Komerční banka

|Martin Karlík, bre |Zprávy z domova

ÚOOÚ ukončil vyšetřování úniku dat z Penzijního fondu KB, zahájil správní řízení

Úřad pro ochranu osobních údajů už vyšetřil únik dat z penzijní společnosti Komerční banky. Na případ jako první upozornil letos v létě Radiožurnál. Uživatelé se tehdy kvůli chybě mohli přes internetové bankovnictví dostat k údajům, které se týkaly smluv o penzijním spoření jiných klientů. ÚOOÚ zahájil s penzijní společností správní řízení.

|Ondřej Houska, dab |Ekonomika

Evropská unie v příštím roce prověří zdraví tří hlavních českých bank

Na tři největší české banky čeká příští rok evropská prověrka, která bude zkoumat, jestli by Československá obchodní banka, Česká spořitelna a Komerční banka odolaly případnému návratu finanční krize nebo zhoršení ekonomické situace. Po schůzce šéfů státních pokladen zemí Evropské unie to řekl ministr financí v demisi Jan Fischer.

|Martin Křížek |Zprávy z domova

Únik dat klientů Komerční banky je opravdu vážné pochybení, říká právník z Iuridicum Remedium

Databáze s citlivými daty klientů Komerční banky byla přístupná z internetu. Dostat se do ní mohli uživatelé internetového bankovnictví kvůli chybě v systému, a banka tak neuhlídala údaje o 50 tisících klientech Penzijní společnosti. Hned ráno přístup do databáze zablokovala. Právník Jan Vobořil z organizace Iuridicum Remedium označil pochybení za velmi vážné:

|Jitka Hanžlová, kko |Zprávy z domova

Bankovní dohled ČNB se pochybením Komerční banky zřejmě zabývat nebude

Komerční bance unikly údaje o klientech. Dostat se k nim šlo přes internetové bankovnictví. Chyba v počítačovém systému umožnila, aby se úplně cizí člověk dozvěděl, kdo má u penzijního fondu Komerční banky účet, a viděl citlivá osobní data. Nebyly však ohroženy vklady ani finanční toky. Bankovní dohled centrální banky se tak zřejmě případem zabývat nebude.

|Martin Drtina, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Bývalá manažerka KB Jiřina Kaplanová dostala za úvěrové podvody podmínku

Podmíněným trestem zřejmě končí případ úvěrových podvodů v Komerční bance z konce 90. let. Pět bankovních úředníků čelilo obžalobě, že při sjednávání úvěrů uváděli nepravdivé údaje. Dvouletou podmínkou Městský soud v Praze potrestal pouze někdejší šéfku odboru financování obchodů Jiřinu Kaplanovou. Její podřízené osvobodil, přestože je uznal vinnými.

|Barbora Kreuzerová, krw |Ekonomika

Moody's snížila rating Komerční bance. Klienti se nemusejí obávat, říká analytik

Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila hodnocení dceřiným bankám ze skupiny Société Générale. Mezi bankovní domy se sníženým ratingem patří i česká Komerční banka, která tak doplatila na pokles hodnocení mateřské bankovní skupiny. Société Générale byla zahrnuta mezi 15 globálních bank, kterým byl agenturou Moody's snížen rating minulý týden.

|Roman Chlupatý, Michaela Vydrová |Ekonomika

Úrokové sazby ČNB zůstanou beze změny. Půjčovat se bude za 0,75 procenta

Úrokové sazby České národní banky zůstanou i po dnešním zasedání jejího vedení beze změny. Komerční banky si tak alespoň podle analytiků oslovených agenturou ČTK budou moci nadále půjčovat za historicky nejnižších 0,75 procenta. Na této úrovni jsou přitom sazby kvůli krizi už od předloňského května a jak dotázaní experti doplnili, radní je na ní s největší pravděpodobností podrží přinejmenším do konce tohoto roku.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, bre |Ekonomika

Na řecké dluhopisy doplatila i Komerční banka, zisk jí klesl o třetinu

Zisk francouzské banky Société Générale se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o bezmála 31 procent. Vlastník Komerční banky (KB) doplatil zejména na řecké dluhopisy, které se kvůli problémům země přeceňují. Vedení Société Générale proto navrhlo nevyplácet v tomto roce akcionářům dividendy. Čistý zisk Komerční banky ke konci září klesl meziročně o 29 procent na 7 miliard korun.

|Roman Chlupatý, Michaela Vydrová |Ekonomika

Francouzská Société Générale doplácí na problémy v Řecku

Francouzská Société Générale doplácí na problémy v Řecku. Ve druhém čtvrtletí ji stály 395 milionů eur před zdaněním. To znamená v meziročním srovnání propad zisku o 31 procent na 747 milionů eur. Banka tak o více než 350 milionů zaostala za očekáváním analytiků. Podobně je zklamala i Komerční banka ze skupiny Société Générale, která za druhé čtvrtletí hlásí zisk na úrovni 2,1 miliardy korun. Trh přitom čekal o 1,3 miliardy víc.

|Roman Chlupatý, Michal Šenk |Ekonomika

Komerční Banka a Fortuna reportovaly zisk a dobré vyhlídky

Komeční banka hlásí za první čtvrtletí čistý zisk na úrovni 3,380 miliardy korun. Fortuna za stejné období vydělala přes 200 milionů korun. Komerční bance zisk meziročně narostl o 5,2 procenta a překonala tím očekávání trhu o více jak 5 procent a Fortuna si v mezikvartálním srovnání polepšila dokonce o 44 procent. Podle makléře Wood and Company Filipa Kejly a analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského, kteří byli hosty Světa o osmé Rádia Česko, navíc čeká oba tituly ještě zřejmě další růst.