krádeže kol

krádeže kol v textech na iROZHLASU

|Petra Holinková |Zprávy z domova

Policie chytila pražského 'cyklofantoma'. Připisuje mu zmizení až 1600 jízdních kol

S těžko představitelnými čísly pracuje pražská kriminálka v případě pětadvacetiletého recidivisty. Zatím ho obvinila ze 40 případů vloupání a krádeže jízdních kol. Celková škoda téměř půl milionu navíc nemusí být konečná. Detektivové totiž prověřují informaci, že by muž mohl mít na svědomí až 1600 odcizených kol za období jediného roku. To jsou v průměru čtyři kola denně.

|Stanislav Janalík |Regiony

Z Těšínska se kradou kola do Polska. Policii by při hledání pomohla mezinárodní databáze

Ani ochranné značení pomocí syntetické DNA nepomohlo strážníkům rychleji nacházet ukradená kola na Těšínsku. Zloději je totiž často prodávají v nedalekém Polsku, kde zatím speciální značky z Česka nemají v evidenci. Problém by podle odborníků mohla vyřešit mezinárodní databáze, která by pomohla s pátráním po ukradených bicyklech.

|Pavel Petr, Marek Augustin |Ostatní sporty

Handicapovaného cyklistu Ježka čeká dráhové MS. Přípravu mu narušila krádež kol

Cyklista Jiří Ježek je jedním z nejúspěšnějších handicapovaných sportovců planety. Může se pochlubit šestinásobným prvenstvím na paralympiádě, stal se světovým šampionem, závodí úspěšně se zdravými cyklisty. Aktuálně ho čeká start na dráhovém mistrovství světa v Mexiku. V přípravě se musel vypořádat nejen s tvrdým tréninkem, ale také krádeží kol a vybavení.

|Ivan Holas |Regiony

V řadě měst se ruší registry kol, které měly pomoci v případě krádeže. Nejsou dost efektivní

Strážníci v některých městech přestávají vést evidenci jízdních kol. Od registru, který měl majitelům kol pomoci v případě krádeže, už na jižní Moravě ustoupilo například Brno nebo Břeclav. Jednotlivé databáze totiž nejsou vzájemně propojeny – zloději tak stačí odvézt kolo do jiné obce a ani případná kontrola kradené kolo neodhalí. Problém by mohl vyřešit centrální registr, ovšem pokud by byl povinný, znamenal by pro občany další zátěž při evidenci.