Za všechny nezdary mohl třídní nepřítel. Na venkově to byl prohnilý pozůstatek předmnichovské republiky. Úspěšní sedláci, kteří nesouhlasili s překotnou kolektivizací, si vysloužili označení kulak.
Gustáv Husák tajil své zdravotní problémy i před svým nejbližším okolím, kdežto o nemocech Ludvíka Svobody vycházely referáty na stránkách Rudého Práva.
Odsouzen komunistickým režimem byl nejen otec, ale i celá rodina. Manželka těžko hledala práci, děti měly znemožněné studium. Nejstarší z nich Marta Zápotočná přesto zvládá svůj osud.
Českoslovenští legionáři za první světové války opanovali obrovskou část Sibiře, aby se pak před sto lety vrátili do vlasti a ovlivnili politické a společenské klima první republiky.
„Byla to taková zajímavá postava, drobná stařenka to byla, a velice příjemná,“ vzpomíná místní badatel Pavel Vomela, který se životem Marie Maškové z Havlíčkobrodska zabýval.
Od dětství toužil studovat a stát se farářem. Otec byl ale proti. Na gymnázium se proto Josef Toufar přihlásil až po jeho smrti. V té době mu bylo už 26 let.
Návrh na odebrání čestného občanství podal radní Miroslav Indrák (ANO), hlavním důvodem podle něj byla odpovědnost za politické procesy. Proti návrhu zvedli ruku všichni zastupitelé z KSČM.
Nejdřív chtěli s kamarádem protestovat mlčky, chodit třeba v den výročí po městě v černém pohřebním oblečení, ale ten nápad zavrhli s tím, že by si takové věci nikdo nevšiml.
Senátoři před pár dny zvolili členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) někdejšího ministra vnitra Františka Bublana. Předsedové odborových organizací ústavu s tím nesouhlasili.
Hanoj si přeje, aby experti z Moskvy přijeli na pomoc i tentokrát. V červenci tak budou čtyři ruští specialisté vietnamské radě pomáhat s návrhy, jak tělo „zajistit a uchovat“.
Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09) uvedl, že ve vedení svazu jsou bývalí spolupracovníci socialistické Veřejné bezpečnosti nebo normalizační členové někdejší KSČ.
Chrudim udělila čestné občanství Klementu Gottwaldovi v roce 1946 coby tehdejšímu předsedovi vlády. Josif Vissarionovič Stalin byl vyznamenaný o rok dříve na počest osvobození Československa.
„Nejhorší to bylo, když jsme šli z té Nerudovky. Skleslí, schlíplí, beze slova. My jsme vůbec nevěděli, co k tomu říct. A když jsme pak slyšeli Gottwalda v rádiu, to byl konec.“
„Jménem našeho pracujícího lidu žádám proto soud, aby nad touto ničemnou bandou vyslovil rozsudek co nejtvrdší,“ požadoval v závěrečné řeči prokurátor Eduard Švach.
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Legendární věta, která nemůže chybět při žádné připomínce nešťastného rozuzlení vládní krize z února 1948.
Klementa Gottwalda, strůjce komunistického převratu v únoru 1948, zvolilo Národní shromáždění do prezidentské funkce o čtyři měsíce později. Svou pozici nejmocnějšího muže ve státě tak ještě posílil.
Ani jednu ze soch komunistických předáků, které v aukci nabízeli v Bavorsku, se vydražit nepodařilo. O podobizny Josifa Stalina, Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého neprojevil nikdo zájem.
Bývalý československý prezident Klement Gottwald a sovětský diktátor Josif Stalin už nejsou čestnými občany Českých Budějovic. V pondělí o tom rozhodli zastupitelé města.
Na 700 tisíc exponátů začalo Národní muzeum stěhovat z Prahy do depozitářů v Terezíně. Sbírky původně pocházejí z Muzea dělnického hnutí. Jejich součástí je tak Klement Gottwald vytesaný z uhelné sloje nebo figurky z chleba, které ve vězení vyráběl Antonín Zápotocký.
Po prezidentovi Klementu Gottwaldovi, který zemřel přesně před 61 lety, zůstala řada soch. Ta v Příbrami ovšem vyletěla v roce 1978 do vzduchu. Nálož odpálil mladý horník Ondřej Stavinoha a za svůj čin si odseděl devět let. Bronzovou sochu teď poprvé po mnoha letech opět spatřil.
Před čtvrt stoletím Československo naposledy povinně oslavovalo únorové události roku 1948. Pro komunistický režim byl 25. únor po čtyři desetiletí den vítězství pracujícího lidu. Přestože v lednu 1989 během Palachova týdne lidé proti režimu demonstrovali.
Hlavní aktér komunistického převratu v Československu a pozdější prezident Klement Gottwald zemřel přesně před 60 lety. Je symbolem politických procesů, během kterých režim popravil i některé jeho dřívější spolupracovníky.