klid zbraní

klid zbraní v textech na iROZHLASU

|Martin Dorazín, Ondřej Himmer, Jakub Lucký |Zprávy ze světa

V Sýrii začalo příměří. Jedna z největších povstaleckých skupin ho ale odmítla podepsat

Od půlnoci místního času (23:00 SEČ) v Sýrii začal platit klid zbraní, na němž se podle ruského prezidenta dohodli syrští povstalci s vládou prezidenta Bašára Asada. Podle mluvčího Ahmada Ramadana Syrská opoziční koalice s příměřím vyhlášeným v zemi souhlasí, píše britská BBC. Jedna z největších povstaleckých skupin - islamistický Ahrár aš-Šám - ale dohodu nepodepsala. Má vůči ní výhrady.

|Zdeněk Novák, dp |Zprávy ze světa

Rusko navrhuje prodloužení příměří v Sýrii o tři dny. V okolí Damašku se i přes klid zbraní bojuje

Rusko chce, aby se příměří v Sýrii prodloužilo o dalších 72 hodin. Moskva také požaduje, aby se syrští povstalci ještě více distancovali od některých džihádistických milic. Varovala, že v opačném případě obnoví nálety proti všem opozičním skupinám. Navzdory trvajícímu příměří se znovu bojuje v okolí Damašku. Stále se také nedaří dopravit humanitární pomoc do povstaleckých měst na severu Sýrie.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Zástupce syrské opozice pro ČRo: Vyloučení An-Nusry z příměří je chyba

Tři dny trvající příměří v Sýrii je ohroženo. Opozice viní syrskou vládu z toho, že pokračuje v ostřelování povstaleckých pozic. V Ženevě se odpoledne sešly zahraniční mocnosti, aby případy porušování příměří projednaly. Spojené národy doufají, že se jim v příštích dnech podaří dostat humanitární pomoc až k 150 tisícům lidí v Sýrii. Skeptická je k trvání klidu zbraní hlavně opozice. V Káhiře mluvil s jejím zástupcem blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.