Policie podezřelé zadržela za napadení strážce zákona, úmyslné způsobení zranění a poškození veřejného majetku. Na videu ze zásahu jsou vidět lidé vyzbrojení klacky a útočící na policisty.
V Británii se loni prodalo 202 milionů výtisků, a počet prodaných knih tak poprvé od roku 2012 překonal hranici 200 milionů. V USA se prodalo za minulý rok 751 milionů výtisků.
„Predikce máme, ale jsme v době pandemické války. Vždycky může nastat situace, že se něco změní,“ popsal v Ranním Interview ministr průmyslu a obchodu.
V omezeném režimu se mohou znovu otevřít například restaurace nebo knihovny. Otevřou se také obchody, nakonec bez nutnosti odložení zkoušených oděvů do izolace.
Tržby výrazně klesly v knihkupectvích ve velkých obchodních centrech. K dohnání výpadku tržeb z jara, kdy byla dva měsíce uzavřena knihkupectví, nepomůže ani předvánoční trh.
Školská rada okresu Mat-Su na Aljašce odhlasovala vyřazení několika klasických titulů americké literatury pro nevhodný obsah. Rodiče žáků následně knihy vykoupili v knihkupectvích.
Téměř 75 procent Čechů utratí za knihy víc než 500 korun ročně. Více než třetina z nich je ochotna za literaturu zaplatit v průměru ročně od 1500 do 5000 korun.
Na zvýšený zájem lidí některá knihkupectví reagují prodloužením pracovní doby, obchody jsou otevřené i o adventních nedělích a některé prodejny nezavřou ani na Štědrý den.
„My jsme pro vládu příliš malí,“ říkal ještě předloni o svoje podnikání Paul Tang. O knihkupectví se neobával. Letos už to neplatí. Zřejmě nebylo malé natolik, aby uniklo pozornosti Pekingu.
Jan Kanzelsberger, který provozuje nejstarší knihkupectví v Česku, má na to, jak poznat dobrou knihu, dnes už lidi. Říká, že je nijak neškolil. „Člověk musí mít dar od pána boha.“
Tradiční prodejce knih drtí levná konkurence z e-shopů, informují Hospodářské noviny. A podle deníku E15 ministryně obrany Karla Šlechtová nařídila kontrolu Vojenského zpravodajství.
Před rokem se v Malmö zničehonic objevila miniaturní restaurace pro myši a hned vedle obchůdek určený pro drobné hlodavce. Letos se myši dočkaly dalších dvou přírůstků - knihkupectví a divadla.
Lídr knižního velkoobchodu Euromedia Group ze skupiny Rockaway kupuje síť 26 knihkupectví Neoluxor. Částku, za kterou síť koupí, firma nezveřejnila. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.
Přesně na Štědrý se slavné knihkupectví Fišer, známé z filmu Vrchní, prchni!, otevře naposledy. Majitelé se rozhodli skončit, mimo jiné i kvůli neshodám o podmínkách nájmu.
Prostory prodejny knih v pražské Kaprově ulici proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! se na Štědrý den definitivně uzavřou, protože jí v domě vyprší nájemní smlouva. Obchod s knihami zde fungoval od roku 1933. S knihkupectvím Fišer se ve středu přišly rozloučit desítky jeho příznivců i autorů.
Dnešní den je ve znamení celorepublikové kampaně na podporu prodeje knih v kamenných obchodech. Akce s názvem Knihy mají zelenou připadá na Světový den knihy a autorských práv. Prodejci budou pořádat různá setkání s autory, workshopy, čtení a také poskytovat 15% slevu na nákup tištěných děl.
V Česku budou od 1. ledna platit tři sazby DPH. Vedle 21 a 15procentní to bude ještě snížená 10procentní. Jejím zavedením by mohly klesnout ceny dětské výživy, léků ale také knih.
Dvanáct potenciálních bestsellerů dnes vychází v rámci Velkého knižního čtvrtku. Čtenáři mezi nimi najdou třeba knihy norského spisovatele Jo Nesba, britské autorky Kate Atkinsonové nebo třeba českého spisovatele Jiřího Hájíčka. Akce má za cíl podpořit prodeje, nakladatelé a knihkupci pro ni vybírají ty nejlákavější novinky ze svého podzimního edičního plánu.
Až čtyřnásobné tržby měli knihkupci díky akci Knihy bez DPH. Zákazníci si mohli ve středu koupit všechny knížky se slevou 15 procent, což je současná výše daně z přidané hodnoty. Za kampaní stojí Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
V řadě knihkupectví to dnes vypadá jako v předvánoční době, kdy je o knížky tradičně největší zájem. Prodejci od rána kupujícím odečítají 15procentní slevu, tedy v postatě nynější daň z přidané hodnoty. Akcí knihkupci upozorňují na to, že česká sazba DPH patří k nejvyšším v Evropě. Do kampaně se zapojila většina českých knihkupectví.
Knihy jsou stále dražší, čtenáři šetří, a proto méně kupují. Nakladatelé musí vydělávat, a proto znovu zdražují. Je to začarovaný kruh, ve kterém si ale zatím, jak se zdá, umějí čtenáři poradit a vydavatelé si nestěžují. Problémy ale má důležitý mezičlánek, tedy běžní knihkupci.
Vzpomínkové knihy, dva tituly pro děti a také jedna kniha zcela beze slov. Tak vypadala letošní nabídka Velkého knižního čtvrtka. Jde o společnou akci nakladatelů a knihkupců, cílem prý zdaleka není jen zvýšit prodej.
Velký knižní čtvrtek se v České republice bude konat již podruhé. Jde o akci knihkupců, kteří chtějí upozornit čtenáře na zajímavé novinky. Loni se například rekordně prodával román Pražský hřbitov od italského spisovatele Umberta Eca.
Velký knižní čtvrtek začíná dnešní půlnocí po celém Česku. Někde se rozhodli pojmout ho opravdu ve velkém a s úderem dvanácté hodiny otevřeli knihkupectví nedočkavým nadšencům. Lidé mohli na noční nákup přijít třeba v Jablonci nad Nisou. Pro knihu se tam v neobvyklou dobu vydala dvacítka nadšenců.