Na stůl mi pokládají talíř s žemlovými knedlíky utopenými v husté omáčce z lišek. Pokrm sice nazývají „gulash“, ale je bez masa, přesto chutě jsou silné a kořeněné. Jsem v Korutanech.
Rakouskou přírodu lze užívat různě. Někteří na alpské panorama nejradši koukají zpoza volantu nebo řídítek. Jedním z oblíbených cílů motorkářů je silnice vedoucí přes pohoří Nockberge v Korutanech.
Jihorakouské Korutany na první pohled nevypadají zrovna jako 'spálená země'. Turistický ráj s horami a jezery se teď ale musí vypořádat s nepříjemným dědictvím. Někdejší zemský hejtman Jörg Haider po sobě nechal spoustu dluhů a také rozsáhlý korupční systém, který teď vyplouvá na povrch. Haider kdysi coby pravicový populista strašil celou Evropu. K nemilému překvapení krajanů ale vytuneloval i svoje domovské Korutany.
V Rakousku se opět hlasitě mluví o korupci. V centru pozornosti je tentokrát spolková země Korutany a její bývalý hejtman Jörg Haider, politik s nálepkou nebezpečného populisty, který před čtyřmi roky tragicky zemřel. Evropu dráždil, doma v Korutanech byl ale nesmírně populární. Jenže teď vychází na světlo, co po sobě vlastně nechal.
Tiše a náhle se v Rakousku blíží ke konci jeden z největších poválečných sporů. Zaměstnal už celé generace politiků a způsobil hodně zlé krve. Hlavně mezi slovinskou menšinou a německy mluvící většinou v jihorakouských Korutanech. Je to zásadní spor i přesto, že se týká zdánlivé banality - několika desítek dvojjazyčných tabulí. Rakousko totiž pořád svým Slovincům dluží spoustu nesplněných slibů.
Některé historické události se ukážou jako klíčové až s velkým odstupem. Patří k nim i plebiscit o budoucnosti Korutan z roku 1920. Dnešní spolková země na jihu Rakouska byla kdysi spornou hraniční oblastí mezi srbským královstvím a novou rakouskou republikou. Korutanské obyvatelstvo s výraznou slovinskou menšinou se nakonec přiklonilo k Rakousku.