Klub Za starou Prahu

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Regiony

Besser nevyslyší žádost o záchranu domu na Václavském náměstí

Někteří historici architektury a památkáři svůj boj za zachování domu číslo 47 na Václavském náměstí nevzdávají. Písemně požádali ministra kultury Jiřího Bessera, aby změnil své rozhodnutí demolicí podpořit. Šéf resortu jim vzkazuje, že se mají obrátit na pražský Magistrát, který o bourání domu v památkové zóně UNESCO už před časem rozhodl.

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Regiony

Centrum Prahy je památkovou rezervací již čtyřicet let

Před čtyřiceti lety vznikla Pražská památková rezervace. Se svými devíti tisíci hektary je jednou z největších na světě. Obsahuje 1300 památkově chráněných domů, včetně 28 národních kulturních památek. Právě tato oblast je v Česku nejvíce navštěvovaná a je také bedlivě sledována členy UNESCO a českými památkáři. Přesto se rezervace za čtyři desítky let hodně změnila.

|Tomáš Pavlíček, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová |Regiony

Klub Za starou Prahu dál protestuje proti bourání domu na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí se bude protestovat proti zbourání historické budovy na rohu náměstí a Opletalovy ulice. Klub Za starou Prahu, který protest organizuje, chce u modernistického domu ze 20. let minulého století symbolicky klást svíčky. Zbourání budovy, která je součástí Pražské památkové rezervace vedené na seznamu UNESCO, už povolilo ministerstvo kultury. Boj Klubu Za starou Prahu tak nemůže konečné rozhodnutí zvrátit.