Na strmilovskou tkalcovnu se neobracejí jenom designéři nebo architekti, často se sem na tradiční řemeslo jezdí podívat i návštěvníci. Mimo pandemii tu pořádají také komentované prohlídky.
Koberec je ještě starší, než se předpokládalo. Vznikl zřejmě už ve druhé polovině 16. století a je to jeden z nejstarších orientálních koberců v českých sbírkách.
Turecko zažívá po potlačeném puči dramatické období. Ve vězení skončily desítky tisíc lidí, jiní přišli o práci. Ankara tvrdí, že státní převrat zosnovali přívrženci duchovního Fethullaha. Věří tomu i většina Turků. Důvěřují totiž svému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, kterému roste oblíbenost. To vše je možné vyčíst i v malém obchodě s koberci v tureckém městě Gaziantep.
Někomu se líbí, někomu ne. Jde o maďarský koberec umístěný jako umělecká výzdoba ve dvoraně sídla Rady Evropské unie v Bruselu. V místech, kde před dvěma lety budila kladné i odmítavé reakce česká Entropa, je teď podlahová tapeta s obrazy z maďarské historie i současnosti. Jeden z obrazů je ale zvláště některým slovenským europoslancům trnem v oku.
Umělecké instalace provázející předsednictví Evropské unie mohou v Bruselu zjevně způsobit větší pozdvižení než předsednictví samotné. Avšak zatímco Entropa Davida Černého vyvolala kromě pobouření také vlny smíchu, maďarský obří koberec se symboly dějin současné předsednické země zatím nikoho moc nepobavil. Právě naopak.