kasty

|Petr Dudek, krw |Zprávy ze světa

Indickou veřejnost pobouřil případ znásilnění a zabití dvou dívek z nižší kasty

V Indii stále přibývá žen, které se staly obětí brutálního hromadného znásilnění. Tento týden zneužila skupina mužů ve vesnici na severu země dvě dívky ve věku 14 a 15 let. Místní pak oběti nalezli oběšené na stromě. Když se dívky ztratily, policie se prý případem odmítla zabývat, protože patřily k nižší společenské kastě. Případ vzbudil ve státě Uttarpradéš vlnu rozhořčení.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Systém kast v Indii vzdoruje už 70 let. Změnu pravděpodobně nepřinese ani nová vláda

Největší světová demokracie i konzervativní společnost, ve které jsou lidé rozděleni na kasty. I taková je dnešní Indie. Ani za 70 let budování moderního státu se kastovní systém vytvářející obrovské propasti mezi lidmi nepodařilo vymýtit. Byť je nelegální, stále platí. Po parlamentních volbách míří do čela země hinduističtí konzervativci a žádné velké změny se tak nedají očekávat.

|Helena Berková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Indie se stále nedokázala vymanit z kastovního systému

V průběhu již patnáctého sčítání lidu v miliardové Indii, které začalo v dubnu, se úředníci ptají Indů mimo jiné na to, ze které jsou kasty. Mnohé Indy tahle otázka pobuřuje. Při sčítání lidu naposledy zazněla v roce 1931. Jak uvádí CNN, dnešní snahu úřadů zjistit počet příslušníků jednotlivých kast řada lidí kritizuje. Vláda ale zatím oficiálně nerozhodla, zda tuto otázku do sčítání zařadit či ne. Kastovní systém je v Indii stále citlivou otázkou.