Kapitol

| ČTK, ČRo, Reuters, dab, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Muž se pokusil pronést zbraň do Kongresu, ostraha ho zneškodnila

Americká policie postřelila ozbrojeného muže, který vstoupil do podzemí návštěvnického centra Kapitolu, sídla amerického Kongresu ve Washingtonu. Muž se pokoušel pronést zbraň přes detektor kovů. Když neuspěl, vytáhl zbraň z pouzdra a zamířil na policistu. Poté vážně zraněného muže strážníci zatkli, nyní je v péči lékařů. Lehce zraněna byla i kolemjdoucí žena. Uzávěru Kongresu už policisté zrušili s výjimkou návštěvnického centra, kde dál probíhá vyšetřování.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Američtí zákonodárci žádají o vyšetření přistání ultralehké helikoptéry vedle Kapitolu

Americký Kongres žádá detailní prošetření středečního incidentu, který vyvolal bezpečnostní poplach nedaleko washingtonského Kapitolu. Pilota, který přistál s ultralehkou helikoptérou na trávníku vedle sídla Kongresu, obvinila policie z trestného činu. Muž z Floridy chtěl letem protestovat proti pravidlům finacovávní předvolebních kampaní.

|Lenka Kabrhelová, kov |Zprávy ze světa

Sídlo Kongresu USA se na čas uzavřelo kvůli střelbě. Zřejmě nešlo o terorismus

Capitol Hill ve Washingtonu se dnes z bezpečnostních důvodů na dvě hodiny uzavřel. Důvodem byla střelba u vchodu do sídla amerického Kongresu. Americká média s odvoláním na úřady uvádějí, že nešlo o teroristický čin. Policie ve Washingtonu k incidentu uvedla, že „blíže neidentifikovaná osoba“ se nedaleko Kapitolu sama zastřelila.

|Lenka Kabrhelová, ČTK, Simona Bartošová, Olga Kořánková |Zprávy ze světa

VIDEO: V Kapitolu odhalili bustu Václava Havla, má připomínat jeho boj za svobodu

V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Dnešní slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.