kondolence

Na smrt Šimona Perese reagují lídři z celého světa. Státního pohřbu se zúčastní Obama i papež

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Bývalý izraelský prezident a držitel Nobelovy ceny míru Šimon Peres ve středu ráno zemřel. Na smutné zprávy o jeho úmrtí teď reagují světoví lídři. „Světlo zhaslo, ale naděje, kterou nám dal, zůstane navždy,“ napsal o něm v nezvykle dlouhém prohlášení Barack Obama. Peresovi vzdávají hold státníci z celého světa. V Izraeli se začíná plánovat státní pohřeb, který se uskuteční v pátek.

|Petr Nováček, Simona Bartošová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Místopředseda KSČM: Na kondolenci KLDR není nic špatného

Smrt severokorejského diktátora má dozvuky i v Česku. Z Prahy odešla minulý týden do Pchjongjangu kondolence od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Vyslovil soustrast severokorejskému vedení k odchodu "velkého vůdce" a ocenil jeho "obětavou práci pro blaho korejského lidu". Výhrady k tomuto kroku vyjádřil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i jiní politici.

|Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Ruský vládní tandem dál ignoruje úmrtí Václava Havla

Zatímco do Prahy přicházejí v souvislosti s úmrtím Václava Havla kondolence ze strany předních světových představitelů, ruská oficiální místa dál mlčí. Vládní tandem na smrt bývalého českého prezidenta nijak nereagoval. Kondolence ale naopak ruský prezident Dmitrij Medvěděv v pondělí okamžitě odeslal do Pchjongjangu následníkovi zesnulého severokorejského lídra Kim Čong-ila.

Lidé podepisují kondolenční knihy k úmrtí Václava Havla i v Olomouci

|Radka Kvasničková, Eva Presová |Regiony

Odchod Václava Havla je ztrátou i pro obyvatele Olomouckého kraje. Před orlojem na Horním náměstí vzniklo improvizované pietní místo. Svíčky hoří i například před sochou T. G. Masaryka nebo před úřadem Olomouckého kraje. Tam také mohou lidé od dnešního rána podepsat kondolenční knihu.

|Pavel Novák, Jiří Hošek, Jan Šmíd, Klára Stejskalová, Petr Vavrouška, Vojtěch Berger, Jan Prokeš, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Světoví státníci litují úmrtí Václava Havla

Hold zesnulému Václavu Havlovi vzdávají osobnosti z celého světa. Evropská unie uctí památku Václava Havla minutou ticha. Polské předsednictví rozhodlo, že takto zahájí všechna pondělní jednání v Evropské radě. podle bývalého polského disidenta a později prezidenta Lecha Walesy by si jeho český protějšek zasloužil za boj s komunistickou diktaturou Nobelovu cenu míru. Tu Havel narozdíl od Walesy navzdory opakovaným nominacím nezískal.

Soustrast Polsku vyjadřují i tisíce českých občanů

|Silvie Mikulcová, Jan Piroch |Zprávy z domova

Památku obětí letecké havárie v Rusku dnes uctili i příslušníci polské menšiny i polští turisté v pražském kostele svatého Jiljí. Soustrast polským věřícím přišel vyjádřit také nový pražský arcibiskup Dominik Duka, který jen o několik hodin dříve na stejném místě odsloužil mši. Na polední bohoslužbu slouženou v polštině proudily davy lidí. Nechyběli zástupci polského velvyslanectví. Po jejím skončení oznámili, že lidé budou moci v příštích dnech v budově velvyslanectví podepisovat kondolenční listiny.