Kiska

Kiska v textech na iROZHLASU

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Slovenský prezident Kiska oznámil, že sestavením vlády pověří Fica

První, kdo bude mít příležitost sestavovat příští slovenskou vládu, bude současný premiér Robert Fico. Slovenský prezident Andrej Kiska dnes oznámil, že předsedu strany Smer-SD tímto úkolem pověří v úterý. Během dneška a zítřka se slovenská hlava státu sejde s představiteli stran zvolených do parlamentu. Výjimkou je krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, kterou Kiska na schůzku nepozval.

|Petr Vavrouška, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Lavrov si v Bratislavě vyslechl od Kisky kritiku za anexi Krymu

Slovenští politici dnes v praxi ukázali, jak mají rozdílný postoj k Rusku. Důvod jim k tomu dal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který dorazil na návštěvu Bratislavy a postupně během dne se sešel s celou slovenskou politickou špičkou. Na rozdíl od levicové vlády premiéra Roberta Fica se prezident Andrej Kiska nezdržel v souvislosti s krizí na Ukrajině kritiky.

|Jana Čermáková, Eliška Malínská, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou excelentní, shodli se Zeman a Kiska

První zahraniční cesta nového českého prezidenta tradičně vede na Slovensko. A platí to i naopak. Andrej Kiska, který je slovenským prezidentem od poloviny června, dnes zahájil svou návštěvu v Praze. Na Hradě ho s vojenskými poctami přivítal prezident Miloš Zeman. Kisku čekají také setkání s předsedou Senátu Milanem Štěchem a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Kiska je slovenským prezidentem. Na slavnostní oběd pozval bezdomovce

Nový slovenský prezident Andrej Kiska dnes složil ústavou předepsaný slib a ujal se úřadu. Jedenapadesátiletý nováček v politice v březnových volbách porazil úřadujícího premiéra Roberta Fica. Kiska se stal čtvrtým prezidentem od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993. Vystřídal Ivana Gašparoviče, který byl v úřadu 10 let.

Fico zasel mezi Slováky pochybnosti o Kiskovi. Využívá prý i strachu z neznáma

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Slováci už zítra rozhodnou, jestli se novým prezidentem stane dosavadní premiér Robert Fico, nebo podnikatel a filantrop Andrej Kiska. Předvolební kampaň poznamenaly Ficovy ostré útoky na Kisku. Svému soupeři vyčítal údajné spojení se scientology nebo lichvářské postupy při podnikání. Nic se jasně neprokázalo, Slováci ale půjdou k volbám rozdělení. Někteří znechucení premiérem, jiní nalomení, jestli na pomluvách přece jen něco není.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Fico obvinil Kisku z napojení na scientology. Ten mu odpověděl trestním oznámením

Deset dní zbývá do 2. kola prezidentských voleb na Slovensku. A kampaň se pořádně vyostřuje. Dva soupeři o prezidentský úřad Andrej Kiska a Robert Fico se navzájem obviňují. Kiska má podle Fica blízko k sektě scientologů. A premiér zas podle podnikatele Kisky hledá špinavé pomluvy kde se dá, aby nemusel mluvit o selháních své vlastní vlády.