V únoru 2017 Kim cestoval do malajsijské metropole Kuala Lumpur k setkání se svým kontaktem ze CIA, i když to nemusel být jediný důvod cesty, píše Wall Street Journal.
Již v březnu propustil soud druhou obžalovanou z Indonésie. Společně ženy v roce 2017 na letišti vstříkly smrtící tekutinu do tváře bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una.
Její právník očekává propuštění poté, co jí bude trest zkrácen o třetinu díky dobrému chování. Původně byla žena obviněna z vraždy, prokurátor ale změnil obžalobu na úmyslné zranění.
Vietnam se se svou žádostí na stažení obžaloby obrátil na Malajsii poté, co byla nečekaně propuštěna na svobodu Indonésanka Siti Aisyahová, která čelila obžalobě společně s vietnamskou ženou.
Soud v Malajsii rozhodl, že si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. V případě odsouzení jim hrozí až trest smrti.
Zavražděný bratr Kim Čong-una měl s sebou v době smrti protijed. Podle toxikoložky šlo o látku, která se používá i k potlačení účinků nervového plynu VX, kterým byl zavražděn.
Dvojice žen obviněných z vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama se s vyšetřovateli vrátila na místo činu. Letiště v Kuala Lumpuru zaplnily desítky těžkooděnců.
V Malajsii začal soud s cizinkami, které podle obžaloby zavraždily Kim Čong-nama, bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Vietnamka a Indonésanka jakoukoli vinu popírají. Hrozí jim trest smrti.
Patříte k těm, kdo si po únorové vraždě Kim Čong-nama lámali hlavu, o kterém z mnoha Kimů je vlastně řeč? Teď už nemusíte. iROZHLAS přináší interaktivní rodokmen nejuzavřenější dynastie světa.
Malajsie vydala tělo mrtvého Kim Čong-nama Severní Koreji. Pchojngjang v reakci na to umožnil odejít devíti malajsijským diplomatům, které zadržoval. Tělo bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una by už mělo být v KLDR.
Mezinárodní policejní organizace Interpol vydala červené oznámení na čtveřici Severokorejců, které malajsijské úřady podezřívají z účasti na vraždě Kim Čong-nama, informovala agentura Reuters. Oznámení je nástroj blízký mezinárodnímu zatykači a umožňuje zadržení a vydání podezřelých do zahraničí.
Severní Korea v úterý oznámila, že dočasně zakázala občanům Malajsie opouštět její území. Chce tak prý ochránit bezpečnost svých diplomatů a občanů v Malajsii, informovala agentura Reuters. Malajsie vzápětí odpověděla stejným zákazem pro Severokorejce. Mezi KLDR a Malajsií panuje napětí kvůli nedávné vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru.
Severní Korea dala malajsijskému velvyslanci dva dny na opuštění země. Podle tamní státní tiskové agentury ho označila za nežádoucí osobu. Malajsie už minulý týden vyhostila velvyslance Severní Koreje kvůli vraždě bratra vůdce komunistické země Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru. Podle jihokorejských a amerických tajných služeb si jeho smrt objednal Pchjongjang. Ten to ale popírá. Navíc odmítá potvrdit, že nalezené tělo skutečně patří Kim Čong-namovi.
Malajsie ruší bezvízový styk pro občany Severní Koreje. Informovala o tom státní tisková agentura Bernama s odvoláním na tamního vicepremiéra. Podle malajsijské vlády jde o bezpečnostní krok. Úřady ho zavádí zhruba dva týdny poté, co na letišti v Kuala Lumpuru dvojice žen zabila bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle Soulu a Washingtonu vraždu zorganizovali agenti KLDR.
Malajsie ve středu oficiálně obvinila dvě ženy, které se podílely na zabití Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Cizinky, pocházející z Indonésie a Vietnamu, mu potřely obličej nervovým plynem. Podle prokuratury se tak dopustily vraždy, a pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až trest smrti. Obě se hájí tím, že se domnívaly, že jde o žert při natáčení pořadu skrytou kamerou.
Bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam zemřel během 20 minut od chvíle, co byl 13. února na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy, které zveřejnil malajsijský ministr zdravotnictví. Krátce před tím oznámily malajsijské úřady, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.
Indonésanka zatčená v souvislosti s vraždou Kim Čong-nama podle svých slov považovala incident na malajsijském letišti za televizní žert se skrytou kamerou. Za to, že bratrovi současného vůdce KLDR vetře do obličeje „dětský olejíček“ měla dostat v přepočtu asi 2 tisíce korun.
Malajsijská policie nejspíš odhalila vražednou látku, která zabila bratra severokorejského vůdce. Vyšetřovatelé na těle oběti našli prudce jedovatý nervový toxin VX. Kim Čong-nama pomocí něj s největší pravděpodobností zavraždili na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru.
Severokorejský režim obvinil Malajsii ze smrti "občana KLDR", kterého malajsijské úřady identifikovaly jako bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Malajsijské vyšetřování vraždy je podle Pchjongjangu plné pochybností a tělo by mělo být okamžitě předáno KLDR, uvedla tamní oficiální agentura KCNA. Země zároveň odmítla jakoukoli roli na Kimově smrti.
Malajsijská policie identifikovala dva další podezřelé z vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama a pozvala je k výslechu. Jeden z nich je druhým tajemníkem severokorejského velvyslanectví v Malajsii, druhý je napojen na severokorejskou leteckou společnost Air Koryo, informovalo vedení policie.
UVNITŘ ZÁBĚRY BEZPEČNOSTNÍCH KAMER. Malajsijská policie má k dispozici záběry z bezpečnostních kamer, které zaznamenaly útok na Kim Čong-nama. Zveřejnila také portréty čtyř dalších občanů Severní Koreje, po nichž pátrá. Vyšetřovatelé se ale domnívají, že se jim krátce po útoku podařilo odcestovat ze země. Čekají také na výsledky druhé pitvy bratra severokorejského vůdce. Ta první totiž přesnou příčinu smrti neodhalila.
V souvislosti se smrtí bratra vůdce KLDR pátrá malajsijská policie po dalších čtyřech občanech Severní Koreje. Ti opustili Malajsii v pondělí, kdy byl Kim Čong-nam zřejmě otráven v Kuala Lumpuru. Jižní Korea je přesvědčena, že za vraždou je severokorejský režim, k čemuž ji vedou informace, že Malajsie hledá další Severokorejce. Uvedla to v neděli agentura Reuters.
Atentáty jsou staré jako lidstvo samo. Vždy tu byla potřeba odstranit někoho nepohodlného. Velmi často je halí tajemství, mnohdy se nepodaří vypátrat viníka. Podívejte se na deset nejzajímavějších atentátů posledních 80 let.
PORTRÉT. Konec toho příběhu už známe, byť zatím pouze v hrubých obrysech: letiště v Kuala Lumpur, vražedkyně s jedem, prosba umdlévajícího muže o pomoc a houkající sanitka, která už svému pasažérovi nedokázala pomoci. Jak ale začal? A proč svého hrdinu Kim Čong-nama dovedl do chladu malajsijské márnice místo na vrchol mocenské pyramidy v KLDR, která na něj kdysi čekala s otevřenou náručí?
Policie zadržela druhou ženu podezřelou ze zabití bratra severokorejského vůdce. Malajsijské státní tiskové agentuře Bernama to řekl šéf policie Khalid Abu Bakar. Kim Čong-nama v pondělí otrávili na letišti v Kuala Lumpuru. Tamní úřady už dokončily pitvu, příčina smrti ale zatím stále není známá.