kandidátka

| ČTK |Zprávy z domova

Ludvík odmítl post volebního lídra ČSSD v Praze, nelíbí se mu kandidátka

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se nebude ucházet o post lídra pražské kandidátky ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Ludvík serveru řekl, že odstoupil, protože se mu nepodařilo prosadit jeho podobu kandidátky. Dalšími uchazeči o post lídra jsou podle dřívějších informací pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Lídra zvolí straníci.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Clintonová předá FBI server se soukromou poštou z doby, kdy vedla diplomacii

Americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová souhlasila s tím, že předá vyšetřovatelům server se soukromými e-maily z doby, kdy vedla americké ministerstvo zahraničí. Bývalá šéfka diplomacie čelí tvrdé kritice za to, že ve vysoké státní funkci používala soukromý e-mail pro pracovní účely. FBI teď zjišťuje, jestli byl její poštovní server dostatečně zabezpečený.

|Regiony

Dvě obce na Vysočině mají konečně dost kandidátů pro volby, budou v lednu

Dvě obce na Vysočině mají dnes poslední možnost podat kandidátní listiny pro dodatečné obecní volby. Ve Slavníči na Havlíčkobrodsku se do říjnových voleb přihlásili pouze čtyři nezávislí kandidáti, potřebovali jich ale o jednoho víc. V Růžené na Jihlavsku kandidoval dokonce pouze jeden. V obou vesnicích nyní úřaduje správce jmenovaný státem.

|Jan Herget, Simona Bartošová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Na kandidátkách ČSSD bude 40 procent žen, rozhodli straníci v referendu

V ČSSD mají do budoucna kandidátky vybírat všichni členové. Na těch pro krajské a sněmovní volby pak bude 40 procent žen. Strana také omezí kumulaci funkcí. Rozhodlo o tom stranické referendum, kterého se zúčastnila více než polovina členů ČSSD. Podmínkou pro platnost referenda byla alespoň čtvrtinová účast.