koleje

| ČTK |Regiony

Závory uvěznily na kolejích ve Vratimově náklaďák. Řidič je prorazil a z místa ujel

Policie obvinila 35letého řidiče nákladního vozu, který v sobotu vjel ve Vratimově u Ostravy i přes svítící červené světlo na železniční přejezd. Tam jej uvěznily závory. Cizinec je prorazil, aby se vyhnul srážce s vlakem, a z místa odjel. Policie ho později zadržela. Oznámila to mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Podobná situace, ale s tragickými následky, se v roce 2015 stala ve Studénce na Novojičínsku. Do uvízlého kamionu narazil vlak Pendolino. Tři lidé nehodu nepřežili.

|Lída Křesťanová, msk |Regiony

Rodiny budou na pražské koleji Hvězda bydlet v novém. Vzniknou tam manželské pokoje

Na kolejích pražské Karlovy univerzity na Hvězdě v Praze 6 bydlí už několik let taky mladé rodiny s dětmi. Nyní přišla univerzita s novinkou – během léta přestavěla jeden blok kolejí se 42 byty na manželské pokoje a od září se tam nastěhují nové rodiny. Na koleji nebude chybět ani dětské hřiště a prostor pro potřeby dětské skupiny.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Vysokoškolské koleje bojují o studenty, nevyužité kapacity využívají komerčně

Získat ubytování na koleji se v 90. letech rovnalo výhře v loterii. Studenti si kvůli tomu měnili i trvalé bydliště. Naoko třeba bydleli u prarodičů ve vzdálenějším místě, jen aby splnili kritérium pro přidělení lůžka. V současné době kolej využívají především studenti z nižších ročníků, nevyužité kapacity pak vydělávají školám na opravy ubytovacích zařízení.

|Iva Havlíčková |Regiony

Přestavba ostravského hotelu Palace na koleje nabírá velké zpoždění, budova dál chátrá

Už zanedlouho se do přestavěného hotelu Palace měli stěhovat první studenti. Plán na přestavbu chátrajícího hotelového komplexu na koleje ale nabírá velké zpoždění. Hotelový komplex stále chátrá a studenti musejí na koleje dojíždět na druhou stranu města. Zástupce majitele historických budov ale tvrdí, že přestože se jejich plán zkomplikoval, u ledu zatím není.