Karel IV.

|Kristina Lamperová |Zprávy z domova

Národní archiv je nejstřeženějším místem Česka. Vystavují tam listiny z doby Karla IV.

Ozbrojení policisté v maskách a speciální vitríny. Pražský Národní archiv se na čtyři dny stává jednou z nejstřeženějších budov v Česku. Bezpečnostní opatření mají ochránit výstavu cenných listin ze 14. století. Klíčové státnické, politické a diplomatické dokumenty z doby Karla IV. si návštěvníci mohou zdarma prohlédnout od pátku 28. do pondělí 31. října. Poté je archiváři vrátí zpět do speciálního trezoru, aby se nepoškodily.

Karla IV. přibližuje ve Valdštejnské jízdárně přes 250 exponátů z celého světa

|Marina Feltlová |Historie

U nás o něm mluvíme jako o Otci vlasti, ve skutečnosti byl pragmatickým vladařem, který vše podřizoval svým mocenským zájmům. Kladné i stinné stránky osobnosti Karla IV. a doby jeho panování přináší výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze, která dnes začíná. Exponáty poskytlo přes sto zapůjčitelů z celého světa, celkové náklady se pohybují okolo 40 milionů korun. Autorem expozice Císař Karel IV. 1316 - 2016 je ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Pro Němce byl Karel IV. rozporuplná osobnost. Jeho výročí si připomene i Norimberk

Sedmisté výročí narození Karla čtvrtého si kromě Česka bude připomínat i sousední Bavorsko. Také na jeho dnešní území za Karlových časů sahaly země koruny české. A to skoro až k Norimberku. Tohle historické bavorské město Karel IV. hodně ovlivnil. Má tam ale podobně jako jinde v Německu rozporuplnou pověst. Kromě přívlastku prozíravého vladaře se mu přisuzuje i podíl na masakru norimberských Židů.

|Filip Nerad, dab |Historie

Karel IV. chtěl být svatořečen, tvrdí francouzský historik Pierre Monnet

Jednu z klíčových rolí v životě Karla IV. sehrála Francie. Na pařížském dvoře získal vzdělání, francouzská princezna Blanka z Valois se stala jeho první ženou. Přední evropský znalec pozdního středověku a ředitel Francouzského historického institutu v Německu Pierre Monnet je dokonce přesvědčený, že za své státnické schopnosti i touhy zakládat a budovat vděčil Karel IV. právě svému pobytu ve Francii. Za jeden z největších Karlových neúspěchů považuje Monnet fakt, že nebyl po smrti svatořečen.

| ČRo, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Klíčníci po třech letech opět odemknou komoru s korunovačními klenoty

České korunovační klenoty dnes po třech letech opustí své místo ve Svatovítské katedrále. Korunní komoru slavnostně odemkne sedm klíčníků – nejvyšších představitelů státu, církve a hlavního města Prahy. Korunu, žezlo a jablko si bude moci prohlédnout i veřejnost. U příležitosti oslav sedmistého výročí narození Karla IV. budou od neděle vystavené na Pražském hradě.

Hrad poprvé představí barevnou kopii busty Karla IV. Památkáři ji vytvářeli zhruba půl roku

|Pavla Lioliasová, Anna Kottová |Výtvarné umění

Na Pražském hradě začne už tuto neděli série výstav o Karlu IV. V Jízdárně například návštěvníci poprvé uvidí barevnou kopii busty českého krále. Její originál je v katedrále svatého Víta, lidé se ale do těchto míst běžně nepodívají. Na kopii teď památkáři dodělali horní část koruny i zlacení, o které původní busta přišla.

|Radek Kříž |Divadlo

Karel IV. u Václava Moravce či Michaely Jílkové. Začínají mystifikace ve stylu České sody

Karel je king! Unikátní projekt Českého rozhlasu dnes startuje na Radiožurnálu. Současné televizní hvězdy přenesly své pořady do doby Karla IV. V Otázkách Václava Moravce bude moderátor diskutovat s Karlem IV. a v rozhlasovém Dopisu pro tebe zase Ester Janečková hledat otce ubohému sirotkovi. Všech osm parafrází na televizní pořady připravil držitel Českého lva, režisér Jan Prušinovský.