Jihočeská řeka Lužnice je díky vydatným dešťům po delší době ideální pro vodáky. Provozovatelé kempů hlásí zvýšený zájem, hlavní nápor očekávají v následujících dvou týdnech.
Černé stavby, nebo jen přírodní útočiště pro trampy? Tuhle otázku si kladou v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Server iROZHLAS.cz se vydal po stopách trampů.
Ať už se chystáte na dobrodružnou výpravu, nebo se chcete jen naučit pár užitečných outdoorových dovedností, kniha Colina Towella je pro vás jako dělaná.
Bude někdo kontrolovat, jestli se v doučovacích kempech děti něco naučí? Tomáš Pancíř se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ptal prezidentky Asociace školních sportovních klubů Svatavy Ságnerové.
„Byla to hlava na hlavě,“ vzpomíná na nával karavanistů spolumajitelka Pomezní boudy Hana Hemelíková. Nejhorší podle ní bylo velké množství odpadků, které neměli turisté z karavanů kam dávat.
Resort zdravotnictví nedoporučuje dětské vodácké tábory, pravidla jsou však nejasná i pro dospělé vodáky, píší Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Obliba kempování v Česku roste. Řada provozovatelů letních areálů má už na celé prázdniny obsazená všechna místa. Jen loni lidé strávili v kempech téměř tři miliony nocí.
V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 3. čtvrtletí ubytovalo sedm milionů hostů, meziročně o 5,9 procenta víc. Přibylo turistů z Česka i zahraničí.
Na severu Čech láká teplé počasí tisíce lidí k vodě a na pláže. Pokud ovšem máte psa a nechcete ho nechat v takovém počasí doma, je výběr koupaliště omezený. Na Českolipsku mají psi na většinu pláží zakázaný vstup. Často k tomu provozovatelé přistupují kvůli zajištění hygieny i na přání ostatních rekreantů. Přesto jsou v regionu místa, kde mají i psi vlastní pláž.
Olympijská vítězka Eva Samková dobíjí ztracenou energii trénováním dětí. Poté, co předčasně ukončila sezonu, ve které vybojovala šestá místa na mistrovství světa a na prestižních X-Games, se vydala předávat zkušenosti na snowboardcrossový kemp do Rejdic.
Ubytovat se na horách mohou turisté kdekoli. Kdo chce zažít dobrodružství přímo v přírodě, vydává se do zimních kempů. Turisté, kteří sem přijíždí s karavany nebo obytnými vozy, jsou závislí pouze na elektrické přípojce, vše ostatní si vozí sebou. Ubytování v kempu je zároveň levnější než v horských ubytovacích zařízeních.
Jen zhruba z jedné čtvrtiny jsou naplněné autokempy v Ústeckém kraji. Vyšší návštěvnost čekají provozovatelé vždy o víkendech. Nejčastěji se v kempech zdržují Češi, a to na tři až pět dní. Cizinci většinou jen přespí a pak jedou dál.
Přestože je čas prázdnin a dovolených, v kempech na Českolipsku jsou místa pro karavany a stany většinou prázdná. Může za to vrtkavé počasí. Zatímco chatky v kempech jsou do konce prázdnin obsazené, karavany a stany budou přibývat podle toho, jaké bude počasí. A neovlivní to ani to, jak pečlivě jsou kempy na sezonu připravené.
Před osvěžením ve vodě dávají někteří návštěvníci kempů přednost pivu. Ačkoli na mnoha místech dosáhly teploty k tropickým hodnotám, lidé se u rybníků většinou sluní. Do vody se ale odváží málokdo.
Ve vodáckých kempech je v plném proudu příprava na letošní sezonu. Leckde už oficiálně začala, ale zatím zejí tábořiště prázdnotou. Vodáci se objevují spíš výjimečně. Dobrá zpráva je, že mnohé kempy chystají různá vylepšení a ceny zůstanou na loňské úrovni.
Majitelé koupališť mají po polovině prázdnin rekordní tržby, díky vedrům se jim podařilo dohnat ztráty z června. Vysokou návštěvnost navíc očekávají i v srpnu. Správci památek, hoteliéři a provozovatelé kempů jsou na tom kvůli pozdějšímu začátku letní turistické sezony hůře. Doufají ale ve zlepšení.
Deštivé počasí snížilo návštěvnost kempů. Masový odliv hostů sice provozovatelé ubytovacích zařízení nezaznamenali, kempy ale mají nevyužité kapacity. Především turistů se stany je vzhledem k dešťům málo.