit. Clintonovou tak před osmi lety připravil o skoro jistou nominaci do té doby ne příliš známý senátor Barack Obama. O totéž teď usiluje 74letý senátor z Vermontu Bernie Sanders. Kandidát, který o sobě mluví jako o demokratickém socialistovi, už náskok Hillary Clintonové v průzkumech stáhl na rozdíl pouhých devíti procentních bodů.

| ČTK |Zprávy ze světa

Republikán Marco Rubio ohlásil kandidaturu do Bílého domu

Republikánský senátor za americký stát Florida Marco Rubio oficiálně a veřejně oznámil, že se ve volbách v roce 2016 chce ucházet o křeslo prezidenta Spojených států. Rubio pochází z rodiny kubánských přistěhovalců. Podle pozorovatelů má šanci oslovit nejen voliče z rodin latinskoamerického původu, ale také výrazně konzervativní voliče. Podle kritiků je ale na prezidentskou funkci stále ještě poněkud mladý.