Hrával na něj Rudolf Firkušný, své skladby při něm složil Paul McCartney, Ennio Morricone nebo Billie Eilish. Řeč je o klavírech tradiční české značky Petrof. Firma slaví 160 let od svého vzniku.
Úspěch dlouho dobře utajeného skladatele spočívá v tom, že se jeho skladby objevují v mimořádně populárních relaxačních playlistech s názvy typu hudba na letiště, klidné piano nebo úleva od stresu.
Třicetiletá Yana je absolventkou Hudební akademie Petra Iljiče Čajkovského v Kyjevě. Vše se změnilo před dvěma lety ve čtvrtek 24. února, kdy na Kyjev začaly dopadat první ruské bomby.
Z devíti křídel značky Steinway vybírali odborníci v německém Hamburku to ideální pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Museli vybrat takové, které se hodí do největšího rozhlasového studia S1.
Pro dražbu v aukční síni Sotheby's se rozhodla zpěvákova dlouholetá přítelkyně Mary Austinová, která část Mercuryho majetku včetně jeho legendárního klavíru zdědila.
Na piano hrál odmala. Roky ale bojoval se silnou trémou. Až se nakonec rozhodl svou kariéru ukončit. Ke klavíru ale zanedlouho usedl znovu. Dlouhé koncerty vyměnil za krátká videa na sociální sítě.
Hradci Králové se v té době říkalo ‚Salon republiky‘. „Město bylo úplně jinde než ostatní, už jen stavebním rozvojem a koncepcí města, ale i tím, jak se o těchto věcech uvažovalo,“ říká historička.
Projekt je určen mladým talentům a slouží k rozšíření běžné výuky. Stipendisté se setkávají s předními českými umělci. Přihlášku lze podat do 31. března.
Fotbalové možnosti jsou teď poměrně omezené a hráči na nižších úrovních mohou mít víc volného času. Třeba jako sedmnáctiletý Sammy Farid. Kromě fotbalu na třetiligové úrovni hraje na piano.
„Pojďme si sednout k byznysu a neřešme politické otázky. Jsme apolitická firma, chceme prodávat piana tam, kde je ochota na ně hrát, řekli jsme čínským partnerům,“ uvedla majitelka Ceralová Petrofová.
Podle prezidentky Petrofu Zuzany Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí napsal, že se v Číně mluví o možném uvalení sankcí na Česko a její zboží a že on nemá finanční prostředky na pokuty.
Nadace vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě budou moci školy o klavíry a pianina žádat. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu v přepočtu 5,3 milionu korun.
Ivo Kahánek patří k nejuznávanějším současným klavíristům nejen v Česku, ale i v zahraničí. Má za sebou řadu úspěšných vystoupení s nejlepšími orchestry světa.
Lukáš Vondráček vystoupí dvakrát v Obecním domě, navzdory svému prosincovému prohlášení, že kvůli některým recenzím už v Česku nebude hrát. Téma dalších pražských koncertů považuje za „otevřené“.
Zvuk sice zní jako elektrická kytara, ve skutečnosti jde o klavír legendární značky Steinway. V křídle jsou mikrofony napojený na zesilovače, syntezátory a na Minisův počítač.
Jan Werich se novinářům několikrát svěřil s tím, že bez inspirace hudbou Jaroslava Ježka by nejlepší písňové texty Osvobozeného divadla ani nevznikly. Pod všemi hity dvojice Voskovec a Werich z období První republiky byl podepsaný právě on. Narodil se právě před 110 lety a málo se ví, že byl i skladatelem vážné hudby.
Klavíry Petrof si začínají razit cestu Afrikou. V senegalské metropoli Dakaru začala působit první klavírní škola, ve které se budou žáci učit hrát právě na nástrojích královéhradecké firmy. Vyučovat bude klavíristka z bývalého Československa, která svůj život spojila se Senegalem.
Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí dnes večer mistr ruské klavírní školy Grigorij Sokolov. Vítěz prestižní Čajkovského soutěže a pravidelný host nejslavnějších světových pódií zahraje v Praze v rámci mezinárodního klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Návštěvníci anglického Liverpoolu můžou od včerejška obdivovat novou relikvii související s legendárními Beatles. Vůbec poprvé je v Británii k vidění poslední piano, na které hrál pár hodin před svou smrtí John Lennon. Zatím na tři roky ho získalo interaktivní muzeum Beatles Story.
Všech 550 klavírních sonát Domenica Scarlattiho se díky Českému rozhlasu objeví na unikátní nahrávce. S ambiciózním projektem s názvem Scarlatti opět na klavír! přišla loni v květnu stanice Vltava. V největším nahrávacím studiu Českého rozhlasu se během následujících dvou let postupně vystřídají nejlepší čeští klavíristé.
Vítat léto se v Bukovanech na Hodonínsku rozhodli na konci června netradičně. Ven vynesou starý nevyužívaný cimbál a nechají na něj lidi zahrát. Inspirovali se projektem Piana na ulici. Podle odhadů starostky Bukovan Jany Šimečkové z ODS by se do akce mohly zapojit desítky radnic.
V Brně dnes končí mezinárodní soutěž malých klavíristů Amadeus. Své jméno dostala po Wolfgangu Amadeu Mozartovi, který v jihomoravské metropoli vystoupil v 11 letech. To je také maximální věkový limit pro soutěžící, dolní hranice není prakticky omezena a na pódiu brněnského Besedního domu se objevují i děti, které ještě nechodí do školy. Letošního 21. ročníku se zúčastnilo přes 50 dětí z 11 zemí.
Už zhruba půl roku si lidé v Praze mohou na ulici poslechnout hru na klavír, nebo si na něj i sami zahrát. Do Česka tento nápad přinesl kavárník a filantrop Ondřej Kobza. Ten uvažuje, že by podobně mohly v pražských ulicích sloužit třeba také šachové stolky, houpací sítě či grily.
Klavírista Symfonického orchestru Českého rozhlasu dnes předvede, jak zní nový klavír, který si orchestr nadělil před pár týdny. Stál víc než tři miliony korun a vyrobila ho proslulá německo-americká firma Steinway.