Květnové srážky byly prostorově nerovnoměrné, nejvíce pršelo v Beskydech, kde stanice naměřily přes 140 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny byly zaznamenány také na celé Moravě a na jihu Čech.
Lesní požáry v Kanadě stále zuří na stovkách míst. V provincii Quebec, odkud vítr přinášel kouř do Spojených států, se podle Reuters hasičům dařilo dostávat pod kontrolu některé z největších ohňů.
Planeta se nyní v důsledku lidské činnosti otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za jedno desetiletí a emise skleníkových plynů dosahují bezprecedentní úrovně.
„My jsme tu na začátku a na konci cyklu – trpíme dopady těžby a zároveň dopady změny klimatu, kterou fosilní paliva způsobují,“ popisuje místní obyvatelka a aktivistka.
Letošní suchá zima ve Francii zhoršila stav již tak vyčerpaných zásob vody z roku 2022. Deštivý březen přinesl zemědělcům částečnou úlevu, ale hladina podzemní vody zůstala nebezpečně nízká.
Komplexní zprávu o dopadech změn klimatu tento týden zveřejnili vědci z projektu Evropské unie Copernicus. Vědci zmiňují, že zvyšující se extremita počasí odpovídá predikcím klimatických modelů.
Nadprůměrné teploty byly naměřeny v Africe, Rusku, Severní Americe, Argentině, ve velké části Austrálie a na pobřeží Antarktidy. Velká zima potkala západní a střední části Severní Ameriky.
Aktuální situace zvyšuje obavy z nedostatku zásob vody pro lidskou spotřebu, zemědělství a výrobu energie v severní Itálii, Francii a Španělsku. Evropa navíc může letos zažít další extrémní léto.
Ostrovní stát Vanuatu zažil zemětřesení a dva cyklony během tří dnů. Silné cyklony přinesly vítr o ničivých rychlostech a přívalové deště. Podle humanitárních pracovníků je situace bezprecedentní.
„Dokonce tam v zimním období dochází k opakovaným oblevám. Přijde déšť, dva dny prší, tundra se ponoří do vody a pak zase zamrzne. To jsou kritické podmínky pro celý ekosystém,“ varuje Josef Elster.
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Rok 2022 byl pro Nejvyšší soud Spojených států turbulentní. Odbornice na ústavní právo Kate Shawová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz říká, že se ale přístup soudců k rozhodování bude muset změnit.
„Víme, že přibližně 35 % emisí je ze zasněžování, 35 % příprava sjezdovek, 20 % je provoz lanovek a zbytek je většinou ve vytápění budov," vysvětluje profesorka Ulrika Pröbstlová-Haiderová.
Na pořádnou sněhovou nadílku čekají netrpělivě na horách pořadatelé tradičních zimních akcí. V neděli odstartuje zimní Olympiáda dětí a mládeže, která sníh prostě potřebuje.
Odhadovaná ztráta činí u zhruba 50 000 sledovaných přehrad 1,65 bilionu kubických metrů, což přibližně odpovídá roční spotřebě vody v Indii, Číně, Indonésii, Francii a Kanadě dohromady.
Nenechme se zredukovat na spotřebitele. Přijměme strach z cesty do neznáma a nenuťme lidem představu, že změna je příležitost. A zkusme se aspoň na chvíli zbavit neustálé sebeoptimalizace.
Thunbergová uvádí každou z podkapitol vlastním textem alarmujícího charakteru. Upozorňuje na nečinnost politiků tváří v tvář vědecky podloženým prognózám vývoje. „Buďte na obtíž, buďte otravní,“ radí.
Účastníci konference OSN se většinou shodují, že Montrealská dohoda je sice v některých pasážích stále vágní, ale celkově je ambicióznější, než se ještě před týdnem čekalo.
„Každá z automobilek má program v elektromobilitě nebo i vodíkové mobilitě, ale zatím se spíše zkouší v počtech jednotek kusů tato vozidla nasazovat,“ upozorňuje tajemník sdružení ČESMAD Bohemia.
České předsednictví dokázalo dovést do konce jednání o klíčovém klimatickém balíčku a bylo jedním z nejúspěšnějších za několik posledních desetiletí, prohlásil místopředseda Evropské komise.
Cíl zajistit do roku 2030 ochranu alespoň třiceti procent suchozemských a mořských oblastí si stanovilo zhruba 200 zemí. Signatáři také chtějí vynaložit víc financí na ochranu biologické rozmanitosti.
Firmy, pokud vypouštějí oxid uhličitý, si kupují certifikáty znečištění, což je má motivovat k tomu, aby ho produkovali méně. Nyní se má počet práv na znečištění snižovat rychleji, než se plánovalo.