Jedna z ukradených korun patřila králi Karlu IX., který zemi vládl od roku 1604 do své smrti v roce 1611. Druhá pak jeho manželce, královně Kristině Holštýnsko-Gottorpské.
Korunovační klenoty se ve středu po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Klenoty byly v minulých dnech vystaveny ve Vladislavském sále.
Sedm klíčníků ve dvě hodiny odpoledne vyzvedlo z korunní komory na Pražském hradě korunovační klenoty. Ty budou od úterý až do 23. ledna vystaveny ve Vladislavském sále.
Je jedním z nejznámějších drahokamů na světě a pro Angličany je připomínkou nejslavnějších časů britského impéria. Řeč je o diamantu jménem Koh-i-Noor. Indie ho chce teď od Velké Británie zpět. Slavný drahokam v současné době zdobí britskou královskou korunu.
Korunovační klenoty se vrátily do korunní komory chrámu svatého Víta. Uložil je tam prezident Miloš Zeman společně s dalšími šesti držiteli klíčů. Klenoty byly vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Jejich ukládání provázela slavnostní hudba.
Korunovační klenoty jsou od dnešního večera opět uložené v Korunní komoře v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Klenoty byly po dva týdny vystavené u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV., za tu dobu je na pražském hradě vidělo přes 40 tisíc lidí. Před uložením ještě prošly odbornou prohlídkou památkářů.
Ve Vladislavském sále Pražského hradu dnes v 17 hodin skončila výstava korunovačních klenotů. Za čtrnáct dnů si je přišlo prohlédnout celkem 40 283 lidí. Na Twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Hrad korunovační klenoty vystavil při příležitosti sedmistého výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.
Korunovační klenoty si za týden ve Vladislavském sále Pražského hradu prohlédlo 17 100 lidí. Mimořádná výstava se koná u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Klenoty budou na Pražském hradě vystaveny až do neděle 29. května.
Až k Zámeckým schodům na Pražském hradě sahá fronta návštěvníků, kteří si přišli prohlédnout české korunovační klenoty. Svatováclavskou korunu, jablko a žezlo Hrad vystavuje ode dneška až do 29. května u příležitosti 700. výročí narození Karla IV.
Koruna, žezlo, jablko, korunovační meč a relikviářový kříž jsou ode dneška opět k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Výstava korunovačních klenotů se koná u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.
Koruna, žezlo, jablko, korunovační meč a relikviářový kříž budou opět v jedné vitríně a Vladislavský sál Pražského hradu zaplní návštěvníci. Po třech letech budou od této neděle 15. do 29. května opět k vidění české korunovační klenoty.
Na Pražském hradě vrcholí přípravy na oslavy 700 let od narození Karla IV. Sedm klíčníků dnes odpoledne vyzvedlo z korunní komory v katedrále sv. Víta korunovační klenoty. Pracovníci Pražského hradu pak korunu, jablko i žezlo přenesli do Vladislavského sálu.
České korunovační klenoty dnes po třech letech opustí své místo ve Svatovítské katedrále. Korunní komoru slavnostně odemkne sedm klíčníků – nejvyšších představitelů státu, církve a hlavního města Prahy. Korunu, žezlo a jablko si bude moci prohlédnout i veřejnost. U příležitosti oslav sedmistého výročí narození Karla IV. budou od neděle vystavené na Pražském hradě.
Král český a císař římský Karel IV. se spolu se svojí družinou vydal uložit korunovační klenoty na hrad Karlštejn. Do cíle cesty by měl průvod, který jde po trase z Radotína, dorazit dnes odpoledne. Už devátý ročník akce připomíná 660 let od korunovace Karla IV. císařem Svaté říše římské.
Nejvyšší představitelé státu, kteří jsou držiteli klíčů ke korunovačním klenotům, se sešli v pražské katedrále sv. Víta. Za hudebního doprovodu přišli podpořit do katedrály výstavbu nových varhan. Zahájení národní sbírky se nezúčastnil pouze šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Stovka zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam, ale také císařský pár na koních, prošel včera večer Prahou. První etapou tak odstartoval tradiční symbolický průvod císaře Karla IV. s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštejn.
Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i meč se vrátily na své místo do katedrály svatého Víta. Uložil je tam prezident Miloš Zeman spolu s dalšími šesti klíčníky. Celý obřad trval přibližně půl hodiny. Klenoty byly vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti Zemanova zvolení prezidentem.
Nezvyklé ticho a napětí bude dnes k večeru ve svatovítské katedrále. Prezident Miloše Zeman, premiér Petr Nečas i kardinál Dominik Duka budou spolu s dalšími klíčníky pod dozorem hradní stráže ukládat české korunovační klenoty do Korunní komory, kam mohou vstoupit jednou za pět let, a nesmějí nikomu vyzrazovat, co uvnitř přesně viděli.
Korunovační klenoty si od začátku desetidenní výstavy prohlédlo na 30 tisíc lidí. Během dneška dorazily více než tři tisíce návštěvníků. Dveře Vladislavského sálu Pražského hradu se veřejnosti uzavřely v 18 hodin. Zítra budou symboly české státnosti uloženy zpět do katedrály svatého Víta.
Současná výstava korunovačních klenotů, která končí tuto neděli, je velkou událostí také pro vědce. Po deseti letech dostali svolení, aby prozkoumali korunu Karla IV. Byl mezi nimi i uznávaný gemolog Jaroslav Hyršl. Muž, který se zabývá naukou o drahých kamenech, nově potvrdil to, co řekl už před 15 lety - rubín na koruně není rubínem, ale rubinelem.
Mineralogovi Jaroslavu Hyršovi by mohl leckdo závidět. Před pár dny si směl u příležitosti výstavy na Pražském hradě zblízka prohlédnout nejcennější části korunovačních klenotů a téměř se jich dotknout. Drahé safíry, spinely i smaragdy ze svatováclavské koruny zaměřil svým spektrofotometrem a teď v laboratoři zkoumá původ kamenů.
Výstavu českých korunovačních klenotů navštívilo během soboty přes tři a půl tisíce lidí. Národní poklad je vystavený u příležitosti zvolení Miloše Zemana prezidentem. Výstava potrvá do 19. května.
Výstava korunovačních klenotů zatím návštěvnické rekordy netrhá. Pražský hrad si to pochvaluje, protože prohlídka se odehrává bez problémů, plynule a na každého se dostane. V první den výstavy si klenoty do Vladislavského sálu přišly prohlédnout téměř tři tisíce lidí.
Indispozici prezidenta Miloše Zemana při čtvrtečním vyzvedávání korunovačních klenotů ze svatováclavské kaple v katedrále svatého Víta způsobila lehká viróza. Oznámila to dnes prezidentova mluvčí, podle níž stráví Miloš Zeman další dny na lůžku. Na internetu se ale mezitím objevila řada komentářů, vtipů a koláží, podle nichž byl prezident unaven z jiných důvodů.
Ve Vladislavském sále na Pražském hradě dnes začíná výstava českých korunovačních klenotů. K vidění jsou po pěti letech a už od časného rána se shromažďovali zájemci, kteří chtěli české královské insignie spatřit hned první den.
Korunovační klenoty po pěti letech opustily korunní komoru v katedrále svatého Víta. Deset dní si je mohou prohlížet návštěvníci ve Vladislavském sále Pražského hradu. Restaurátor a uznávaný zlatník Jiří Belda je jedním z mála lidí, který zná každý detail pokladu. Dvakrát totiž vytvořil jeho kopii.
Ode dneška si budou moci lidé po čase opět prohlédnout korunovační klenoty. Ty se z Korunní komory ve svatovítské katedrále na Pražském hradě přestěhovaly do Vladislavského sálu. Výstava začíná v devět hodin dopoledne a potrvá do 19. května. Očekávaná návštěva je asi pět tisíc lidí denně.