kosmonaut

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Grečko. Na vesmírné stanici kdysi přivítal Remka

Ruská kosmonautika přišla o další legendu. V Moskvě ve věku nedožitých 86 let zemřel sovětský kosmonaut Georgij Grečko. Do kosmu na orbitální stanici Saljut se dostal třikrát na lodích Sojuz jako palubní inženýr. V roce 1978 přivítal jako člen dlouhodobé základní posádky stanice Saljut 6 loď Sojuz 28, kde byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek. O úmrtí svého otce informovala agenturu TASS Grečkova dcera.

|Pavel Novák |Vesmír

Před 35 lety se do vesmíru podíval první vietnamský kosmonaut

Ze zapadlé vietnamské vísky na oběžnou dráhu Země. Pham Tuan byl prvním asijským kosmonautem, který nepocházel z Ruska. Rodák z rolnické rodiny do vesmíru letěl v rámci sovětského programu Interkosmos na palubě lodi Sojuz. Ještě předtím působil jako vojenský letec. Ve Vietnamu byl už před cestou do vesmíru hrdinou. Jako prvnímu se mu údajně podařilo sestřelit americkou létající pevnost B-52. Dnes od startu mise Sojuz 37 uplyne 35 let.

| mka, Zdeněk Novák |Zprávy z domova

První český kosmonaut Vladimír Remek nastupuje na post velvyslance v Moskvě

Česko má ode dneška nového velvyslance v Rusku. Funkce se ujal bývalý kosmonaut a komunistický europoslanec Vladimír Remek. Pověřovací listiny prezidentu Vladimiru Putinovi předal krátce před jedenáctou hodinou v Kremlu. Česká republika neměla v Rusku nejvyšší diplomatické zastoupení od konce roku 2012, kdy na ambasádě skončil Petr Kolář.