Radnice Paříže má starostí nad hlavu, a jednou z těch nejhůře řešitelných jsou klimatické změny. Všechny straší představa horkého léta, jako bylo v roce 2003.
K sesuvu došlo kolem 15.30 středoevropského času na ledovci Birch na hoře Kleiner Nesthorn, uvedly úřady. Přehradil řeku Lonzu, kvůli které nyní v údolí hrozí záplavy.
Po deseti letech soud zamítl žalobu na německou energetickou firmu RWE, kterou farmář z Peru vinil z vlivu na klimatickou změnu. Bál se, že kvůli ní bude jeho město zatopeno. Soud mu nevyhověl.
Na podpis dohody o volném obchodu mezi EU a Indií se čeká už víc než 15 let. Letos by měla být dotažena. Impulsem k rychlejšímu řešení je změna v Bílém domě.
Za několik týdnů dokázal Donald Trump zvrátit roky úsilí o ochranu klimatu a životního prostředí. Někteří ho ale kvůli jiným krokům označují za radikálního ekologa.
Do konce roku 2040 chce pak Japonsko snížit své emise ve srovnání s rokem 2013 o 73 procent. Podle předchozích dokumentů Japonsko vypouštělo v roce 2013 zhruba 1,4 miliardy tun oxidu uhličitého.
Spolek Klimatická žaloba obviňuje stát z toho, že porušuje právo na příznivé životní prostředí. „Česko má aktualizovaný klimaticko-energetický plán,“ říká ale Holub z ministerstva životního prostředí.
Světový den rádia se slaví od roku 2012, kdy ho vyhlásilo UNESCO. Vznikl na popud Španělské rozhlasové akademie a má připomínat význam rádia a zvuku pro informování veřejnosti.
„Dovoz LNG z USA je na stole. Jeho posilováním by si ale EU znovu vytvářela závislost na jednom zdroji, což může být riziko,“ říká klimatický expert Štěpán Vizi.
Meteorologové upozornili, že šlo zároveň o 18. měsíc z posledních 19, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Z průzkumů totiž vyplývá, že problémem mladých lidí není to, že by nevěřili ve změnu klimatu. Ale frustrace z toho, že s ní nedokážou nic udělat, popisuje Martin Kříž z projektu Učím o klimatu.
Donald Trump tento krok zdůvodňuje potřebou zvýšit například těžbu ropy a snížit ceny energií a tím i ceny obecně. Ovšem těžba ropy a plynu byla v USA i za Bidena na historickém maximu.
„Co vím, je, že pokud se USA na federální úrovni nebudou podílet na diskusi o čisté energii a klimatu, bude to na úkor amerických pracovníků a amerického průmyslu,“ tvrdí Zaidi.
Největší české podniky budou od letoška zveřejňovat kromě klasické výroční zprávy také zprávu o udržitelnosti. Příští rok se povinnost rozšíří na tisíce českých společností.
Ochrana české krajiny a přírody, ale i rozvoj čistých technologií a modernizace Česka – to jsou témata, na kterých se až tři čtvrtiny české společnosti shodnou.
V době zhoršující se klimatické krize, která podle Světového ekonomického fóra působí ve světě škody ve výši skoro 400 milionů korun za hodinu, si Američané zvolili prezidenta, který problém popírá.
„Je evidentní, že tu máme klimatický stav nouze. Kvůli letním vedrům jsme museli upravit pravidla pro venkovní práci,“ popsala ministryně práce Yolanda Díazová.
Létání na závody a zápasy, pořádání vlastních akcí, výroba výstroje – už i české sportovní organizace začínají mapovat, které jejich činnosti nejvíc zatěžují klima.
Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže se dceřiná společnost cítí podvedena, protože měla příslib, že půjde o nepolitickou akci. Obsah konference šel podle Kříže proti zájmům ČEZ.
Vědecké analýzy ukazují, že vliv emisí ze spalování fosilních paliv má na extrémy v počasí nezanedbatelný vliv. Vlny veder si vyžádaly oběti na životech v Severní Americe, Evropě a Asii.
Dosud musela být na opatření, která budou snižovat či kompenzovat důsledky změny klimatu, použita polovina výnosů. V případě zbylých peněz šlo jen o doporučení. Předloha zamíří k posouzení do Senátu.
Letošní rok je i ve srovnání s předchozími teplými lety extrémní. Ani jeden měsíc od začátku roku nebyl podprůměrný ve srovnání s průměrem za roky 1991 až 2020.
Izraelský prezident nedostal povolení pro přelet nad Tureckem cestou na klimatickou konferenci, píšou média. Herzog oznámil, že nakonec na klimatickou konferenci nepoletí kvůli bezpečnostním důvodům.
Česko chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsunout zavedení druhého typu emisních povolenek. A to přesto, že se na jejich parametrech aktivně podílelo při předsednictví v Radě EU před dvěma lety.
„Největší ze znečišťovatelů je Čína. Když se ale současně podíváme na objem instalovaných obnovitelných zdrojů energie, tak za loňský rok jich dala Čína dohromady víc, než celá Evropa,“ říká Miko.