Kim Čong-nam

Kim Čong-nam v textech na iROZHLASU

Malajsijci nesmí opustit KLDR a naopak. Napětí mezi zeměmi kvůli vraždě Kim Čong-nama roste

| ČTK |Zprávy ze světa

Severní Korea v úterý oznámila, že dočasně zakázala občanům Malajsie opouštět její území. Chce tak prý ochránit bezpečnost svých diplomatů a občanů v Malajsii, informovala agentura Reuters. Malajsie vzápětí odpověděla stejným zákazem pro Severokorejce. Mezi KLDR a Malajsií panuje napětí kvůli nedávné vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Dva dny na odjezd. KLDR kvůli vyšetřování Kimovy vraždy vyhostí malajsijského velvyslance

Severní Korea dala malajsijskému velvyslanci dva dny na opuštění země. Podle tamní státní tiskové agentury ho označila za nežádoucí osobu. Malajsie už minulý týden vyhostila velvyslance Severní Koreje kvůli vraždě bratra vůdce komunistické země Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru. Podle jihokorejských a amerických tajných služeb si jeho smrt objednal Pchjongjang. Ten to ale popírá. Navíc odmítá potvrdit, že nalezené tělo skutečně patří Kim Čong-namovi.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Malajsie kvůli vraždě Kim Čong-nama ruší bezvízový styk se Severní Koreou

Malajsie ruší bezvízový styk pro občany Severní Koreje. Informovala o tom státní tisková agentura Bernama s odvoláním na tamního vicepremiéra. Podle malajsijské vlády jde o bezpečnostní krok. Úřady ho zavádí zhruba dva týdny poté, co na letišti v Kuala Lumpuru dvojice žen zabila bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle Soulu a Washingtonu vraždu zorganizovali agenti KLDR.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Malajsie obvinila dvě ženy z vraždy Kim Čong-nama, hrozí jim trest smrti

Malajsie ve středu oficiálně obvinila dvě ženy, které se podílely na zabití Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Cizinky, pocházející z Indonésie a Vietnamu, mu potřely obličej nervovým plynem. Podle prokuratury se tak dopustily vraždy, a pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až trest smrti. Obě se hájí tím, že se domnívaly, že jde o žert při natáčení pořadu skrytou kamerou.

| ČTK |Zprávy ze světa

Kim Čong-nam zemřel během 20 minut po otrávení silným neurotoxinem, vyplývá z výsledků pitvy

Bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam zemřel během 20 minut od chvíle, co byl 13. února na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy, které zveřejnil malajsijský ministr zdravotnictví. Krátce před tím oznámily malajsijské úřady, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.

Za smrt Kimova bratra nese odpovědnost Malajsie, tvrdí KLDR a popírá svou vinu

| ČTK |Zprávy ze světa

Severokorejský režim obvinil Malajsii ze smrti "občana KLDR", kterého malajsijské úřady identifikovaly jako bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Malajsijské vyšetřování vraždy je podle Pchjongjangu plné pochybností a tělo by mělo být okamžitě předáno KLDR, uvedla tamní oficiální agentura KCNA. Země zároveň odmítla jakoukoli roli na Kimově smrti.

|David Jakš, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Přitočila se k němu zezadu, pak nepozorovaně zmizela. Televize ukázala útok na Kim Čong-nama

UVNITŘ ZÁBĚRY BEZPEČNOSTNÍCH KAMER. Malajsijská policie má k dispozici záběry z bezpečnostních kamer, které zaznamenaly útok na Kim Čong-nama. Zveřejnila také portréty čtyř dalších občanů Severní Koreje, po nichž pátrá. Vyšetřovatelé se ale domnívají, že se jim krátce po útoku podařilo odcestovat ze země. Čekají také na výsledky druhé pitvy bratra severokorejského vůdce. Ta první totiž přesnou příčinu smrti neodhalila.

| ČTK |Zprávy ze světa

Malajsie hledá další Severokorejce. Po vraždě Kimova bratra odjeli ze země

V souvislosti se smrtí bratra vůdce KLDR pátrá malajsijská policie po dalších čtyřech občanech Severní Koreje. Ti opustili Malajsii v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam zřejmě otráven v Kuala Lumpuru. Jižní Korea je přesvědčena, že za vraždou je severokorejský režim, k čemuž ji vedou informace, že Malajsie hledá další Severokorejce. Uvedla to v neděli agentura Reuters.

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Kdo byl Kim Čong-nam? Padlý korunní princ s dračím tetováním miloval svobodu a bál se mladšího bratra

PORTRÉT. Konec toho příběhu už známe, byť zatím pouze v hrubých obrysech: letiště v Kuala Lumpur, vražedkyně s jedem, prosba umdlévajícího muže o pomoc a houkající sanitka, která už svému pasažérovi nedokázala pomoci. Jak ale začal? A proč svého hrdinu Kim Čong-nama dovedl do chladu malajsijské márnice místo na vrchol mocenské pyramidy v KLDR, která na něj kdysi čekala s otevřenou náručí?