komunikace

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Trumpovi lidé během kampaně opakovaně komunikovali s ruskými agenty, tvrdí New York Times

Členové volebního týmu Donalda Trumpa byli během loňské prezidentské kampaně opakovaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a ruské vlády. Podle středeční zprávy amerického listu The New York Times to vyplývá z nahrávek telefonních hovorů, o kterých ho informovali čtyři současní i bývalí vysoce postavení představitelé Spojených států.

| ČTK |Zprávy ze světa

Zabij všechny na velkém prostoru. Zabíjej autem, psal teroristům do Německa instruktor IS

Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Je z ní patrné, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu Islámského státu (IS), kdosi snažil na dálku ovlivnit. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají osoby ochotné spáchat teroristický útok. Zdroj svých informací deník neupřesnil.

Pražské strážníky a záchranáře zvládne odposlouchávat i laik, tvrdí zastupitel

| ČTK, ČRo |Regiony

Radiový systém, který v Praze využívají strážníci, záchranáři či dopravní podnik, není dostatečně zabezpečen a může jej odposlouchávat i laik. Tvrdí to pražský zastupitel Ondřej Profant (Piráti), kterému k odposlouchávání systému údajně stačila běžně dostupná anténa za zhruba 300 korun. Hlavní město si je podle mluvčího Víta Hofmana vědomo závažnosti této situace a připravuje zakázku, která má zajistit mimo jiné šifrování systému.

|Tea Veseláková |Příroda

Nezáleží jen na tom, co říkáte, ale jak to říkáte. Maďarští experti zkoumali komunikaci se psy

Češi mají nejvíc domácích mazlíčků mezi občany zemí Evropské unie. Odhaduje se, že jen psů je v Česku přes 2 miliony. Maďarští vědci teď experimentálně potvrdili to, co mnozí majitelé pejsků už nejspíš dávno sami zjistili. Totiž, že nezáleží jen na tom, co svému čtyřnohému příteli říkáte, ale taky jakým tónem to říkáte.

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

EET má prý používat zastaralé šifrování. Podnikatelé se bojí krádeže dat

Podnikatelé a kritici chystané elektronické evidence tržeb (EET) se bojí, že kvůli systému budou moct konkurenční firmy krást data o obchodech a zneužívat je ve svůj prospěch. Sdružení KohoVolit.eu získalo studii, kterou si nechalo vypracovat samotné ministerstvo financí. Naznačuje, že EET by mohla mít hned několik bezpečnostních děr. Resort se ale žádných úniků dat neobává.

| kov, Iveta Záleská |Zprávy z domova

Ročně si na lékaře stěžuje asi tisíc lidí. Zlepšit to mohou praktické kurzy i výuka

Zhruba tisíc pacientů si každý rok lékařské komoře stěžuje na chování lékařů nebo na jejich postupy. Za většinou stížností stojí špatná komunikace. Pacientům vadí, že se lékař neumí vcítit do jejich problémů. Doktoři namítají, že mají málo času, čekárny plné lidí a mnoho dokumentů, které musí při vyšetření v ordinaci vyplnit. Někteří však také navštěvují praktické kurzy, kde se učí, jak s pacienty lépe jednat.