koncentrační tábor

| ČTK |Historie

'Veselé Velikonoce, hodně zábavy na dovolené'. Muzeum získalo dopis od esesáka z Osvětimi

Muzeum na místě nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi dostalo jako dar dopis, který vlastnoručně napsal jeden z řadových esesáků z ostrahy tábora. "Je to první dokument tohoto druhu v našich archivních sbírkách. Až dosud nám jakýkoli příklad soukromé korespondence posádky SS chyběl," uvedl Wojciech Plosa, který má v muzeu na starosti archiv.

|Jana Kosová |Regiony

Trojice z transportu smrti přijíždí na Plzeňsko poděkovat. Obyvatelé židům zachránili život

Eva, Mark a Hana se narodili na konci války. Jejich matky cestovali jedním z transportů smrti, který směřoval do tábora Mauthausen. Kvůli bombardování Plzně ale musel zastavit v Horní Bříze. Třem přeživším je dnes 71 let a na Plzeňsku chtějí uctít památku přednosty nádraží Antonína Pavlíčka, který organizoval pomoc židům ve vlaku. Trojice nepřijede poděkovat jen statečnému přednostovi, ale i místním obyvatelům, kteří lidem ve vlaku zachránili život.

|Matěj Skalický |Historie

V Dachau odlepí oči od mobilu i mladí. Atmosféra bývalého koncentračního tábora je tíživá, shodují se

Už nikdy znovu. Věta, která je v pěti jazycích napsaná na památníku v německém Dachau. Přesně před 70 lety popravili Američané čelní představitele bývalého koncentračního tábora. K trestu smrti odsoudili přes 20 nacistických pohlavárů v místech, kudy dnes denně prochází stovky mladých lidí. Obvykle mají sluchátka v uších a oči přilepené na obrazovkách svých telefonů. V Dachau ale zjišťují, jak moc je důležité se o historii zajímat, aby se už nikdy neopakovala.

Ostatky skladatele Oberfelda exhumované na hřbitově v Přelouči čeká převoz do Francie

|Naďa Kubínková |Zprávy z domova

V Přelouči exhumovali ostatky francouzského skladatele Casimira Oberfelda, který v Česku zahynul v lednu 1945 během transportu z koncentračního tábora v Osvětimi. Oberfeld ve třicátých letech patřil k nejpopulárnějším umělcům ve Francii. Po jeho ostatcích dlouhá léta marně pátral jeho syn, který je převeze na hřbitov v pařížském Montmartru.

|Ľubomír Smatana |Historie

Koncentrační tábor byl za války i v Hradištku u Prahy. Prošlo jím na 500 vězňů

Na území protektorátu Čechy a Morava byly desítky koncentračních táborů. O některých se ale na rozdíl od Terezína téměř nic neví. Nacisté v nich internovali především odbojáře ze západní Evropy a mnoho zajatců tam zemřelo. Na 500 vězňů prošlo například táborem v Hradištku jižně od Prahy, což byla pobočka německého koncentračního tábora Flossenbürg.