korupční aféra

korupční aféra v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Pak Kun-hje byla zapletená do korupčního skandálu firmy Samsung, potvrdila jihokorejská prokuratura

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga. Informoval o tom v pondělí úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.

|Kamil Jáša, Jakub Knoll |Regiony

Soud začal rozplétat kauzu sázkařské mafie ve fotbale. Hráčům hrozí vězení

Skupina fotbalistů podle obžaloby obviňovala zápasy a činila tak ve prospěch sázkařské mafie. Až šest let vězení hrozí osmi mužům, kteří podle obžaloby ovlivňovali výsledky v nižších fotbalových soutěžích. V hlavním líčení, které začalo u Okresního soudu ve Strakonicích, jsou obžalováni z podplácení, nebo přijetí úplatku ve spolupachatelství.

Polští politici mluví o odebrání mistrovství světa ve fotbale Rusku

|Vít Pohanka, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Rusko by podle některých polských politiků nemělo mít právo organizovat mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. V souvislosti s údajnou korupční aférou Mezinárodní fotbalové federace FIFA to zmínil předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz. Americké a švýcarské vyšetřování kauzy a rezignace prezidenta FIFA Seppa Blattera k tomu podle něj jasně vedou.

|Petr Kadeřábek, Simona Bartošová, František Kuna |Fotbal

Blatter znovu kandiduje na předsedu FIFA, Evropa ho kvůli korupční aféře nepodpoří

Švýcar Sepp Blatter se znovu uchází o post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Svou kandidaturu nestáhl ani po provalení korupčního skandálu, který vedl k zatčení jeho několika spolupracovníků z vedení federace, a ani po výzvě k rezignaci, kterou na Blatterovu adresu pronesl šéf evropské federace UEFA Michel Platini. Nového šéfa FIFA volí zástupci všech 209 členů federace.

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Skandál kolem FIFA vyšetřuje i Brazílie a Kostarika, v Argentině stíhají tři muže

Brazilské úřady spustily vlastní vyšetřování možných zločinů spojených s korupčním skandálem FIFA. Prověřit obvinění proti šéfovi Kostarického fotbalového svazu Eduardu Liovi se rozhodly i úřady jeho země. Teď je mezi zatčenými v Curychu. V Argentině zase soudce vydal zatykač na tři byznysmeny, které chce kvůli korupci stíhat americká justice.

|Tereza Jelínková, Mirko Vasić |Fotbal

Drobisz si znovu zachytal v lize. Korupční kauzu se snaží vytěsnit

Fotbalisté Sparty po skoro roce znovu vedou Gambrinus ligu. V Brně vyhráli v 8. kole nad Znojmem 2:0 a posunuli se před Plzeň. Ještě delší dobu než pražský tým na 1. místo čekal na svoji příležitost gólman poraženého týmu Petr Drobisz. V nejvyšší soutěži se objevil po vynucené přestávce po téměř dvou letech.

Policie obvinila 12 fotbalistů kvůli možnému ovlivňování zápasů

|Jiří Chum, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Tereza Jelínková |Fotbal

12 fotbalistů obvinili čeští policisté v korupční kauze. Hráči podle obvinění ovlivňovali zápasy a sázeli na utkání, ve kterých sami hráli. Vyšetřování začalo na popud Fotbalové asociace České republiky loni v září a týkalo se bývalých i současných fotbalistů napříč kluby a soutěžemi. Kromě 12 zadržených policie vyslechla dalších 20 osob.

|Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková |Zprávy z domova

Šlo o nelegální sázkové kanceláře, ty s licencí jsou neprůstřelné, tvrdí zástupce českých společností

Dvanáct současných i bývalých fotbalistů obvinila policie z podplácení a příjetí úplatku. Více než dvacet dalších lidí chce vyslechnout. Akce je prý dlouhodobě připravovaná ve spolupráci s vedením tuzemského fotbalu. Radiožurnálu to ráno potvrdil místopředseda Fotbalové asociace Roman Berbr. Už vloni na podzim prý získali nezvratné důkazy o manipulacích se sázkami - ve druhé lize.

|Jan Kaliba, Kamil Jáša, Tereza Jelínková, Petr Král |Fotbal

Poborský trvá na svém, ale vyjádření mírní. Damková hájí Drábka

Za normálních okolností by právě začínající týden byl v českém fotbale věnovaný hlavně blížícímu se derby pražských ‚S‘ a tím i dalšímu dílu boje o titul mezi Spartou a Plzní. Jenže tématem číslo jedna je další skandál. Má dvě roviny: výkon sudího Drábka v pátečním duelu o záchranu mezi Českými Budějovicemi a Příbramí. A potom nařčení, že se fotbalisty Jihočechů pokusil někdo manipulovat.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Český fotbal už možná nebude řešit, jestli je zkorumpovaný, nebo není

Neshoda mezi předsedy Fotbalové asociace a její disciplinární komise nabírá grády. Šéf disciplinárky Jiří Golda se nechal slyšet, že chce po Danielu Křetínském ze Sparty, který svým tvrzením rozpoutal korupční aféru, důkazy do 7. února, jinak bude trestat jeho. První muž českého fotbalu Miroslav Pelta na to okamžitě zareagoval a dnes chce dát Goldovi najevo, že by si neměl tolik vyskakovat.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Kauza fotbalové korupce: Potrestána by měla být buď Plzeň, nebo šéf Sparty Křetínský

Fotbalová Plzeň majitele Tomáše Paclíka uplácela a dostane od disciplinární komise trest. Anebo - a to se teď jeví jako pravděpodobnější - je to jinak: nařčení šéfa Sparty Daniela Křetínského, který poukázal na korupční praktiky v profesionálním fotbale, stojí na vratkých základech. V tom případě by neměl trest minout jeho. Jenom tahle dvě řešení se nabízejí, pokud nemá tenhle palčivý případ českého fotbalu vyprchat do ztracena.

|Lucie Výborná, Tereza Jelínková |Fotbal

Plzeňský kapitán Horváth vnímá fotbalovou aféru i na dovolené

Českého fotbalu jsou plné noviny, plné televize, plná rádia, i když se právě teď zrovna nehraje. Korupční aféra opanovala jeden z nejpopulárnějších sportů v Česku. Situace je o to složitější, že jsou podezření, ale nejsou důkazy. Hráči jsou v komentářích opatrní. Ale těžko se tvářit, že se nic neděje.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Nic nového Křetínský u komise neřekl, jen se opřel do Paclíka

Na pražském Strahově to vypadalo, jako by tam dorazila ochraptělá rocková hvězda. Šéfa Sparty Daniela Křetínského při vystupování z luxusního auta i později na chodbách sídla Fotbalové asociace fotografové a novináři málem umačkali. Ale nic podstatného od něj po zasedání disciplinární komise o korupci v českém fotbale, na kterou v září poprvé upozornil, neslyšeli. Konkrétní byl Křetínský jen při vzkazu Tomáši Paclíkovi, který svůj plzeňský klub v poslední době před nařčením z korupce sveřepě brání a nebere si servítky.