Jarmila Stibicová, Jiří Lukšíček, František Vaczula a Lívia Herzová jsou letošními laureáty Cen Paměti národa. Ve Vinohradské 12 připomínáme jejich životní příběhy.
Čínští komunisté si začínají dávat pozor na superbohaté občany. Nejnověji se mluví o miliardáři Sun Ta-wuovi, který byl odsouzen k osmnácti rokům vězení za provokace a vyvolávání neklidu.
„Jiřina Šiklová byla jedním z nejupřímnějších lidí, které jsem znal. Člověku vždy řekla do očí, co si myslí,“ vzpomíná pro Radiožurnál filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ
Lidé nejvíc znají písně S úsměvem idiota, Maršálové, Jak mi dupou králíci. Svůj životní příběh Vodňanský vyprávěl v unikátní čtyřhodinové nahrávce pro Paměť národa v roce 2016.
Mezi křivdy minulého režimu patří i drobnost jako popření autorství překladu krátkého textu v pořadu Československé televize z roku 1981 – jméno básníka Václava Renče mělo být zapomenuto.
„A baroni proto, že jsme přece jen proti záklaďákům, kteří dostávali žold asi 80 korun, tak my jsme dostali třeba ty dvě stovky,“ vysvětlil Dalibor Coufal pro Paměť národa.
Před 30 lety se na pražském strahovském stadionu rozezněla hudba britské kapely The Rolling Stones. Tento koncert se do dnes považuje za symbol konce komunismu v Čechách.
Zdena Mašínová mladší se o vyzvednutí ostatků své matky snaží od 90. let. Pokud se je podaří najít, chce je nechat přemístit do rodinné hrobky v Lošanech na Kolínsku.
Proces proti Miladě Horákové a jejím údajným společníkům ve smyšlené trestné činnosti byl před 70 lety především velkým divadlem. Svou roli v něm dostala i mladičká prokurátorka Ludmila Brožová.
Krátce po osmé hodině ráno začalo v Praze soudní líčení se 13 lidmi. Obžalovaní měli za sebou několik měsíců výslechů a psychického i fyzického nátlaku ve vyšetřovací vazbě.
Článek serveru Info.cz upozornil na to, že Helena Válková sepsala s exprokurátorem Josefem Urválkem odborný článek obhajující ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů.
Státem řízená propaganda vyzdvihuje výjimečné postavení Si Ťin-pchinga a přisuzuje mu všestranné zásluhy. Kdo si však nárokuje všechny zásluhy, nevyhne se odpovědnosti i za selhání a neúspěchy.
„Právní stát je velmi důležitý. Například ve východní části Německa byli po pádu Berlínské zdi vyměněni skoro všichni soudci. U nás jsme neměli většího bratra, odkud bychom brali nové posily.“
Podle soudkyně je to jediná možná reakce na křivdy způsobené totalitním režimem. Podle komunistické obžaloby připravoval v roce 1948 únos z vězení svého otce, později popraveného generála Píky.
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu byli bratři Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.
Příběh Heleny Medkové, která vzpomíná po třiceti letech na dobu emigrace. Do středu disentu ji dovedla hra na klavír a seznámení s manželem Ivanem Medkem.
V řadě měst se v úterý konají pietní akty, výstavy a další akce připomínající osud sokolských obětí v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. V Tyršově domě se v úterý odpoledne koná pietní akt.
Byl ve skautu, který komunistický režim zakázal. Za to mu chtěli škodit, začali si říkat mstitelé. Přerušili proud do obce, roznášeli protirežimní plakáty. Za to putoval na tři roky do uranových dolů.
Šustrová, která celé dílo přeložila a byla členkou programové rady české redakce, v rozhovoru serveru iROZHLAS.cz řekla, že si vydáním tohoto díla polské centrum Ośrodek Karta postavilo pomník.
Ve čtvrtek se ve studiu TV Seznam sešli dva poslanci, kteří mají leccos společného. Student Pavel Žáček v roce 1989 protestoval, člen SNB Zdeněk Ondráček se mu v tom snažil zabránit.
Po únoru 1948 komunistický režim stavěl vysoké pece a ocelárny, rozorával meze a likvidoval živnostníky. Československo brzy začalo za vyspělými zeměmi zaostávat.
Studentský pochod, který se odehrál před 70 lety a který potlačila bezpečnost, si v neděli v pražské Nerudově ulici připomněli jeho účastníci, studenti, akademici i politici.
Jásající fotografie davu při Gottwaldově projevu, to bylo jedno ze základních sdělení, které se vázalo k osudovým únorovým dnům v roce 1948. Zdá se, že všichni občané komunistický puč vítali.
Papež František přijal prezidenta Vietnamu. Vatikán tak pokračuje ve sbližování s komunistickými zeměmi. Vedle Vietnamu také usiluje například o zlepšení vztahů s Čínou. Souvisí to s rostoucím počtem křesťanů ve východní a jihovýchodní či jižní Asii.