Karzaí

|Klára Stejskalová, Milan Slezák, Ondřej Černý, Kristina Winklerová, Simona Bartošová, Magdaléna Trusinová |Zprávy ze světa

Afghánistán musí provést reformy a omezit korupci, radí politici v Bonnu

Německý Bonn hostí ostře sledovanou konferenci o budoucnosti Afghánistánu. V někdejší německé metropoli se sešlo na sto státníků a zástupců mezinárodních organizací, kteří by měli stanovit další plán rozvoje jedné z nejchudších zemí světa po odchodu mezinárodních vojenských sil v roce 2014. Afghánistán se ale může spolehnout na mezinárodní podporu i v příštích letech, jak prezidentovi Hamídu Karzáímu slíbila německá kancléřka Angela Merkelová.

|Ondřej Černý, Helena Berková |Zprávy ze světa

Afghánský prezident upřesnil podobu jednání s Talibanem

Afghánská vláda už nějaký čas jedná se zástupci radikálního hnutí Taliban. Americké televizi CNN to potvrdil afghánský prezident Hamíd Karzáí. Jak Karzáí řekl, vláda udržuje nepravidelné a neoficiální styky s některými afghánskými členy Talibanu. Afghánský prezident to připustil krátce poté, co ustavil Mírovou radu, orgán, který má zahájit dialog s Talibanem.

|Martin Dorazín, Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Eva Presová, Magdaléna Trusinová |Zprávy ze světa

V Kábulu začala největší konference za posledních 30 let

Afghánistán chce převzít více zodpovědnosti za další vývoj v zemi. Do Kábulu se proto sjeli zástupci více než sedmdesáti zemí a organizací, aby jednali na největší konferenci za posledních třicet let v této zemi. Mezinárodní síly i místní armáda v obavě před teroristickými útoky hermeticky uzavřely hlavní město. Kábul je tak dnes nejstřeženějším městem na světě.

|Robert Mikoláš, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Afghánský prezident Karzáí si z Číny veze miliardy

Afghánský prezident Hamid Karzáí ukončil třídenní oficiální návštěvu Číny. V Pekingu získal další ekonomickou pomoc, navíc se na čínském území cítil mnohem lépe, než v zemích západních spojenců, kteří ho kritizují za údajně nedemokratické praktiky a falšování výsledků při posledních prezidentských volbách.