komunikace

| ČTK, dp |Zprávy ze světa

Trumpovi lidé během kampaně opakovaně komunikovali s ruskými agenty, tvrdí New York Times

Členové volebního týmu Donalda Trumpa byli během loňské prezidentské kampaně opakovaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a ruské vlády. Podle středeční zprávy amerického listu The New York Times to vyplývá z nahrávek telefonních hovorů, o kterých ho informovali čtyři současní i bývalí vysoce postavení představitelé Spojených států.

| ČTK |Zprávy ze světa

Zabij všechny na velkém prostoru. Zabíjej autem, psal teroristům do Německa instruktor IS

Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Je z ní patrné, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu Islámského státu (IS), kdosi snažil na dálku ovlivnit. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají osoby ochotné spáchat teroristický útok. Zdroj svých informací deník neupřesnil.

| ČTK, ČRo |Regiony

Pražské strážníky a záchranáře zvládne odposlouchávat i laik, tvrdí zastupitel

Radiový systém, který v Praze využívají strážníci, záchranáři či dopravní podnik, není dostatečně zabezpečen a může jej odposlouchávat i laik. Tvrdí to pražský zastupitel Ondřej Profant (Piráti), kterému k odposlouchávání systému údajně stačila běžně dostupná anténa za zhruba 300 korun. Hlavní město si je podle mluvčího Víta Hofmana vědomo závažnosti této situace a připravuje zakázku, která má zajistit mimo jiné šifrování systému.

|Tea Parkanová |Příroda

Nezáleží jen na tom, co říkáte, ale jak to říkáte. Maďarští experti zkoumali komunikaci se psy

Češi mají nejvíc domácích mazlíčků mezi občany zemí Evropské unie. Odhaduje se, že jen psů je v Česku přes 2 miliony. Maďarští vědci teď experimentálně potvrdili to, co mnozí majitelé pejsků už nejspíš dávno sami zjistili. Totiž, že nezáleží jen na tom, co svému čtyřnohému příteli říkáte, ale taky jakým tónem to říkáte.

EET má prý používat zastaralé šifrování. Podnikatelé se bojí krádeže dat

|Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Podnikatelé a kritici chystané elektronické evidence tržeb (EET) se bojí, že kvůli systému budou moct konkurenční firmy krást data o obchodech a zneužívat je ve svůj prospěch. Sdružení KohoVolit.eu získalo studii, kterou si nechalo vypracovat samotné ministerstvo financí. Naznačuje, že EET by mohla mít hned několik bezpečnostních děr. Resort se ale žádných úniků dat neobává.

| kov, Iveta Záleská |Zprávy z domova

Ročně si na lékaře stěžuje asi tisíc lidí. Zlepšit to mohou praktické kurzy i výuka

Zhruba tisíc pacientů si každý rok lékařské komoře stěžuje na chování lékařů nebo na jejich postupy. Za většinou stížností stojí špatná komunikace. Pacientům vadí, že se lékař neumí vcítit do jejich problémů. Doktoři namítají, že mají málo času, čekárny plné lidí a mnoho dokumentů, které musí při vyšetření v ordinaci vyplnit. Někteří však také navštěvují praktické kurzy, kde se učí, jak s pacienty lépe jednat.

|Radim Sajbot, Marek Augustin |Tenis

Pála útočí na rekordní čtvrtý titul ve Fed Cupu. Opřít se může o dobrou komunikaci s hráčkami

Nehrající kapitán Petr Pála má šanci stát se nejúspěšnějším fedcupovým lodivodem v dějinách českého tenisu. Zatím má na kontě z nejprestižnější soutěže ženských tenisových družstev stejně jako Jiří Medonos tři tituly. Aby se na žebříčku osamostatnil už letos, chybí mu dva kroky, vyhrát semifinále proti Francii a uspět v následném finále.

|Petra Benešová, Simona Bartošová |nepoužívat - Věda

Výzkum 'řeči' buněk pomůže při léčbě chronické lymfocytární leukémie

Když si buňky nerozumějí, může dojít k závažným problémům, například k nádorovému bujení. Biolog Vítězslav Bryja a jeho vědecký tým z Ústavu experimentální biologie MU v Brně teď podrobně rozklíčoval chemickou řeč buněk. Její detailní znalost pomůže lékařům například při rychlejší diagnostice a lepší léčbě pacientů s chronickou lymfocytární leukémií. Za práci získali vědci Cenu předsedy Grantové agentury, která výzkum financovala.

|Mária Pfeiferová |Regiony

České Budějovice plánují zkrátit cestu ze sídliště Máj směrem na mezinárodní silnici E55

V územním plánu Českých Budějovic a obce Litvínovice, která leží 5 km jihozápadně od krajského města u hlavního tahu směr Český Krumlov a Dolní Dvořiště, je plánované propojení sídliště Máj a právě Litvínovic. Obchvat by měl zkrátit cestu z Českých Budějovic směrem na Český Krumlov a Dolní Dvořiště. Motoristé by se zcela vyhnuli středu města.