kárná žaloba

|Jana Kosová |Zprávy z domova

'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta

ROZHOVOR. Miloš Zeman si za jmenováním Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu stojí z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že byl Srp dva roky zavřený v komunistickém vězení. Prezident to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas na konci své návštěvy Plzeňského kraje. Mimo to zareagoval i na odezvu, kterou vyvolal jeho výrok o podání kárné žaloby na soudce Pavla Zelenku v kauze Davida Ratha. „Lidé, kteří mě kritizují, vůbec netuší, že pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají,“ uvedl.

| ČTK |Regiony

Kárný senát snížil žalobci plat kvůli postupu v kauze exsenátora Nováka

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil chomutovskému okresnímu žalobci Ladislavu Kosánovi plat o deset procent na devět měsíců. Kosán se nepostavil proti podmínečnému propuštění bývalého senátora za ODS a starosty Chomutova Alexandra Nováka z výkonu trestu. Sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Bradáčová podala kárnou žalobu kvůli propuštění exsenátora Nováka z vězení

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podala kárnou žalobu na chomutovského okresního žalobce Ladislava Kosána. Ten se prý letos na jaře dostatečně nepostavil proti podmínečnému propuštění někdejšího senátora za ODS Alexandra Nováka z vězení. Novák si odpykával čtyřletý trest za korupci, po dvou letech se ale dostal na svobodu.

|Lenka Jansová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zástupce zvažuje kvůli propuštění Alexandra Nováka kárnou žalobu

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zvažuje kárnou žalobu na státního zástupce Ladislava Kosána kvůli propuštění Alexandra Nováka na svobodu. Řekl to v České televizi. Bývalého senátora za ODS a chomutovského starostu, odsouzeného za přijetí úplatku, propustil zhruba před měsícem chomutovský soud na Kosánovo doporučení. Záruku poskytlo motorkářské sdružení.