komunita

|Jiří Hošek, ČRo |Zprávy ze světa

Čeští policisté se v Británii učí, jak pracovat s menšinami. Provází je romský kolega Torák

Zatímco v Česku je práce komunitních policistů takříkajíc v plenkách, v Británii je činnost těchto lidí – hlavně v problémových lokalitách s vysokým procentem přistěhovalců – základ policejní práce. V těchto dnech se do anglického Peterborough přijela inspirovat skupina českých policistů. Zasvěceného průvodce jim dělá český romský policista Petr Torák, muž nedávno oceněný britskou panovnicí právě za svou práci pro místní českou a slovenskou komunitu.

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří 160 miliony komunitní bydlení seniorů

V Česku by se mohly rozšířit možnosti bydlení pro seniory. Ministerstvo pro místní rozvoj dá v první fázi 160 milionů korun na takzvané komunitní bydlení, které by mělo posílit jejich aktivní život a soběstačnost. Zapojit by se do něj mohli lidé starší 60 let. O dotaci na stavbu či přestavbu sdíleného bytového domu může požádat kdokoli - obce, firmy i jednotlivci.

|Lenka Jansová, bre |Zprávy z domova

České policii budou pomáhat vietnamští experti, pokusí se proniknout mezi drogové gangy

Česká policie bude při potírání drogové kriminality spolupracovat s vietnamskými kolegy. Do měsíce dorazí z Vietnamu skupina právníků a policistů. Dohodli se na tom ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a vietnamský šéf resortu Nguyen Binhem na jednání v Praze. Chystá se i mezistátní dohoda, podle které si budou Vietnamci odsouzení v Česku odpykávat tresty ve Vietnamu.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V Rusku roste komunita Afghánců. V Moskvě jich žijí desítky tisíc

Jaké to je žít tisíce kilometrů od domova a ještě k tomu v zemi někdejšího nepřítele, ví velmi dobře afghánská komunita v Rusku, která víc než 20 let po skončení sovětského vojenského tažení v Afghánistánu utěšeně roste. Paradoxně právě Moskva se pro desetitisíce obyvatel hornaté středoasijské země stala útočištěm před nestabilitou a chaosem. A to přesto, že během devítiletého konfliktu se Sovětským svazem zemřel víc než milión Afghánců.