komunistický režim

|Jaroslav Skalický |Historie

Václav Havel by za několik dní oslavil 80. narozeniny. Před 27 lety mu nevědomky přálo i Rudé právo

1. DÍL SERIÁLU. Symbol listopadové revoluce roku 1989, poslední československý a první český prezident Václav Havel by 5. října oslavil 80. narozeniny. V roce 1989 mu k narozeninám přálo i Rudé právo, deník vládnoucí Komunistické strany Československa. Pravé jméno oslavence zastupoval v inzerátu ve společenské rubrice Ferdinand Vaněk, postava zakázaného spisovatele, který pracuje v pivovaru. Havel tak ve své hře Audience pojmenoval sebe sama. Komunistický deník, který obvykle nenechal na Havlovi nit suchou, si tenkrát ani nevšiml, že otiskuje jeho podobenku.

|Ľubomír Smatana |Historie

Přeštická přednáška před 40 lety odstartovala boj StB s undergroundem

Před 40 lety se v Přešticích u Plzně konala přednáška, která tehdejší tajné policii posloužila jako záminka pro první proces s československým undergroundem. V klubu na náměstí četl Ivan Martin Jirous svůj proslulý manifest o třetím hudebním obrození, hrály k tomu undergroundové kapely a občas někdo promluvil sprostě. To stačilo na obžalobu z výtržnictví a tři vlasatí mládenci skončili ve vykonstruovaném procesu za mřížemi.

|Pavel Polák, Simona Bartošová |Historie

Mluvit za sebe je těžké v každé době, říká farář, který stál u prvních velkých protestů v NDR

Když si lidé uvědomí svá práva a budou se za ně brát, nemá žádný totalitní režim šanci. O tom je přesvědčený Christoph Wonneberger, farář z Lipska, který vedl před 25 lety dnes už slavné mírové modlitby. Právě ony podnítily velké protirežimní demonstrace, které vyústily v pád komunistického režimu v NDR.

|Vladimír Kroc, mka |Historie

V Praze si připomněli studentský protest proti komunistickému převratu

Pietní i protestní shromáždění připomínají 25. únor 1948 a 65 let od převzetí moci komunisty v tehdejším Československu. Jednou z akcí bylo shromáždění v pražské Nerudově ulici, kde komunisty ovládaná policie zastavila pochod studentů směřující na Hrad. Chtěli vyjádřit podporu tehdejšímu prezidentovi Edvardu Benešovi a požádat ho, aby komunistům neustupoval.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Historie

Postup do finále fotbalového MS před 50 lety zařídili dva emigranti, které chtěl režim vygumovat z dějin

Čeští fotbalisté budou bojovat o čtvrtfinále Eura až zítra, ale jeden slavný postup si můžeme připomenout už teď. Je to přesně 50 let ode dne, kdy Čechoslováci postoupili do finále světového šampionátu v Chile. Shodou okolností se o vítězství 3:1 v semifinále nad Jugoslávií svými góly postarali dva pozdější emigranti. Po odchodu na Západ měli v komunistické vlasti navždy zmizet z archivů a statistik. Teď už se tomu oba mohou smát - Josef Kadraba ve Vídni a na jihu Francie nedaleko města Nimes Adolf Scherer.