V bavorské metropoli se koná Mnichovská bezpečnostní konference. Hlavním tématem je válka na Ukrajině, která začala několik dnů po konci loňského ročníku.
Cíl zajistit do roku 2030 ochranu alespoň třiceti procent suchozemských a mořských oblastí si stanovilo zhruba 200 zemí. Signatáři také chtějí vynaložit víc financí na ochranu biologické rozmanitosti.
Korálové útesy jsou významné třeba pro vývoj léků na rakovinu a jsou zdrojem obživy pro stamiliony lidí. Kvůli změně klimatu, znečištění a nadměrnému průmyslovému rybolovu ale ve velkém umírají.
Předseda klimatické konference OSN a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí předtím řekl, že zasedání dospělo k rozhodujícímu okamžiku a vyzval delegáty ke schválení navrhovaných závěrů.
Hitem konference OSN o změnách klimatu COP26 se loni stal skotský nápoj Irn-Bru. Ale leitmotivem letošní konference COP27 je snaha delegátů sehnat alespoň nějaké jídlo a pití.
„Lidé na planetě budou potřebovat nějaké podmínky ke svému životu a je v zájmu nás všech, abychom si tyto podmínky zachovali, i pro naše děti. A o tom jsou klimatická vyjednávání,“ říká Jan Dusík.
Česko letos na summitu zastupuje také celou Evropskou unii. Úkolem české delegace je tak koordinovat společný postup sedmadvacítky. Situaci letos zkomplikovala mimo jiné i ruská invaze na Ukrajinu.
Závazek přijetí společné evropské měny sice v nynějším programovém prohlášení kabinetu není, v programu příští vlády by už ale stanovení data být mělo.
„Všechny deportované připraví o možnost spojení, odeberou jim dokumenty, zastrašují je a snaží se je odvézt do vzdálených končin Ruska, aby jim co nejvíce ztížili návrat do vlasti,“ uvedl prezident.
40 států se podepsalo pod deklaraci, která je výsledkem dvoudenní konference ve Švýcarsku o poválečné pomoci Ukrajině. Budou ji dlouhodobě podporovat a pomůžou ji s obnovou po ruské invazi.
Konferenci Radiodays Europe pořádá stejnojmenné sdružení skandinávských veřejnoprávních vysílacích společností. Každoročně akci navštíví 1 600 odborníků z 62 zemí.
Von der Leyenová dodala, že pokud bude k přijetí některých návrhů občanů potřeba změnit smlouvy, podpoří to. Sama hodlá v září předložit konkrétní podněty vyplývající z konference.
„Vaše přítomnost tady ukazuje, že nejsme lhostejní k utrpení, které způsobuje tato brutální a neospravedlnitelná válka,“ řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na úvod akce.
Před 80 lety se v honosné vile u jezera Wannsee nedaleko Berlína odehrála konference, kde vysocí představitelé nacistického Německa představili způsob vyhlazení milionů evropských židů.
Stranická konference hnutí SPD se koná kvůli nepříznivé epidemické situaci online. SPD je podle staronového předsedy jediné, které ve sněmovně skutečně prosazuje svobodu a demokracii.
Klimatická konference COP26 skončila. Přinesla naději na zlepšení světové klimatické krize? Výběr toho podstatného z dění z Glasgow sestavil vědecký reportér Štěpán Sedláček.
Země na konferenci souhlasily s odklonem od používání uhlí.Část zemí se přihlásila k cílům snížit úniky metanu do atmosféry, některé státy cíle ohledně bezemisních vozidel.
„Nejvýznamnější posun je v diskurzu jednání. V Glasgow na rozdíl od předchozích konferencí nikdo nezpochybňuje klimatickou změnu,“ hodnotí Přibyla dosavadní výsledky klimatické konference COP26.
Dokument apeluje na bohaté země, aby ty rozvojové podporovaly více, píše zpravodajský web BBC. Podle Reuters také poprvé vyzývá k postupnému ukončení dotací na využívání uhlí a jiných fosilních paliv.
Tisíce převážně mladých lidí v Glasgow demonstrovalo za rychlejší kroky k ochraně klimatu i v pátek. Účastníci volali po „systémových změnách“ a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy.
Od roku 2015 vědci odpočítávají množství oxidu uhličitého, které lidstvo může vyprodukovat, než dosáhne klimatického limitu. Za šest let spálilo více než polovinu toho, co si ještě může dovolit.
„Dost bylo vypalování, těžby a vrtání do ještě větších hloubek. Kopeme si vlastní hroby. Naše planeta se nám mění před očima,“ prohlásil během summitu COP26 generálního tajemníka OSN António Guterres.
Aktivisté označovali konferenci za poslední možnost, jak neblahý vývoj ještě zastavit, jinými slovy, jak pokud možno zítra přejít na čistá paliva, která životní prostředí neničí.
Ke zvládnutí pandemie není podle ministra Havlíčka jiná cesta než přimět všechny, aby se dali očkovat. Řekl to na kongresu na podporu pohostinství v ČR Horeka 112.
„O úspěchu COP26 se rozhodne podle toho, zda udrží naději, že mezinárodní společenství dokáže zastavit globální oteplování do 1,5 stupně. Dnes ale víme, že tento cíl je velmi ambiciózní,“ říká expert.