kostýmy

kostýmy v textech na iROZHLASU

|Michaela Vetešková |Divadlo

Herci v Letních shakespearovských slavnostech budou hrát v umazaných a pomačkaných šatech

Na Pražském hradě se bude dnes lhát a intrikovat. Pod širým nebem v prostorách Nejvyššího purkrabství začínají Letní shakespearovské slavnosti, a to hrou Mnoho povyku pro nic. Její děj ze Sicílie 16. století je plný pletich a zákeřných pomluv, které vznikají kvůli lásce. Režisér Jiří Menzel do inscenace alžbětínského dramatika obsadil nejenom Petra Čtvrtníčka a Radúze Máchu, ale i Petru Horváthovou. Ta se mimochodem musela naučit chodit a tančit v krinolíně.

Hlasitá hudba, bláznivé masky a hlavně bujará zábava. Brazilské Rio žije karnevalem

|David Koubek |Zprávy ze světa

Zapomenout na starosti každodenního života, i to je jeden z cílů brazilského karnevalu. Rio de Janeiro má jinak svých problémů dost, teď ale jako by tuny odpadků v ulicích, přecpané autobusy a kolabující doprava nikomu nevadily. V hlavní roli je zábava, a to masová. Největší karnevalové průvody přitáhnou na jedno místo i přes milion lidí.

|Michaela Vetešková, kap |Divadlo

Herce pražského Národního divadla už desítky let oblékají v areálu dílen na Flóře

Zatímco mnohé světové filmové hvězdy šijí u drahých módních návrhářů, herci pražského Národního divadla se oblékají jinde. Na pražské Floře, kde už desetiletí stojí rozlehlý areál dílen Národního divadla. Tam vznikají všechny kostýmy a dekorace k představením. Toto zázemí Národního divadla nemělo řadu let ředitele, od nového roku mu šéfuje scénograf a kostýmní výtvarník Martin Černý.