karikatura

| ČRo, dp |Zprávy z domova

Autor Zeleného Raoula: Rusko Charlie Hebdo kritizuje, protože není zvyklé na satiru

Satirický časopis Charlie Hebdo znovu rozvířil hladinu veřejného mínění. Otiskl zesměšňující kresby Alexandrovců, kteří zahynuli na palubě letounu Tu-154. Kresby vyvolaly v Rusku ostrou kritiku a znechucení. Na jedné z kreseb jsou členové sboru třeba na dně moře a u obrázku je titulek: „Po katastrofě: Rudá armáda získala nové publikum." Podle českého kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše to ale není nic překvapivého. Rusko není zvyklé na to, že si z něj někdo dělá legraci.

Týdeník Charlie Hebdo prožívá krizi. Z redakce odcházejí karikaturisté i redaktoři

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Teroristický útok v redakci Charlie Hebdo, při kterém letos v lednu zahynula většina redaktorů, vyvolal celosvětovou solidaritu. V Paříži demonstrovalo za svobodu slova přes milion lidí. Více než devět měsíců po tragédii ale prožívá satirický časopis krizi. Jedním z důvodů je i obrovská suma peněz, kterou redakce Charlie Hebdo dostala, aby mohla týdeník dál vydávat.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Soud v Barmě poslal do vězení trojici mužů za Buddhu se sluchátky

Soud v Barmě poslal na dva a půl roku do vězení trojici mužů za to, že údajně zesměšnili Buddhu. Natiskli totiž jeho karikaturu na reklamní letáčky, kterými pak zvali k návštěvě baru. Jeho majitele a dalších dvou zaměstnanců se zastaly lidskoprávní organizace v zahraničí. Reklamou s Buddhou sice prý opravdu urazili barmskou kulturu, rozsudek je ale podle nich příliš tvrdý.