karikatura

Autor Zeleného Raoula: Rusko Charlie Hebdo kritizuje, protože není zvyklé na satiru

| ČRo, dp |Zprávy z domova

Satirický časopis Charlie Hebdo znovu rozvířil hladinu veřejného mínění. Otiskl zesměšňující kresby Alexandrovců, kteří zahynuli na palubě letounu Tu-154. Kresby vyvolaly v Rusku ostrou kritiku a znechucení. Na jedné z kreseb jsou členové sboru třeba na dně moře a u obrázku je titulek: „Po katastrofě: Rudá armáda získala nové publikum." Podle českého kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše to ale není nic překvapivého. Rusko není zvyklé na to, že si z něj někdo dělá legraci.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Týdeník Charlie Hebdo prožívá krizi. Z redakce odcházejí karikaturisté i redaktoři

Teroristický útok v redakci Charlie Hebdo, při kterém letos v lednu zahynula většina redaktorů, vyvolal celosvětovou solidaritu. V Paříži demonstrovalo za svobodu slova přes milion lidí. Více než devět měsíců po tragédii ale prožívá satirický časopis krizi. Jedním z důvodů je i obrovská suma peněz, kterou redakce Charlie Hebdo dostala, aby mohla týdeník dál vydávat.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Soud v Barmě poslal do vězení trojici mužů za Buddhu se sluchátky

Soud v Barmě poslal na dva a půl roku do vězení trojici mužů za to, že údajně zesměšnili Buddhu. Natiskli totiž jeho karikaturu na reklamní letáčky, kterými pak zvali k návštěvě baru. Jeho majitele a dalších dvou zaměstnanců se zastaly lidskoprávní organizace v zahraničí. Reklamou s Buddhou sice prý opravdu urazili barmskou kulturu, rozsudek je ale podle nich příliš tvrdý.

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Káhirský karikaturista Mohameda kreslit nemůže, ale Charlie Hebdo uznává

Muslimský svět dnešní vydání časopisu Charlie Hebdo převážně odsuzuje. Islámští duchovní, kteří předtím odmítli vraždu francouzských novinářů, teď před dalšími karikaturami varují. Satira mířená proti islámu je podle nich rasistická a může vyvolat vzájemnou nenávist mezi muslimy a západní společností. Ne všichni v arabských zemích jsou však tak kategoričtí. Charlie Hebdo má bezvýhradnou podporu například u egyptských karikaturistů.