Kongres

Kongres v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Informace za imunitu. Trumpův exporadce Flynn nabízí výpověď o kontaktech s Ruskem

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. O Flynnově údajné nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval list The Wall Street Journal. Nabídka podle obeznámených nejmenovaných zdrojů nebyla dosud akceptována.

Trump jako státník. V Kongresu mluvil o 'americké obnově' a uklidňoval nervózní spojence

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Oživení amerického ducha, obnova infrastruktury, imigrační reforma i daňové úlevy- to všechno slíbil americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu. O podpoře a vůli ke spolupráci se snažil ujistit i nervózní zahraniční spojence. Komentátoři projev shodně hodnotí jako zatím nejvíce státnické vystoupení prezidenta.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Napravte péči o NP Šumava, vyzval Česko Světový kongres ochranářů. Jinak může vypadnout ze seznamu

Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž vyzval Českou republiku k nápravě péče o Národní park Šumava. Informoval o tom profesor Pavel Kindlmann, který se kongresu na Havajských ostrovech účastní. Kongres IUCN v rezoluci vyzval ke konkrétním krokům, které je třeba udělat, aby Šumava mohla zůstat národním parkem i podle mezinárodních kritérií.

Slogany, protestní písně. Demokraté v Kongresu tlačí na zpřísnění pravidel pro držení zbraní

|Lenka Kabrhelová, ČRo |Zprávy ze světa

Američtí demokraté odmítají opustit Kongres. Chtějí tak donutit Sněmovnu reprezentantů ke zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní. Do protestu se zapojila zhruba stovka poslanců Demokratické strany. Střelné zbraně se znovu staly tématem poté, co v Orlandu útočník zavraždil poloautomatickou zbraní a pistolí 49 lidí.

| ČTK, ČRo, Reuters, dab, Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Muž se pokusil pronést zbraň do Kongresu, ostraha ho zneškodnila

Americká policie postřelila ozbrojeného muže, který vstoupil do podzemí návštěvnického centra Kapitolu, sídla amerického Kongresu ve Washingtonu. Muž se pokoušel pronést zbraň přes detektor kovů. Když neuspěl, vytáhl zbraň z pouzdra a zamířil na policistu. Poté vážně zraněného muže strážníci zatkli, nyní je v péči lékařů. Lehce zraněna byla i kolemjdoucí žena. Uzávěru Kongresu už policisté zrušili s výjimkou návštěvnického centra, kde dál probíhá vyšetřování.

|Jan Kaliba, Radek Šamša |Fotbal

FIFA se chce reformovat. Na prezidenta ale kandiduje i kontroverzní šejk Salman

Na finále posledního mistrovství světa ve fotbale se nedíval. Přesto je šejk Salman z Bahrajnu jedním ze dvou velkých favoritů páteční volby nového prezidenta FIFA. Kritici se sice ironicky usmívají představě, že by právě on měl řídit reformy a uzdravit organizaci po velké korupční aféře. Jenže podstatnější je, co budou chtít volitelé. Hlavně ti z Afriky, kteří mají nejvíc hlasů.

| ČRo |Zprávy z domova

Jako úkol si beru oslovit malé podnikatele, říká nová první místopředsedkyně ODS

Nová místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija chce, aby strana opět získala přízeň živnostníků a malých a středních podnikatelů. V rozhovoru pro ČRo Plus o tom mluvila jako o úkolu, který si ve funkci bere, a jako o věci, která by měla ODS pomoci k úspěchu ve volbách. Radní Prahy 2 Udženiju zvolil kongres ODS včera, na postu prvního místopředsedy vystřídala europoslance Jana Zahradila.