Evropská unie není spokojená s výsledky Kodaňské klimatické konference. Ministři životního prostředí se na schůzce sedmadvacítky v Bruselu shodli, že rozhodně nešlo o úspěch.
Dohoda, která prakticky není a přesto ji kodaňská konference o klimatických změnách 'vzala na vědomí'. Zvláštní, ovšem ne neočekávaný závěr summitu, který se protáhl do sobotního rána. Po dlouhých přípravách a dvou týdnech kodaňských jednání dospěly delegace jen k ,deklaraci dobrých úmyslů'. Britský ministr životního prostředí Ed Miliband v listu Guardian obvinil v nezvykle ostrém tónu Čínu a další země z toho, že jakoukoli významnější dohodu bojkotovaly.
Kodaňská klimatická konference OSN skončila v rozpacích. Dohodu, kterou po diplomatickém maratónu dojednal americký prezident Barack Obama s neústupnou Čínou, nakonec nepřijaly ani všechny země summitu. Sami Američané přitom přiznávají, že nezaručí ochranu celé zeměkoule před následky globálního oteplování.
Výsledkem klimatické konference OSN v Kodani, která nad ránem skončila, je pouze právně nezávazný dokument. Na jeho znění se dohodly Spojené státy s Čínou, Indií, Brazílií a Jižní Afrikou. Hrozbě totálního neúspěchu se kodaňský summit vyhnul tím, že novou dohodu o boji proti globálnímu oteplování vzal na vědomí. Některé země ji však odmítají.
Výsledkem konference o klimatických změnách v Kodani by měl být právně nezávazný dokument, na kterém se shodly Spojené státy s rozvojovými zeměmi - Čínou, Indií, Brazílií a Jižní Afrikou. Evropská unie se zatím radí, jaké zaujme stanovisko.
Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se možná v Kodani rámcově dohodnou o omezení jaderného arzenálu Spojených států a Ruska. S odkazem na americké diplomaty to uvádí BBC. Oba prezidenti se v Kodani účastní summitu OSN o klimatu.
3:53
|David Koubek, Pavel Polák, Veronika Sedláčková, Alice Kottová|Zprávy ze světa
Klimatický summit v Kodani pomalu končí. Zástupci téměř dvou set států jednali dvanáct dní o nové klimatické dohodě, která by nahradila Kjótský protokol. To je jediná mezinárodní smlouva o snižování emisí skleníkových plynů, která přestane platit v roce 2012.
Noční jednání v Kodani dohodu o omezování emisí nepřineslo. Rozvojové země nesouhlasily s emisními limity navrhovaného dokumentu. Na kodaňskou konferenci, která dnes končí, ráno přiletěl i americký prezident Barack Obama. Od něj se očekává, že dá doposud neúspěšným rozhovorům nový impulz.
Desítky státníků se sjíždějí do Kodaně na summit, kterým vyvrcholí konference o klimatických změnách. Ideálně by z ní měla vzejít rámcová politická dohoda, jak omezit emise škodlivých plynů.
Už skoro dva týdny se v Kodani vyjednává o nové mezinárodní dohodě pro boj s klimatickými změnami. Předcházely jí ale měsíce a roky jednání. Dánský vědec a spisovatel, persona non grata mnohých ekologických organizací, vám celou závaznou smlouvu napíše na papírek jednou nerozvitou větou.
|Marika Táborská, David Koubek, Pavel Polák, Alice Kottová|Zprávy ze světa
Do Kodaně dnes přijedou další vrcholní politici, aby se pokusili dosáhnout dohody o boji proti klimatickým změnám. V zásadních otázkách, jako jsou závazky snižování emisí nebo způsoby financování boje proti klimatickým změnám, ale zatím jednání váznou.
Čína nepovažuje uzavření dohody nahrazující Kjótský protokol za možné. Podle nejmenovaných diplomatů o tom čínští představitelé v Kodani informovali ostatní účastníky konference o klimatu. Čína je v současnosti největším znečišťovatelem ovzduší na světě, přijetí závazků na výrazné omezení vypouštěných emisí ale odmítá.
