Začala bych odkládáním svršků neboli otužováním vzduchem. Neměli bychom se tolik oblékat. A tomu už se dá říkat otužování. Bez vystoupení z komfortní zóny nedosáhneme ničeho,“ tvrdí lékařka Kociánová.
Součástí nového pracoviště ve vítkovické nemocnici v Ostravě jsou dvě ambulance a také místnost pro šest až osm pacientů, kde se připravují na zákrok nebo po něm odpočívají. A rovněž operační sály.
Uznávaný kardiochirurg se významnou měrou zasloužil o to, že Česko patří mezi světovou špičku v léčbě vrozených srdečních vad u dětí. V roce 2010 převzal medaili Za Zásluhy prvního stupně.
Nové nakažené odhalilo další kolo testování po pěti dnech od prvního odběru vzorků, řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
O výskytu onemocnění mezi zaměstnanci nemocnice informovala média v úterý, od té doby se podle mluvčí nemocnice potvrdila infekce u dalšího zdravotníka. Hygienici nyní pracují na trasování.
Kardiostimulátory pomáhají lidem už přes 60 let. V Česku má srdeční implantát léčící arytmii přes čtvrt milionu lidí. A kardiologové proto chtějí otestovat, jestli mohou tito lidé řídit elektromobil.
Novinářům výzkumníci ukázali nehybné srdce o velikosti třešně plovoucí v tekutině. „Je to poprvé, co bylo s pomocí tiskárny vytvořeno celé srdce s buňkami a cévami,“ řekl profesor Tal Dvir.
Lidé si většinou srdeční selhání představují jako náhlou bolest na hrudi. Tak tomu však ve skutečnosti nebývá. Alespoň ne ve většině případů, vysvětlil Radiožurnálu kardiolog Richard Češka.
Dnes a denně jsme bombardováni nespočtem reklam na nejrůznější preparáty, které komukoliv zaručují pevné zdraví a skvělou fyzičku. Při troše dobré vůle si tedy naordinujeme přesvědčení, že nějaké debaty o rekreačním sportování můžeme bez výčitek svědomí ignorovat. A co na to lékař?
Dva vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové během svého výzkumu objevili látky, pomocí nichž dokáží určit, jestli bude mít daný člověk problémy se srdcem. Díky tomu mohou takového pacienta začít včas léčit. Lékaři věří, že v blízké budoucnosti by se jejich metoda mohla v budoucnu používat i na dalších specializovaných pracovištích.
Dětští kardiologové hledají metody, díky kterým by pacienti v dospělosti nemuseli na další složité operace. Novinky a trendy v léčbě vrozených srdečních vad jsou jedním z hlavních témat lékařského kongresu, který až do soboty hostí Praha.
Kardiovaskulární choroby zabíjejí v Česku nejvíc dospělých. Rizikové faktory se přitom dají ovlivnit. Institut klinické a experimentální medicíny proto odpoledne pořádá osvětovou akci Milujte své srdce. Od 14 do 18 hodin si může kdokoliv na pražském Václavském náměstí nechat poradit se zlepšením životního stylu, změřit EKG nebo si nacvičit první pomoc.
Po Madridu a Soulu je Praha třetím městem na světě, kde se používá ojedinělá technologie pro léčbu srdečních arytmií. Na kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce začala pracovat dálkově navigovaná katetrizační jednotka, která pracuje na principu elektromagnetického řízení pohybu a současně zobrazování katétru v trojrozměrném obraze.
Pardubická nemocnice zmodernizovala kardiologické oddělení za téměř 30 milionů korun. Od října lékaři mají k dispozici novou angiolinku, nový monitorovací systém nebo ventilátory.
Zdravotní pojišťovny v České republice od července hradí kardiakům dálkový monitoring. Díky sledování pomocí chytrého telefonu nebo tabletu se speciálním programem se pacient dostane do péče lékařů včas, pokud se jeho stav zhorší.
Během mistrovství světa ve fotbale se lidé více zajímají o srdeční choroby. Shodují se na tom přední kardiologové z celého světa, kteří se dnes setkali v Praze. Unikátní přednášky mají odpovědět také na to, k jakým změnám dochází v srdci při extrémních sportovních výkonech.
Česká kardiologická společnost získala prestižní ocenění od Světové zdravotnické organizace. Hlavní cenu si čeští kardiologové odnesli za přínos ke zlepšení veřejného zdraví světové populace. Jsou úspěšní například v léčbě akutních infarktů, u kterých klesla úmrtnost na pouhých 5 procent.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem dokoupila a zmodernizovala vybavení na kardiologii. Díky tomu může zachránit život více lidem. Lékařům pomáhají dva speciální sály, kde doktoři operují srdce přes malý vpich v zápěstí nebo v tříslech.
Zdravotní problémy mohou způsobovat nejenom samotná vedra, ale také přechody vysokých a nízkých teplot. Tradičně si pozor musí dávat zejména kardiaci. Potíže se však nevyhýbají ani zdravým lidem.
Tropická vedra s sebou přinesla i zdravotní rizika. Vyšší teplota a sluneční záření ohřívá naši kůži, rozšiřuje cévy a citlivějším lidem proto hrozí kolaps. Lékaři doporučují omezit pohyb na přímém slunci a dostatečně pít. Účinnou pomoc může přinést i rozumně nastavená klimatizace.
Malá krabička, která dokáže doslova zázraky, to je biomonitor, přístroj nové generace, který nepřetržitě zaznamenává srdeční činnost a dokáže odhalit veškeré srdeční poruchy. Hodí se hlavně pro pacienty s arytmiemi, kterým hrozí riziko mrtvice, nebo pro lidi, u kterých opakovaně dochází k náhlé ztrátě vědomí.
Pražská Nemocnice Na Homolce má dobrou zprávu pro pacienty s nemocným srdcem. Ověřuje totiž novou léčbu srdečního selhání. Tamní lékaři bez otevření hrudníku operovali několika nemocným chlopeň a opravili levou srdeční komoru.
Jako první na světě operovali kardiologové pražské Nemocnice Na Homolce srdeční selhání novou, pro pacienta podstatně šetrnější metodou. Chronické srdeční selhání je novodobá epidemie. Každý rok pacientů s touto diagnózou přibývá. Nad sedmdesát let ji má zhruba každý desátý.
Prázdná pokladna VZP nutí její vedení šetřit, kde se dá. Poznají to i pacienti se srdečními problémy v Praze a severovýchodně od ní. Jejich spádovým zařízením je Kardiologie na Bulovce, s. r. o., které ale pojišťovny zruší všech 12 lůžek. Podle pojišťoven si pacienty převezmou snadno jiná zařízení, podle zástupců Nemocnice na Bulovce se sníží komfort pacientů. Kardiologové nepochybují, že je za tím nekalý boj o lukrativní pracoviště.
Pouze pět nemocnic na světě dosud obdrželo cenu Biotronik Honorary Circle Award. Jde o tři pracoviště ze Spojených států, jedno polské a jedno holandské. Od dnešního dne k nim patří i českobudějovická nemocnice, která cenu získala za práci kardiocentra.
Pacienti se srdečními chorobami dostanou v Pardubicích znovu špičkovou péči. Spolu s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové a dalšími dvěma soukromými subjekty tak bude nemocnice znovu pacientům v kraji poskytovat superspecializovanou péči v oblasti kardiologie.
Výzkum vědců z kardiologického institutu Cedars-Sinai v Los Angeles publikovaný v odborném lékařském časopise Lancet potvrdil efektivitu léčby srdce poškozené infarktem pomocí kmenových buněk.