Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na amerického prezidenta Joe Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.
Nedělní test byl už sedmou severokorejskou raketovou zkouškou v letošním roce a vzhledem k použité raketě je označován za největší, jaký severokorejský komunistický režim podnikl od roku 2017.
Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel.
Svoje poznámky pronesl na obranné konferenci, na níž byla mimo jiné vystavena mezikontinentální balistická střela Hwasong-16. Ta je dosud největší, jakou KLDR vyvinula, zatím nebyla otestována.
„Zdůraznili jsme důležitost rozličných dohod uzavřených mezi Jihem a Severem, které mají zabránit ozbrojeným konfliktům a válkám,“ uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.
Haishen je třetí tajfun, který oblast zasáhl v rozmezí tří týdnů. O víkendu dorazil nad Okinawu a další jižní japonské ostrovy, přičemž jej provázel vítr o rychlosti přes 150 kilometrů za hodinu.
Kim Čong-un rozhodnutí učinil na schůzce ústředního vojenského výboru komunistické strany, kde se údajně diskutovalo i o tom, jak lépe odradit potenciální nepřátele od případného výpadu proti KLDR.
Na jihokorejské straně poblíž pohraničního města Cheorwon nebyly hlášeny žádné ztráty ani poškozená zařízen. V reakci na střelbu vypálila Jižní Korea varovné výstřely.
Jihokorejská armáda sdělila, že rakety byly vyslány z města Wonsan, které leží na východním pobřeží KLDR. Střely urazily vzdálenost zhruba 230 kilometrů a dosáhly maximální výšky 30 kilometrů.
Japonský ministr obrany Taró Kóno řekl, že severokorejská raketa dosáhla výšky 900 kilometrů a následně spadla do moře asi 350 kilometrů severně od souostroví Oki.
Naposledy se Trump osobně sešel s Kimem letos v červnu na improvizované schůzce uprostřed Korejského poloostrova, ale kromě obecné deklarace vzájemně dobrých úmyslů k ničemu konkrétnímu nedospěli.
Proti letadlu, které podle jihokorejské strany proniklo do jejího vzdušného prostoru, vyslala armáda stíhačky, které na něj vypálily 80 varovných výstřelů.
Podle mluvčí jihokorejského prezidenta je vláda v Soulu krokem KLDR „velmi znepokojena“, protože KLDR porušila loňskou vzájemnou dohodu o snížení napětí mezi oběma zeměmi.
Severní Korea potřebuje v procesu denuklearizace bezpečnostní záruky, je však předčasné hovořit o tom, jak podstatné budou. Po jednání s Kimem to řekl ruský prezident Vladimir Putin.
Snímky byly pořízeny jen dva dny po druhém summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se minulý týden konal v Hanoji.
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se podle severokorejské agentury KCNA rozhodli v tomto produktivním vyjednávání i nadále pokračovat.
Šéf Bílého domu Trump označil Kimův návrh za „dobrý nápad“ a dodal, že by se mělo jednat o reciproční opatření. Kim rovněž před novináři zopakoval svou ochotu vzdát se jaderných zbraní.
Experti objevili v KLDR tajnou základnu, která podle nich funguje jako ústředí vývoje balistických raket. Zpráva přichází v době, kdy USA a KLDR jednají o druhém summitu vůdců Trumpa a Kim Čong-una.
Očekává se, že Kimův příjezd do jihokorejské metropole, ať už v jakémkoli termínu, vyvolá protesty lidskoprávních aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků.
Ve středu se Mun a Kim sešli ke 2. kolu jednání. Dalším z výsledků vrcholné schůzky je podle Muna rozhodnutí, že oba státy se budou ucházet o společné pořádání letních olympijských her v roce 2032.