Karel IV.

Národní archiv je nejstřeženějším místem Česka. Vystavují tam listiny z doby Karla IV.

|Kristina Lamperová |Zprávy z domova

Ozbrojení policisté v maskách a speciální vitríny. Pražský Národní archiv se na čtyři dny stává jednou z nejstřeženějších budov v Česku. Bezpečnostní opatření mají ochránit výstavu cenných listin ze 14. století. Klíčové státnické, politické a diplomatické dokumenty z doby Karla IV. si návštěvníci mohou zdarma prohlédnout od pátku 28. do pondělí 31. října. Poté je archiváři vrátí zpět do speciálního trezoru, aby se nepoškodily.

|Marina Feltlová |Historie

Karla IV. přibližuje ve Valdštejnské jízdárně přes 250 exponátů z celého světa

U nás o něm mluvíme jako o Otci vlasti, ve skutečnosti byl pragmatickým vladařem, který vše podřizoval svým mocenským zájmům. Kladné i stinné stránky osobnosti Karla IV. a doby jeho panování přináší výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze, která dnes začíná. Exponáty poskytlo přes sto zapůjčitelů z celého světa, celkové náklady se pohybují okolo 40 milionů korun. Autorem expozice Císař Karel IV. 1316 - 2016 je ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Pro Němce byl Karel IV. rozporuplná osobnost. Jeho výročí si připomene i Norimberk

Sedmisté výročí narození Karla čtvrtého si kromě Česka bude připomínat i sousední Bavorsko. Také na jeho dnešní území za Karlových časů sahaly země koruny české. A to skoro až k Norimberku. Tohle historické bavorské město Karel IV. hodně ovlivnil. Má tam ale podobně jako jinde v Německu rozporuplnou pověst. Kromě přívlastku prozíravého vladaře se mu přisuzuje i podíl na masakru norimberských Židů.

|Filip Nerad, dab |Historie

Karel IV. chtěl být svatořečen, tvrdí francouzský historik Pierre Monnet

Jednu z klíčových rolí v životě Karla IV. sehrála Francie. Na pařížském dvoře získal vzdělání, francouzská princezna Blanka z Valois se stala jeho první ženou. Přední evropský znalec pozdního středověku a ředitel Francouzského historického institutu v Německu Pierre Monnet je dokonce přesvědčený, že za své státnické schopnosti i touhy zakládat a budovat vděčil Karel IV. právě svému pobytu ve Francii. Za jeden z největších Karlových neúspěchů považuje Monnet fakt, že nebyl po smrti svatořečen.

| ČRo, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Klíčníci po třech letech opět odemknou komoru s korunovačními klenoty

České korunovační klenoty dnes po třech letech opustí své místo ve Svatovítské katedrále. Korunní komoru slavnostně odemkne sedm klíčníků – nejvyšších představitelů státu, církve a hlavního města Prahy. Korunu, žezlo a jablko si bude moci prohlédnout i veřejnost. U příležitosti oslav sedmistého výročí narození Karla IV. budou od neděle vystavené na Pražském hradě.

|Pavla Lioliasová, Anna Kottová |Výtvarné umění

Hrad poprvé představí barevnou kopii busty Karla IV. Památkáři ji vytvářeli zhruba půl roku

Na Pražském hradě začne už tuto neděli série výstav o Karlu IV. V Jízdárně například návštěvníci poprvé uvidí barevnou kopii busty českého krále. Její originál je v katedrále svatého Víta, lidé se ale do těchto míst běžně nepodívají. Na kopii teď památkáři dodělali horní část koruny i zlacení, o které původní busta přišla.