kolkování

kolkování v textech na iROZHLASU

|Pavel Novák, Vojtěch Berger, Lucie Maňourová, bre |Zprávy ze světa

Kvůli české metanolové aféře zvažuje změnu kolků na alkohol také Slovensko

Slovensko zvažuje po vzoru Česka zavést nové kolky na alkohol. Kontroly v restauracích tam běží už víc než týden. Zatím se nenašel žádný metanol, slovenská vláda přesto preventivě zakázala dovoz a prodej českého tvrdého alkoholu. Do budoucna by měly spotřebitele ochránit i lepší kolky na lahvích. Polsko naopak svému bezpečnostnímu systému věří a nic měnit nehodlá.

|Marie Matúšů, Hana Jurášková |Zprávy z domova

Čeští celníci zadrželi gang výrobců nekolkovaných cigaret

Téměř 14 miliónů cigaret a více než 80 tun tabáku zabavili celníci a policisté při akci DOOM. Zásah proti nelegální výrobě a distribuci tabákových výrobků provedli minulý týden ve skladech a dalších prostorách v Praze 9 a v Karlovarském kraji. Celníci společně s policisty zadrželi 28 osob, z toho 7 zůstalo ve vazbě. Na výrobě nekolkovaných cigaret se podíleli především Vietnamci, zadrženi ale byli i Češi. Největší letošní akce celní správy se připravovala od října loňského roku.

|Milada Richterová, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová |Ekonomika

Kolkování lihu prošlo přes odpor ODS sněmovnou

Snížit daňové úniky má podle vlády zákon o povinném značení lihu, který schválili poslanci. Pokud norma projde i Senátem a podepíše ji prezident republiky, bude kontrolní páska umístěna na balení s lihem tak, aby se po otevření přetrhla nebo jinak poškodila. Proti byla ODS, podle níž kolkování povede jen ke zdražování.