Nečekejte od Obamy žádný zázrak. Varují američtí představitelé před cestou šéfa Bílého domu na summit o oteplování v dánské Kodani. Barack Obama tam dorazí zítra a zopakuje už oznámené závazky.
|David Koubek, Pavel Polák, Alena Adámková, Veronika Sedláčková|Zprávy ze světa
Dánská policie dnes v Kodani zadržela více než dvě stě ekologických aktivistů. Tisícovka demonstrantů se chtěla dostat do kongresového paláce Bella Centre, kde už devátým dnem jednají delegáti z téměř dvou set zemí o nové klimatické dohodě. Aktivisté jsou nespokojení s pomalým průběhem rozhovorů.
Rozhovory na klimatickém summitu v Kodani pomalu spějí k závěru. Dnes za jednací stoly zasednou ministři životního prostředí. Ve hře jsou stále dva dokumenty. Buď se upraví Kjótský protokol z roku 1997, nebo se státy domluví na zcela novém dokumentu.
Kodaňská konference o klimatických změnách je v druhém týdnu a blíží se k vrcholu. Ze summitu by měla vzejít dohoda o tom, jak zmírnit dopad škod, které podle řady vědců působí lidská činnost v globálním ovzduší. Jenže bohaté a rozvojové země jsou stále v hlubokém rozporu.
Delegáti klimatického summitu v Kodani stále ještě nenašli společnou řeč. Jednání zadrhávají na odlišném pohledu na to, kdo se má zavázat k většímu omezování skleníkových plynů. Propast se rozevírá hlavně mezi chudými a bohatými státy.
V dánské Kodani začíná druhý týden klimatické konference, na který míří řada politiků. Měli by pokročit v klíčových otázkách - například jestli se zavážou omezit vypouštění oxidu uhličitého i bohatší rozvojové země jako Čína, a kdo komu bude přispívat na adaptace výkyvům podnebí. Nejen to je ale překážkou v nalezení shody.
Dánská policie už propustila téměř tisícovku lidí, které včera zadržela při velké manifestaci. Ve vazbě jich zůstalo jen třináct. Před soud zatím půjdou dva Dánové a jeden Francouz za údajné napadání policie. Do Kodaně se začínají sjíždět politici, jako první ministři životního prostředí.
Pokročili jsme, oznámili vyjednavači složitých klimatických rozhovorů v Kodani. V polovině konference, kdy dánskou metropolí prošla demonstrace desítek tisíc lidí, oznámili, že se jim podařilo dosáhnout shody aspoň na některých tématech. Klíčové otázky ale zůstávají.
Kodaň dnes odpoledne kromě jednání zažije také demonstrace. Shromáždění a pochod svolaly ekologické organizace přesně na polovinu klimatického summitu OSN. Chtějí tak státníky na summitu přimět, aby z Kodaně vzešla co nejefektivnější dohoda o ochraně podnebí a boji proti globálnímu oteplování.
Klimatický summit v Kodani, na kterém by státy světa měly najít plán, jak zmírnit dopady globálního oteplování, je zhruba v polovině. Už dopředu je ale zřejmé, že přísnějším ekologickým limitům a také změnám nálad ve společnosti se budou muset přizpůsobovat i jednotlivé firmy.
Evropské unii se možná podaří dát dohromady svůj plánovaný podíl pomoci chudým zemím na boj se změnami klimatu. Mělo by to být pět až sedm miliard eur na příští tři roky. Po prvním dnu summitu unie v Bruselu se ale tato část zdaleka nenasbírala.
Více než stovka států na kodaňském klimatickém summitu požaduje ještě silnější závazky než doposud. Původní cíl, maximální vzestup teploty o 2 stupně Celsia v důsledku lidské činnosti, chtějí ostrovní státy zpřísnit na 1,5 stupně. To ale bude znamenat, že průmyslové země budou muset omezit vypouštění oxidu uhličitého daleko víc, než si předsevzaly.
V Kodani pokračuje světová konference o klimatu. Čtvrtý den se ostře debatovalo o dvanácti stranách závěrečného prohlášení. Důvodem sporu se stal návrh, že by svět měl do roku 2050 snížit o polovinu emise skleníkových plynů, přičemž z 80 procent by se na tom podílely rozvojové země.