Karpaty

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Lidé z ukrajinských Karpat lákají Čechy zpátky. Ti sem přestali jezdit kvůli válce

Přesně 70 let už není Podkarpatská Rus částí Československa. Nejzápadnější část dnešní Ukrajiny je ale pořád odkázaná na české turisty, kteří tu hledají romantiku, stejně jako za 1. republiky. Turismus je v hornaté oblasti nad Chustem a Mukačevem pro spoustu lidí jedinou cestou, jak si vydělat na chleba a nemuset kvůli práci emigrovat. Kvůli konfliktu na Donbasu ale do ukrajinských Karpat řada Čechů jezdit přestala. Místní je teď volají zpátky.

|Petra Štrymplová |Regiony

Při cestě z Rumunska na Moravu urazily ovce stovky kilometrů v horském terénu

Do Beskyd dorazilo více než stohlavé stádo ovcí, které žene mezinárodní tým pastevců až z Rumunska. Takzvaný Karpatský redyk odstartoval v květnu a o víkendu končí v rožnovském skanzenu. Ovčí putování po hřebenech hor má připomenout valašské osídlování Karpat. Za sebou mají zvířata i pastevci už více než tisícikilometrové putování přes Ukrajinu a Polsko.

|Vlasta Gajdošíková, Jan Piroch |Regiony

Podnikatel získal obrovský pozemek v CHKO Bílé Karpaty

Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo kontroverzní směnu pozemků v oboře Radějov v CHKO Bílé Karpaty. Pozemky si vymění Lesy České republiky a rodina Leoše Novotného. Bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice získá více než 1100 hektarů v oboře, ve které je už několik let v nájmu. Novotného hospodaření přitom opakovaně kritizovali ekologové i Česká inspekce životního prostředí. V oboře prý nechal přemnožit zvěř, která pak zničila vzácnou květenu.