kontrolní hlášení

| ČTK |Zprávy z domova

Chyběl selský rozum a lidskost, připustil Babiš. Prominutí pokut za kontrolní hlášení bude snadnější

Ministerstvo financí od pondělí zmírnilo pravidla pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením u daně z přidané hodnoty. Plátci DPH, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení v roce 2016, budou moci požádat o prominutí dvou pokut bez ohledu na příčinu pochybení. Letos to bude možné u jedné pokuty. Rovněž bude možné odpustit pokutu, pokud podnikatelé budou reagovat na výzvu podat nebo doplnit kontrolní hlášení se zpožděním maximálně pět dnů. Na pondělní tiskové konferenci o tom informovala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

| ČTK |Ekonomika

Úřady za deset měsíců kontrolního hlášení rozdali 1776 pokut za 77 milionů

Za prvních deset měsíců fungování kontrolního hlášení DPH dostaly české firmy kvůli nim 1776 pokut za 76,8 milionu Kč, informovala poradenská společnost Grant Thornton, která získala údaje od Generálního finančního ředitelství. Kontrolní hlášení bylo zavedeno od letošního roku jako opatření v boji proti daňovým únikům. Celkově se týká zhruba 500 000 poplatníků.

|Alžběta Havlová, Barbora Benešová |Ekonomika

Kontrolní hlášení zatím podala jen čtvrtina plátců DPH. Mají poslední šanci

Dnes končí lhůta pro odevzdání kontrolního hlášení pro živnostníky, kteří jsou plátci DPH. Poprvé se povinnost vztahuje i na ty, kteří ho podávají čtvrtletně. Finančnímu úřadu se musí dodat elektronicky v předepsaném formátu a struktuře. Novinka má zabránit miliardovým daňovým únikům a takzvaným karuselovým podvodům.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Povinná kontrolní hlášení přinesla při výběru daní více než 15 miliard korun

Podle ministerstva financí se díky povinným kontrolním hlášením podařilo vybrat na daních více než 15 miliard korun. Řekl to šéf resortu Andrej Babiš z hnutí ANO. Úřad také chce v příštích letech snižovat deficity státních rozpočtů, a to do roku 2019 až na 30 miliard. Pro letošní rok je naplánovaný schodek 70 miliard a pro příští 60 miliard korun. Vedle úspor plánuje resort další změny, které by měly zlepšit výběr daní.